zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42109
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
Якщо у разі розірвання договору ФОП на єдиному податку (ЄП) повертає кошти (аванс, передоплату) покупцю за товари (роботи, послуги) у податковому періоді їх отримання, то сума таких коштів не включається до складу його доходу та відповідно не підлягає відображенню в ЄП-декларації.
Якщо повернення суми коштів (авансу, передоплати) покупцю за товари (роботи, послуги) відбувається в іншому податковому періоді, ФОП на ЄП повинен уточнити показники усіх попередньо поданих ЄП-декларацій, в яких до доходів була включена така сума (авансу, передоплати). Такий перерахунок здійснюється шляхом подання уточнень до раніше поданих ЄП-декларацій
Наразі ми стали свідками зміни підходу, який тримався багато років поспіль. Мова про випадок, коли отримання і повернення коштів / авансу відбулося в різних звітних періодах.
Історія питання
Традиційно, коли мова про повернення ФОПом коштів / авансів, якщо їх отримання і повернення відбулося в різних звітних періодах, податківці давали такі роз’яснення:
1) спочатку ФОП має показати отримані кошти / аванс у складі доходів — у ЄП-декларації за той звітний період, коли їх було отримано, а
2) у кварталі повернення здійснити перерахунок доходу, тобто зменшити дохід на суму повернутих коштів / авансу, і зазначити результати такого перерахунку в ЄП-декларації за той період, в якому ФОП повернув кошти клієнтові.
Тобто принциповий момент полягав в тому, що ФОП у такому разі не вдавався до уточнення поданої ЄП-звітності, натомість він коригував (зменшував) поточний дохід (див., зокрема, статтю «ФОП на ЄП і повернення авансу: як двічі не сплатити ЄП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 54).
Відповідна консультація (в категорії 107.01.07 БЗ) тривалий час мала примітку «ВІДПОВІДЬ УТОЧНЮЄТЬСЯ!». Тим не менш податківці її не чіпали.
Але ось уже
маємо такий факт, що цій (вже, виходить, старій) консультації податківці присвоїли термін дії «до 24.10.2024» та перевели її до нечинних. Натомість ми отримали нову консультацію з оновленим висновком
Сигнали про наближення змін
Підозри щодо можливої зміни позиції податківців у нас виникли з появою роз’яснення щодо відображення ФОП на ЄП повернення близького родича авансу — завдатку (категорія 107.01.03 БЗ).
У ній податківці зазначили, що якщо отримання і повернення завдатку відбулося в різних звітних періодах, то ФОП спочатку (у періоді отримання) включає його в єдиноподатковий дохід / показує в ЄП-звітності, а після цього (у періоді повернення) виключає його із єдиноподаткового доходу — через уточнення поданої ЄП-звітності.
Тобто податківці наполягають на зменшенні доходу саме через подання уточнюючої ЄП-звітності (більше деталей знайдете у статті «Повернення завдатку і ФОП на єдиному податку груп 1 — 3: техніка зменшення доходу» // «Податки & бухоблік», 2024, № 74).
Також і стосовно авансу податківці останнім часом якось дивно коливалися. Тобто попри наявність в БЗ діючого роз’яснення, що уточнювати ЄП-декларації не слід, інколи консультували, що, навпаки, повернуті аванси слід знімати через виправлення помилок, тобто через подання уточнюючої ЄП-звітності (лист ДПСУ від 27.11.2023№ 4362/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК, консультації на гарячій лінії).
Не говорячи вже про те, що юрособам на ЄП фіскали традиційно радять знімати повернені аванси саме через подання уточнюючої ЄП-звітності (категорія 108.01.05 БЗ). Подробиці знайдете у статті «Чи врятує юрособу-єдиноподатника від перевищення ліміту доходу повернення коштів?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12 (ср. ).
Змінена позиція
Сама норма ПКУ (п.п. 5 п. 292.11 ПКУ), що до складу ЄП-доходу не включаються «суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) — платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів», не змінилася.
Втім податківці змінили підхід щодо її реалізації. У своєму новому роз’ясненні податківці вже зазначають, що:
— якщо у разі розірвання договору ФОП на ЄП повертає кошти / аванс покупцю за товари (роботи, послуги) у податковому періоді їх отримання, то сума таких коштів не включається до складу його доходу та відповідно не підлягає відображенню в ЄП-декларації;
— якщо повернення суми коштів / авансу покупцю за товари (роботи, послуги) відбувається в іншому податковому періоді, ФОП на ЄП повинен уточнити показники усіх попередньо поданих ЄП-декларацій, в яких до доходів була включена така сума коштів / авансу. Такий перерахунок здійснюється шляхом подання уточнень до раніше поданих ЄП-декларацій.
Тобто
якщо отримання і повернення коштів / авансу відбулося в різних звітних періодах, то ФОП спочатку (у періоді отримання) включає їх в єдиноподатковий дохід / показує в ЄП-звітності, а після цього (у періоді повернення) виключає їх із єдиноподаткового доходу — через уточнення поданої ЄП-звітності
Принагідно нагадаємо, що згідно з п. 294.1 ПКУ податковим періодом для платників ЄП груп 1 та 2 є календарний рік, а для платників ЄП групи 3 — календарний квартал.
Також принципово, щоб повернення відбувалося внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів.
І на закінчення такий важливий момент.
Старий підхід податківців виник не на порожньому місці, а був пов’язаний з обліковими тонкощами ФОП на ЄП. Адже в них повернення традиційно (а в ФОП на ЄП групи 3 з ПДВ це прямо передбачено Типовою формою обліку*) в обліку відображається як зменшення поточного доходу.
* Типова форма, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами — підприємцями — платниками єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затверджена наказом Мінфіну від 30.11.2022 № 405.
Але якщо податківці тепер кажуть, що у випадку з отриманням і поверненням коштів / авансу в різних звітних періодах слід діяти через уточнення ЄП-звітності, то виникає питання щодо ведення обліку. Адже
у такому разі в обліку повернення не має впливати на показники поточного звітного періоду (а має зменшувати дохід періоду отримання коштів)
Інакше, якщо в обліковому регістрі повернення показувати саме як поточне зменшення доходу, то в нас обліковий регістр даватиме інші дані, ніж звітність.
За такою логікою, якщо йти через подання уточнюючої ЄП-звітності, то і в обліковому регістрі тоді слід діяти аналогічно виправленню помилки. Тобто повернення показувати поточним записом, але за правилами для виправлення помилок, хіба що підписом ФОП завіряти не потрібно (всі деталі знайдете у статті «Техніка виправлення помилок в облікових регістрах ФОП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 30).
При цьому на запис в обліковому регістрі про повернення рекомендуємо складати довідку в довільній формі, яка розкриває суть запису (коли було отримано кошти, коли повернено, на якій підставі тощо). І прикладати цю довідку до зошита, журналу чи електронної таблиці, в яких ведеться облік ФОП.
Знов-таки, це стосується лише випадку, коли отримання і повернення коштів / авансу відбулося в різних звітних періодах (коли слід діяти через уточнення ЄП-звітності).