zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42157
ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА
Якщо через блокування ПН покупець несвоєчасно зареєстрував зменшуючий РК до неї, то після розблокування ПН до такого покупця можуть бути застосовані штрафи за несвоєчасну реєстрацію РК
Досить поширена ситуація: постачальник поставив товар покупцеві, склав і зареєстрував ПН. Але через час сторони або розривають договір і повертають товар, або зменшують його вартість. Ніби все просто: постачальник повинен скласти зменшуючий РК, а покупець має його зареєструвати. Але коли у справу вплутується СМКОР, з’являються додаткові складнощі.
Несправедливий штраф. Чи можна зареєструвати зменшуючий РК без реєстрації ПН? «Звісно, ні!» — відповість будь-який бухгалтер, що стикався із цією ситуацією. І півбіди було б, якби проблеми були тільки в розблокуванні цієї ПН. Але тут з’являється додаткова проблема — через затримки в реєстрації ПН може бути несвоєчасно зареєстрований РК. Чи можуть податківці застосувати санкції до покупця? Можуть, — відповідають фіскали, але після розблокування і реєстрації ПН.
Суворо формально податківці праві, адже в нормі, що звільняє від застосування штрафу при блокуванні (п. 1201.1 ПКУ), йдеться про заблоковану ПН/РК. У нас же ситуація зовсім інша: з РК усе гаразд, але зареєструвати його не дає блокування ПН.
Проте, застосування штрафу виглядає несправедливим, адже нереєстрація РК викликана цілком об’єктивними причинами, не залежними від платника податків
Причому без вини винуватим може виявитися і продавець (якщо РК збільшуючий або нульовий), і покупець (якщо РК зменшуючий)*.
* Для наших читачів ця каверзна ситуація — не новина (див. «Несвоєчасна реєстрація РК до заблокованої ПН штрафується» // «Податки & бухоблік», 2018, № 48).
Принцип вини. Через таку несправедливість у спорі з податківцями можна намагатися посилатися на принцип вини, встановлений у пп. 112.1 і 112.2 ПКУ. І хоча суди вважають, що у визначенні податкового правопорушення законодавець прямо не вказує на необхідність установлення вини в діях платника податків, у випадках з несвоєчасною реєстрацією ПН через неправомірні дії податківців підтримують саме платника податків (див. постанову ВС від 21.03.2024 у справі № 280/7271/21).
У нашому випадку проблеми з реєстрацією РК начебто не пов’язані з неправомірними діями податківців. Проте й у покупця, який не може своєчасно зареєструвати РК через блокування ПН, немає вини. Головне, щоб було підтвердження, що він своєчасно направляв РК на реєстрацію й отримав відмову. Такими діями покупець показує, що зробив усе від себе залежне, щоб запобігти порушенню ПКУ (детальніше про принцип вини щодо реєстрації ПН/РК див. «Не оскаржили відмову в реєстрації податкової накладної: чи буде штраф?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 32).
Граничні строки реєстрації. Що таке несвоєчасна реєстрація РК? Узагалі згідно з ПКУ граничний строк реєстрації зменшуючих РК — протягом 18 (15) календарних днів з дня отримання такого РК одержувачем (покупцем) (п. 201.10 ПКУ, п. 89 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).
Але податківці традиційно орієнтувалися на загальні строки — аналогічно, як і для ПН. Тобто вважали, що строк реєстрації РК повинен розраховуватися від дати складання РК (залежно від того, на першу чи другу половину місяця припадає дата складання РК), а не від дати отримання РК покупцем*. Про це, зокрема, йдеться в листі ДПСУ від 08.12.2023 № 4557/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК. Пояснюють фіскали це тим, що немає механізму фіксації дати отримання покупцем РК (категорія 101.15 БЗ, лист ДПСУ від 01.02.2024 № 545/ІПК/99-00-04-02-03 ІПК).
* У житті траплялися зовсім кричущі випадки, коли фіскали при перевірці орієнтувалися на 15 (18) днів з дати складання РК (див. «Зменшуючий розрахунок коригування: строк реєстрації та нові / старі штрафи» // «Податки & бухоблік», 2024, № 87).
Тому якщо постачальник за домовленістю з покупцем направляє йому РК тільки після розблокування ПН (сподіваючись на те, що строки реєстрації почнуть спливати тільки після отримання РК одержувачем), то на практиці це все одно може призвести до штрафу. Втім, сподіваємося, що зараз ця згубна практика зміниться, адже
тепер уже можна відстежити дату відправлення РК постачальником покупцеві
Так, в одній з недавніх консультацій податківці зазначили, що інформацію про дату отримання РК одержувачем (покупцем) товарів / послуг з метою його реєстрації в ЄРПН можна подивитися в полі «Дата надходження» підрежиму «Отримані РК» режиму «Реєстрація ПН/РК» ІКС «Електронний кабінет» (БЗ // 101.17).
А в консультації, що коментується, податківці нагадують: розроблений функціонал системи SWinED передбачає фіксацію дати отримання покупцем (одержувачем) зменшуючих РК.
Крім того, суди зазначають, що покупець може своєчасно зареєструвати РК тільки за умови виконання постачальником свого обов’язку зі своєчасного відправлення покупцеві зменшуючого РК. Інакше, якщо продавець такого свого обов’язку з відправлення РК покупцеві не виконав, то це унеможливлює своєчасну реєстрацію зменшуючого РК покупцем. Тому до покупця в такому разі не можуть застосовуватися штрафи за запізнілу реєстрацію РК (постанова ВС від 03.03.2023 у справі № 300/1765/19; постанова ВС від 28.04.2020 у справі № 810/198/16; «Зменшуючий РК отримано покупцем із запізненням: який штраф за несвоєчасну реєстрацію?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44). Але, на жаль, трапляються й погані судові рішення (див. «Зменшуючий розрахунок коригування: строк реєстрації та нові / старі штрафи» // «Податки & бухоблік», 2024, № 87).
Тому по можливості все-таки безпечніше оформити повернення товарів / авансу або перерахунок ціни вже після того, як буде розблокована ПН. Тоді питань з реєстрацією зменшуючого РК бути не повинно.