Теми статей
Обрати теми

Коли заповнювати нову гр. 3.2.2 податкової накладної

Казанова Марина, податковий експерт
У формі податкової накладної (ПН) з 01.10.2024 з’явилася нова графа 3.2.2 «власна сільськогосподарська продукція» (див. статтю «Нова податкова накладна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 79). До 01.12.2024 ця графа не підлягала заповненню. Але у зв’язку з запровадженням з 01.12.2024 режиму експортного забезпечення ПДВ відносно окремих видів с/г товарів, знову стають актуальними питання, пов’язані із заповненням цієї графи. Розберемося з цими питаннями.

В яких випадках заповнюється графа 3.2.2?

У першу чергу нагадаємо, в яких випадках підлягає заповненню ця графа. Як зазначається у посиланні до гр. 3.2.2, ця графа заповнюється (в ній проставляється позначка «X») у разі: (1) постачання на митній території або (2) вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту

окремих видів товарів (тобто товарів, щодо яких запроваджено режим експортного забезпечення ПДВ), які є власною с/г продукцією в розумінні п.п. 14.1.331 ПКУ

Тобто відносно таких товарів (продукції) повинні одночасно виконуватися дві умови:

(1) код УКТ ЗЕД такої продукції має належати до кодів товарів, на які поширюється режим експортного забезпечення ПДВ (товар РЕЗ). Постановою КМУ від 29.10.2024 № 1261 РЕЗ запроваджується з 01.12.2024. Перелік товарів, до яких застосовується цей режим, наведено в додатку до цієї постанови (детальніше див. у статті «З грудня запроваджується режим експортного забезпечення ПДВ для деяких сільськогосподарських товарів» // «Податки & бухоблік», 2024, № 92);

(2) і одночасно цей товар РЕЗ має бути власною с/г продукцією (підпадати під визначення власної с/г продукції, яке наведено в п.п. 14.1.331 ПКУ).

Якщо ж:

— продукція є власною с/г продукцією (в розумінні пп.. 14.1.331 ПКУ), але не належить до товарів РЕЗ, то гр. 3.2.2 не підлягає заповненню;

— с/г продукція належить до товарів РЕЗ, але не є власною с/г продукцією (наприклад, здійснюється перепродаж с/г продукції, закупленої у товаровиробника), то гр. 3.2.2 теж не підлягає заповненню.

При цьому, як ми говорили в попередніх статтях (див., зокрема, статтю «Нова податкова накладна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 79), оскільки окремі види товарів (товари РЕЗ) — це товари, відносно яких застосовано РЕЗ (п. 97 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, примітка 1 до оновленої форми ПН), то до фактичного запровадження РЕЗ гр. 3.2.2 в ПН не підлягає заповненню. Адже доти, доки не запроваджено РЕЗ, немає ніяких «окремих видів товарів».

Те, що до запровадження РЕЗ ця графа ПН не заповнюється, підтвердили і податківці. Див., зокрема, роз’яснення в категорії 101.16 БЗ.

Тож оскільки РЕЗ запроваджується з 01.12.2024, то:

— в ПН, складених до 01.12.2024, ця графа не підлягає заповненню;

— в ПН, складених починаючи з 01.12.2024, ця графа повинна заповнюватися (якщо здійснюється постачання на території України або експорт власної с/г продукції в розумінні п.п. 14.1.331 ПКУ, на яку поширюється РЕЗ).

Якщо помилково заповнили цю графу в ПН, складеній до 01.12.2024

Чи потрібно в цьому випадку виправляти помилку? Позначка «власна сільськогосподарська продукція» не є обов’язковим реквізитом ПН (не названа в п. 201.1 ПКУ) і не заважає ідентифікації операції. Тому стати загрозою для податкового кредиту (якщо мова йде про ПН, яка видається покупцю) така помилка не може. Отже, в принципі, помилку можна й не виправляти.

Якщо ж хочемо виправити помилку, то треба скласти розрахунок коригування (РК) з кодом причини коригування «104» («Зміна номенклатури») поточною датою виявлення помилки. І в ньому рядками «-»/«+» замінити помилкові дані на правильні. Тобто:

— одним (мінусовим) рядком у РК обнулити дані помилкового рядка ПН (з позначкою «X» в гр. 3.2.2);

— наступним рядком додати правильні дані (без позначки в гр. 3.2.2). Приклад заповнення РК знайдете у статті «Зміна номенклатури — РК з кодом причини 104» // «Податки & бухоблік», 2024, № 83 (ср. ).

Оскільки такий РК буде нульовим (сума компенсації не змінюється), то реєструватиме його продавець.

Продукція, виготовлена на давальницьких умовах: чи вважатиметься вона власною с/г продукцією

Чи потрібно буде після запровадження РЕЗ (з 01.12.2024) заповнювати гр. 3.2.2, якщо с/г продукція, яка належить до окремих товарів, вироблена на давальницьких умовах?

Для відповіді на це запитання звернемося до визначення «власна сільськогосподарська продукція» з пп. 14.1.331 ПКУ:

«власна сільськогосподарська продукція — сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари), що підпадає під визначення груп 1 — 24 УКТ ЗЕД, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється, збирається, виготовляється, виробляється, переробляється безпосередньо виробником цієї продукції — власником, орендарем або користувачем на інших умовах (в тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, або на давальницьких умовах».

А це означає, що при давальницьких операціях с/г продукція буде вважатися власною с/г продукцією в тому випадку,

якщо давальницьку сировину (яку передали виконавцю для переробки), було самостійно вирощено / виготовлено замовником переробки

Якщо ж давальницька сировина була придбана (не є власновирощеною), а потім передана для переробки іншому суб’єкту господарювання, то вона не буде вважатися власною с/г продукцією.

Розглянемо також іншу ситуацію — коли с/г продукція була придбана «на стороні», а вже перероблена самим суб’єктом господарювання (а не на давальницьких умовах). Чи буде в такому випадку виготовлена (перероблена) продукція вважатися власною с/г продукцією?

Вважаємо, що не буде. Адже виходячи з п.п. 14.1.331 ПКУ власною с/г продукцією для переробника вона буде в тому випадку, якщо він самостійно виростив і переробив її в інший вид сільгосппродукції.

Тобто якщо ми, наприклад, купили насіння соняшнику «на стороні» і виготовляємо самостійно з нього олію соняшникову, то це не вважатиметься в розумінні п.п. 14.1.331 ПКУ власною с/г продукцією (оскільки насіння не є самостійно вирощеним).

Але! Є роз’яснення податківців (категорія 101.29 БЗ, а також тут у відповіді на запитання 4), в якому вони говорять, що олія, виробленої платником із соняшника, придбаного ним у іншої особи, є власною с/г продукцією. Аргументують це податківці тим, що с/г продукція є власною, якщо продукція безпосередньо вирощується, відгодовується, виловлюється, збирається, виготовляється, виробляється. Але! Те що зазначають податківці, є лише частиною визначення власної с/г продукції, яке наведено в п.п. 14.1.331 ПКУ. Адже п.п. 14.1.331 ПКУ відносить продукцію до власної с/г продукції, якщо вона виготовляється, виробляється, переробляється безпосередньо виробником цієї продукції — власником, орендарем або користувачем на інших умовах (у тому числі на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь. Умова про земельні ділянки в цьому пункті фактично вказує на те, що сировина, з якої виготовляється продукція, має бути самостійно вирощена на таких земельних ділянках. Тобто якщо соняшник, придбаний «на стороні», то в розумінні п.п. 14.1.331 ПКУ, вироблена з нього олія, вважаємо, не є власною с/г продукцією. Можливо, ще податківці додатково нададуть роз’яснення з цього приводу. В принципі, як ми зазначали вище, позначка про власну с/г продукцію не є обов’язковим реквізитом ПН. Але проблема у тому, що поки не зовсім зрозуміло, для яких цілей буде використовуватися інформація з ПН про те, що це власна чи не власна с/г продукція.

Висновки

  • До запровадження режиму експортного забезпечення ПДВ (до 01.12.2024) гр. 3.2.2 в ПН не заповнюється.
  • У ПН, складених починаючи з 01.12.2024 (після запровадження РЕЗ), вона підлягатиме заповненню при продажу товарів, які є власною сільськогосподарською продукцією продавця в розумінні п.п. 14.1.331 ПКУ, якщо така продукція належить до окремих видів товарів, на які поширюється РЕЗ. Причому гр. 3.2.2 доведеться заповнювати як (1) при експорті такої продукції, так і (2) при постачанні на території України.
  • При постачанні власної сільгосппродукції, на яку РЕЗ не поширюється, гр. 3.2.2 не підлягає заповненню.
  • При давальницьких операціях с/г продукція буде вважатися власною с/г продукцією в тому випадку, якщо давальницьку сировину (яку передали виконавцю для переробки) було самостійно вирощено / виготовлено замовником переробки.
  • Податківці надають неоднозначні роз’яснення стосовно ситуації, коли вироблена самостійно с/г продукція, на яку поширюється РЕЗ, виробляється з сировини, придбаної «на стороні».
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі