25.11.2024

Повернення, помилкові кошти, виправлення помилок і ЄП-дохід

Іноді в єдиноподатників може виникати необхідність повернення грошей покупцям або коштів, що надійшли помилково. А часом з’являється потреба виправити реальні помилки. Як такі операції впливають на ЄП-дохід? Розбираємося.

Повернення грошей покупцям

Щодо повернень грошей покупцям для єдиноподатників є пряма норма ПКУ.

Так, згідно з п.п. 5 п. 292.11 ПКУ до складу ЄП-доходу не включаються суми коштів (аванс, передоплата), які повертаються покупцеві товару (робіт, послуг) — платникові єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцеві товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок:

— повернення товару,

— розірвання договору або

— за листом-заявою про повернення коштів.

Причому сьогодні податківці за операціями повернення коштів і в єдиноподатників-юросіб, і в єдиноподатників-фізосіб сформували єдину позицію. І стали просувати однаковий підхід і для юросіб, і для ФОП (див. БЗ 107.01.07, БЗ 108.01.05).

Фіскали роз’яснюють, що в такому разі все залежить від того, в якому періоді відбувається повернення коштів.

Таблиця 1. Повернення коштів і ЄП-дохід

Якщо отримання коштів та їх повернення відбуваються:

Вплив на ЄП-дохід

в одному періоді

такі кошти взагалі не включаються в ЄП-дохід і в декларації єдиноподатника не відображаються

у різних періодах (і сума коштів уже збільшила ЄП-дохід у періоді їх отримання)

треба відкоригувати (зменшити) раніше показаний ЄП-дохід (через механізм виправлення помилок) — тобто уточнитися (!) шляхом подання УД (уточнюючої декларації) до тієї декларації, в якій був відображений ЄП-дохід

Нагадаємо: раніше довгий час щодо повернень у ФОП-єдиноподатників податківці дотримувалися іншої думки і говорили, що (при поверненні коштів в іншому періоді) ФОП треба здійснювати коригування ЄП-доходу поточним періодом повернення коштів (див. БЗ 107.01.05, яка діяла до 24.10.2024). Тепер податківці змінили думку і зайняли стосовно ФОП ту ж позицію, що і щодо юросіб (тобто стали висловлюватися «за» зменшення (коригування) ЄП-доходу через уточнення ЄП-звітності). Детальніше про це див. статтю «Повернення коштів і ФОП на ЄП: новий підхід податківців» // «Податки & бухоблік», 2024, № 90.

Таким чином,

якщо повернення коштів відбувається в іншому періоді, то податківці наполягають на зменшенні ЄП-доходу не поточного періоду, а саме минулого періоду — через механізм виправлення помилок і подання уточнюючої ЄП-звітності до того періоду, в якому раніше був відображений ЄП-дохід

Тобто податківці рекомендують уточнитися і зняти раніше показаний ЄП-дохід.

У зв’язку із цим нагадаємо, що згідно з п. 294.1 ПКУ податковим (звітним) періодом для:

— ФОП-єдиноподатників груп 1, 2 є календарний рік, а

— для єдиноподатників групи 3 (юросіб і ФОП) — квартал.

Тому, якщо наближаємося до річного ліміту ЄП-доходу, то від перевищення річного ЄП-ліміту, зокрема, ФОП-єдиноподатників груп 1, 2 може вберегти повернення авансу (грошей) у межах року (одного звітного періоду) — тобто якщо до кінця року повернути аванс, отриманий у такому році (щоб він узагалі не потрапив у ЄП-дохід). А юросіб-єдиноподатників і ФОП-єдиноподатників групи 3 (квартальників) — якщо у кварталі, в якому можливе перевищення ЄП-доходу, повернути кошти, отримані в попередніх кварталах року (щоб таким чином знизити загальний річний дохід). А ось якщо в поточному році повернути минулорічні аванси, то зменшити (скоректувати) ЄП-дохід поточного року (щоб не вийти за ліміт), на жаль, не вийде. Детальніше про це див. «Чи врятує юрособу-єдиноподатника від перевищення ліміту доходу повернення коштів?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 12.

Помилкові надходження

Якщо єдиноподатнику помилково надійшли грошові кошти, то помилково отримані грошові кошти доходом не є. Тому вважаємо, що включати їх у ЄП-дохід не треба. Причому незалежно від того, коли повернені такі кошти — у встановлений законом строк (3 (7) днів) чи пізніше. Адже ці кошти в результаті все одно будуть повернені.

Нагадаємо, що помилково отримані кошти підлягають поверненню:

— якщо винен банк (надавач платіжних послуг) — протягом 3 робочих днів з дати надходження повідомлення надавача платіжних послуг про виконання помилкової платіжної операції (ч. 1 ст. 88 Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 № 1591-IX);

— якщо винен платник (ініціатор платежу) — то протягом 7 календарних днів з дня пред’явлення вимоги (тобто в загальний строк виконання зобов’язання, встановлений ч. 2 ст. 530 ЦКУ).

При цьому важливо, щоб помилковість надходжень була належним чином підтверджена документально — поясненнями від установи банку (суб’єкта господарювання), який здійснив помилковий платіж.

Проте податківці підходять до ситуації інакше.

На думку податківців, відображення ЄП-доходу за помилково отриманими грошовими коштами залежить від того, коли повернені помилкові кошти: у тому ж періоді (у якому вони отримані) чи в іншому періоді

У зв’язку із цим фіскали пояснюють таке (БЗ 107.01.03, БЗ 108.01.02, яка діяла до 01.01.2022).

Таблиця 2. Помилково отримані кошти і ЄП-дохід (підхід податківців)

Якщо отримання помилкових коштів та їх повернення відбуваються:

Вплив на ЄП-дохід

в одному періоді

такі кошти взагалі не включаються в ЄП-дохід і в декларації єдиноподатника не відображаються

у різних періодах

у такому разі:

— у періоді отримання — кошти включаються в ЄП-дохід;

— при поверненні коштів — здійснюють перерахунок ЄП-доходу (але тільки за наявності документів, що підтверджують помилкове зарахування коштів)*

* І хоча про те, як провести перерахунок ЄП-доходу, у БЗ нічого не говориться, не виключаємо, що податківці (як і при поверненні грошей покупцям) стануть висловлюватися за коригування ЄП-доходу при поверненні помилкових коштів за допомогою УД.

Таким чином, у разі повернення коштів в іншому періоді податківці висловлюються за відображення ЄП-доходу (тобто враховуватимуть такі суми як дохід) і його коригування при поверненні коштів.

Тому, зважаючи на фіскальний підхід податківців, щоб не виникало жодних претензій щодо ЄП-доходу, помилкові кошти краще повернути якнайшвидше в тому ж періоді, в якому вони отримані. Детальніше див. «Помилкові оплати та єдиний податок: як визначати дохід» // «Податки & бухоблік», 2024, № 64, «Отримали чужі гроші: як бути?» // «Податки & бухоблік», 2021, № 25.

Виправлення помилок

Якщо дійсно були допущені помилки в розрахунку ЄП-доходу (не показали дохід або, навпаки, дохід від операції помилково відобразили двічі), помилки слід виправити. При цьому виправлення можна провести будь-яким зручним способом (п. 50.1 ПКУ):

— або подавши уточнюючу декларацію до помилкового періоду;

— або уточнивши дані помилкового періоду у складі поточної декларації — заповнивши розділ декларації «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» (БЗ 107.01.07). Причому у складі поточної декларації можна виправити помилки тільки одного помилкового періоду (БЗ 107.01.07).

Тому якщо наближаючись до річного ліміту ЄП-доходу, єдиноподатник групи 3 (квартальник) виявить помилку поточного року (наприклад, завищення ЄП-доходу в минулих кварталах поточного року), то краще її виправити до подання річної декларації або в поточній декларації за рік — щоб ЄП-дохід за рік був показаний правильно і перевищення ЄП-доходу не відбулося.

Детальніше про виправлення помилок єдиноподатниками див. статті «Сумові помилки ФОП на ЄП груп 1 та 2» // «Податки & бухоблік», 2021, № 56 і «Третьогрупники та їх сумові помилки» // «Податки & бухоблік», 2021, № 56.

Також пам’ятайте, що до кінця воєнного стану діють пом’якшувальні правила і самостійно виправити виявлені помилки будь-яких періодів (які призвели до заниження податкових зобов’язань) можна без самоштрафу та пені (п.п. 69.38 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, БЗ 108.01.05).

Висновки

  • При поверненні грошей покупцеві в тому ж періоді ЄП-доходу не виникне. При поверненні коштів в іншому періоді (які вже потрапили в ЄП-дохід) податківці вимагають відкоригувати (зменшити) ЄП-дохід такого минулого періоду за допомогою УД. Причому наразі уточнювати ЄП-дохід (через УД) податківці говорять не лише юрособам, але і ФОП.
  • Податківці вважають, що в ЄП-дохід слід включати помилково отримані кошти, якщо вони були повернені в іншому періоді. А при їх поверненні — коригувати ЄП-дохід. Ми вважаємо, що помилково отримані кошти жодним доходом не є і в ЄП-дохід включатися не повинні (незалежно від періоду повернення). Проте щоб не виникало спорів з контролерами, краще їх повернути в тому ж періоді.
  • Якщо в розрахунку ЄП-доходу були допущені помилки, то їх треба виправити (за допомогою УД або у складі поточної декларації). Причому до кінця воєнного стану недоплату ЄП можна виправити без самоштрафу та пені.