Теми статей
Обрати теми

ФОП на ЄП отримує компенсацію комуналки при оренді: податківці вимагають сплати ПДФО з ВЗ

Томашпольський Сергій, податковий експерт
За матеріалами категорії 107.01.03 Бази знань*

* zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42133

Висновок документа

Відшкодована орендарем сума комунальних платежів не включається до ЄП-доходу ФОП на ЄП — орендодавця. Водночас така сума оподатковується за загальними правилами, встановленими для звичайних фізосіб.

У разі якщо орендарем є юридична особа або ФОП, саме вони як податкові агенти мають утримати та сплатити ПДФО з ВЗ із суми відшкодування комунальних платежів

Історія питання

Хмари над ФОП на ЄП — орендодавцями у цьому питанні почали збиратися, насправді, вже досить давно. Адже ще минулого року ми мали дивну картину, коли:

— з одного боку, публічна позиція податківців була такою, що сума отриманого відшкодування комунальних платежів уключається в ЄП-дохід ФОП на ЄП — орендодавця, тобто обкладається саме ЄП (із деякими нюансами щодо ставки ЄП). І це цілком адекватний підхід;

— з іншого боку, в індивідуальних податкових консультаціях (ІПК) податківці навпаки доходили висновків, що це не ЄП-дохід, а звичайний цивільний дохід, з якого слід сплатити ПДФО з ВЗ. Більше деталей щодо цього знайдете у статті «Компенсація комунальних у ФОП на ЄП групи 3: чи дохід за КВЕД 68.20?» // «Податки & бухоблік», 2023, № 71.

Носієм публічної позиції була консультація в категорії 107.01.03 БЗ. Носіями непублічної фіскальної позиції — зокрема, ІПК від 27.11.2023 № 4350/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК, від 04.10.2023 № 3375/ІПК/99-00-24-03-03-06, від 01.08.2023 № 2232/ІПК/99-00-24-03-03-06.

Далі податківці 25.04.2024 перевели до розряду нечинних консультацію з категорії 107.01.03 БЗ. Такий собі дзвіночок, що сповістив про ймовірне наближення поганих новин (див. статтю «Спрощенець здає в оренду приміщення з компенсацією комуналки» // «Податки & бухоблік», 2024, № 39).

І ось, власне, сумний фінал.

З’явилася нова консультація в категорії 107.01.03 БЗ — із фіскальним висновком про те, що з суми відшкодування комунальних платежів слід платити ПДФО з ВЗ (а до ЄП-доходу сума відшкодування не потрапляє)

Чи мають рацію податківці

Така позиція податківців є вкрай суперечливою.

Бо цілком очевидно, що отримання компенсації прямо пов’язано з провадженням ФОП орендної діяльності, тож не може розглядатися, як окремий, не пов’язаний із цією діяльністю дохід.

Але податківці спокійно на біле кажуть чорне:

«оскільки отримання фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку доходу у вигляді відшкодування суми комунально-житлових послуг не передбачає надання зазначених послуг таким підприємцем на користь юридичної особи або фізичної особи — підприємця (орендарів), то такий дохід не включається до доходу фізичної особи — підприємця, але оподатковується за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку — фізичних осіб

Також у своєму роз’ясненні податківці традиційно згадують п. 292.1 ПКУ, згідно з яким до доходу ФОП-єдиноподатника не включаються, зокрема, отримані ним страхові виплати та відшкодування. Але вважаємо, що мова саме про страхові відшкодування, а не про будь-які відшкодування. Що, до речі, підтверджується іншими роз’ясненнями податківців — див. з цього приводу статтю «ФОП-спрощенець отримує відшкодування шкоди: ПДФО чи єдиний податок?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 76.

Втім

попри всю цю суперечливість, навряд чи хтось захоче доводити помилковість висновків податківців у суді. Тим більше що й підхід суду спрогнозувати, насправді, важко

Податковому агенту простіше утримати із суми відшкодування комунальних платежів ПДФО з ВЗ та сплатити їх у бюджет, ніж щось доводити податківцям. Адже формально це не кошти податкового агента. Це кошти ФОП.

Що робити

Як вихід,

можна «зашити» відшкодування комунальних платежів у розмір орендної плати. Тобто пропорційно збільшити розмір орендної плати за договором оренди,

щоб у договорі оренди взагалі нічого не згадувалося про відшкодування комунальних платежів. Тоді проблеми з ПДФО та ВЗ не буде (адже вся сума орендної плати включається в ЄП-дохід і оподатковується саме ЄП).

Але це створить додаткові складнощі. Бо ми маємо орієнтуватися на фіксовану суму орендної плати з договору, а комунальні платежі кожний місяць споживаються у різному розмірі. Тож сторонам доведеться чи то періодично переглядати розмір орендної плати (в договорі шляхом підписання додаткових угод або встановлення кожен раз різної орендної плати в актах оренди), чи вигадувати якісь інші компенсаторні механізми. Але в будь-якому разі,

якщо хочемо уникнути ПДФО та ВЗ із суми відшкодування комунальних, про таке відшкодування не повинна йти мова в договорі оренди (чи в якихось інших договорах)

Якщо податковий агент проґавив

Якщо відшкодування комунальних платежів (окремо від орендної плати) сплачується орендарем, який є юрособою чи ФОП, то такий орендар є податковим агентом і саме він має:

— із такої виплати (суми відшкодування комунальних платежів) утримати ПДФО і ВЗ та самостійно сплатити їх до бюджету. При цьому ЄСВ з компенсації комунальних не сплачується, адже немає факту виконання орендодавцем робіт / послуг;

— відобразити таку виплату в додатку 4ДФ до Об’єднаної ПДФО/ВЗ/ЄСВ-звітності з ознакою доходу «126» (окремо від орендної плати, яку податківці хочуть бачити в 4ДФ з ознакою доходу «157»).

Більше деталей знайдете у статті «Витрати на комуналку: якщо орендодавець — фізособа або ФОП» // «Податки & бухоблік», 2024, № 39.

При цьому

сам ФОП — орендодавець у такому разі, навіть якщо податковий агент не зробив свою справу, перейматися питанням оподаткування відшкодування комунальних платежів не повинен

Чому? Тому що відповідальність за погашення податкового зобов’язання або боргу з ПДФО та ВЗ покладається на податкового агента. При цьому

«платник податку отримувач таких доходів звільняється від обов’язку погашення такої суми податкових зобов’язань або податкового боргу, крім випадків, встановлених розділом IV цього Кодексу» (п. 1251.4 ПКУ).

Тобто податківці мають «бігати» саме за податковим агентом (щоб стягнути з нього ПДФО та ВЗ).

Якщо орендар — звичайна фізособа

Звичайна фізособа (не ФОП) не є податковим агентом. Тож у такому разі ФОП-орендодавець сам буде відповідальним за сплату ПДФО та ВЗ із суми отриманого (окремо від орендної плати) відшкодування комунальних платежів.

Тож йому доведеться після закінчення звітного року подати до 1 травня (наступного року) декларацію про майновий стан і доходи — як це роблять звичайні громадяни. В такій декларації слід буде показати дохід, отриманий від відшкодування комунальних платежів (у рядку 10.13 — оскільки податківці вважають його додатковим благом / іншими доходами) та ПДФО з ВЗ з нього. Сплатити ПДФО та ВЗ слід буде до 1 серпня (наступного року) (п. 179.7 ПКУ).

При цьому відшкодування комунальних платежів в єдиноподатковому обліку показувати не слід (бо податківці вважають, що це не ЄП-дохід).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі