Теми статей
Обрати теми

Законопроєкт про збільшення податків: що пропонують до другого читання

Томашпольський Сергій, податковий експерт
Продовжуємо слідкувати за долею фіскального законопроєкту № 11416-д*. Маємо вже версію до другого читання. Бачимо в ній певні новації. Тож ще раз зробимо стислий огляд цього динамічного документа.

* itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44809

Одразу кидається в очі, що законодавці вирішили «погратися» з перехідними моментами, зокрема щодо сплати військового збору (ВЗ). Але є і новації, яких узагалі не було в попередніх версіях законопроєкту. Наприклад, щодо запровадження «пального» авансового внеску для ФОП на загальній системі та щодо підняття мінімальних цін для вин виноградних та іншої виноробної продукції. Про це все зараз коротко і поговоримо.

При цьому, знову ж таки, акцентуємо увагу на тому, що

мова лише про законопроєкт, в якому ще можливі зміни

Військовий збір

ВЗ для фізичних осіб (у т. ч. ФОП-загальносистемників). Сама ідея залишається без змін — тобто там, де наразі є 1,5 %, буде 5 %. Але законодавці вирішили попрацювати з перехідними моментами.

Вже планується, що Закон у частині ВЗ набуде чинності не з 01.10.2024, а з дня, наступного за днем його опублікування. При цьому,

якщо Закон набуде чинності в жовтні, то за ставкою 5 % будуть оподатковуватися доходи за жовтень (і наступні місяці). Якщо набуде чинності в листопаді — то за листопад (і наступні місяці)

Якщо працівника вже звільнили до набрання чинності Законом, то перерахунок ВЗ не здійснюється.

Ще одна «новинка» — якщо мова про ВЗ, що сплачується за результатами річного декларування, то ставка 5 % буде застосовуватися починаючи з доходів за 2025 рік (і наступні роки). Під цю норму вочевидь потрапляють і ФОП на загальній системі оподаткування.

Але якщо мова про ті ж доходи від операцій з майном, що оподатковуються ПДФО та ВЗ (наприклад, оподатковуваний продаж нерухомості, див. статтю «Купуємо нерухомість у фізособи: а що там з ПДФО та ВЗ?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 67), то ставка ВЗ 5 % буде застосовуватися до доходів, отриманих після набуття чинності Законом (день, наступний за днем його опублікування), незалежно від зазначення таких доходів у річній декларації про майновий стан і доходи за 2024 рік. Тобто для таких доходів оподаткування за ставкою 5 % розпочнеться одразу після набуття чинності Законом (день, наступний за днем його опублікування).

ВЗ для ФОП на ЄП груп 1, 2 та 4. Тут, знову ж таки, ідея та сама — для ФОП на ЄП груп 1, 2, та 4 встановити щомісячну сплату ВЗ (у вигляді авансових внесків) — у розмірі 10 % поточної мінзарплати. Тобто 800 грн щомісячно.

Але тут також законодавці уточнюють перехідні моменти і не лише!

Так, виходячи з останньої версії виходить, що якщо Закон встигне набрати чинності в жовтні (дата набрання чинності в частині ВЗ тепер — з дня, наступного за днем опублікування Закону) — то ВЗ ФОП на ЄП груп 1, 2, 4 почнуть платити починаючи зі сплати за жовтень 2024. Якщо набере чинності вже в листопаді — то зі сплати за листопад 2024 тощо.

Механізм сплати ВЗ — авансом не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця (тобто за тим же принципом, що і авансові внески з ЄП).

Але для сплати ВЗ за перший місяць буде встановлено виняток. Строк сплати для нього буде — протягом 20 календарних днів з дати набрання чинності Законом

Тобто якщо Закон набере чинності в жовтні, відповідно перший місяць сплати — жовтень, то ВЗ за жовтень слід буде сплатити протягом 20 календарних днів з дати набрання чинності Законом (а не в базовий строк не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця).

Умовно, після того як набуде чинності Закон (з дня, наступного за днем його опублікування), у ФОП ще буде 20 календарних днів на сплату ВЗ за перший місяць його введення

При цьому встановлено, що порушення цього «пільгового» строку не призводить до штрафних санкцій та пені.

Зберігся принцип, що для сплати ВЗ не має значення, чи був у ФОП дохід у відповідному місяці, чи здійснював він узагалі діяльність у цьому місяці. Якщо він хоч день у місяці був платником ЄП груп 1 чи 2, то має сплатити ВЗ за цей місяць у повній сумі. Втім вже передбачили винятки для тих ФОП, які встигнуть зареєструвати припинення підприємницької діяльності до дати набрання чинності Законом. У такому разі вони не будуть сплачувати ВЗ за відповідний (перший) місяць.

Із цікавого — законодавці вже передбачили можливість НЕсплати ВЗ для ФОП на ЄП груп 1 та 2:

1) податкова адреса яких знаходиться на бойових територіях (що фактично є аналогом можливості несплати ЄП відповідними ФОП. Це, до речі, досить заплутана норма, і насправді нею можуть скористатися далеко не всі бажаючі. Важливі деталі знайдете у статті «Воєнні пільги для ФОП: ЄСВ, ЄП тощо» // «Податки & бухоблік», 2024, № 53);

2) за період хвороби чи відпустки ФОП, які не використовують працю найманих працівників (що фактично є аналогом можливості несплати ЄП за відповідні періоди. Більше деталей щодо ЄП знайдете у статті «Податкова відпустка ФОП на єдиному податку груп 1 та 2: знову актуальна» // «Податки & бухоблік», 2024, № 42, ср. ).

Також передбачається, що сплачений ВЗ можна буде врахувати при порівнянні суми сплачених податків із «земельним» МПЗ (мінімальне податкове зобов’язання).

ВЗ для платників ЄП групи 3. Як і планувалося до цього, для платників ЄП групи 3 планується встановити ставку ВЗ у розмірі 1 % від ЄП-доходу. Знову ж таки, мова йде про всіх платників ЄП групи 3, тобто як юросіб, так і ФОП. Маємо цьому додаткові підтвердження в тексті законопроєкту.

Сплата ВЗ тут запроваджується починаючи з першого числа першого місяця календарного кварталу, в якому набрав чинності Закон. Але фактично це те саме 01.10.2024, про яке ми казали раніше (адже немає сумнівів, що Закон набуде чинності в IV кварталі 2024).

Платники ЄП групи 3 сплачуватимуть ВЗ у той же термін, що і ЄП. Тож

перший раз платники ЄП групи 3 сплачуватимуть ВЗ за IV квартал 2024. Строк для цього — не пізніше 19.02.2025

Також передбачається, що сплачений ВЗ можна буде врахувати при порівнянні суми сплачених податків із «земельним» МПЗ (мінімальне податкове зобов’язання).

Щодо звітності. Окремої звітності з ВЗ для платників ЄП не передбачається! Планується, що суми ВЗ будуть відображатися у складі ЄП-декларації.

Тобто після того, як відповідні зміни набудуть чинності, Мінфіну, за логікою, доведеться внести зміни до форм ЄП-декларацій. При цьому за звітний період «три квартали» звітувати у будь-якому разі маємо за чинною наразі формою ЄП-декларації. Ніякого ВЗ в ній не показуємо. Бо сплата ВЗ платниками ЄП групи 3 запроваджується з 01.10.2024 (починаючи з першого числа першого місяця календарного кварталу, в якому набрав чинності Закон). Тобто перший раз платникам ЄП групи 3 доведеться сплатити ВЗ за IV квартал 2024 (не пізніше 19.02.2025).

Щомісячне звітування з ПДФО та ЄСВ

Тут теж законодавці не відмовляються від цієї ідеї. Отже, планується що з 01.01.2025 (починаючи зі звітності за січень 2025) звітність з ПДФО і ВЗ буде щомісячною.

Авансовий внесок та роздрібна торгівля пальним

Як і раніше, планується встановити щомісячні авансові внески з податку на прибуток для платників, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі пальним (починаючи зі сплати за місяць, в якому набере чинності Закон).

Є декілька новинок.

Дещо подовжено строк сплати за перший місяць введення авансового внеску.

Крім того,

ФОП на загальній системі також планується залучити до сплати авансового внеску при роздрібній торгівлі пальним

Розмір внеску для ФОП такий самий, як і для юридичних осіб. Сплата внеску також щомісячна.

При цьому з 01.01.2025 несплата авансового внеску буде вважатися однією з підстав для припинення дії відповідної ліцензії.

Авансовий внесок та пункти обміну іноземної валюти

Тут планується (з 01.01.2025) дещо змінити розмір авансового внеску. Наразі його встановлено кратно розміру мінзарплати на 1 січня відповідного року. А планується встановити його в євро (в еквіваленті). Плюс встановити окремий розмір для обмінників у м. Київ. Як наслідок, розмір авансового внеску дещо зросте.

Податок на прибуток для банків та небанківських установ

Законопроєктом передбачено таке:

— базова ставка податку на прибуток для банків у 2024 році складатиме 50 %. Крім того, встановлена заборона на перенесення збитків (сподіваємося, що цю заборону будуть застосовувати лише щодо банків) до кінця 2024 року (а не до кінця воєнного стану, як передбачалося раніше) (п. 70 підрозд. 4 розд. XX ПКУ);

— базова ставка податку на прибуток для фінустанов (крім страховиків) 01.01.2025 складатиме 25 %.

Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин

ПКУ, зокрема, доповнять новими положеннями щодо визначення фактичної ціни реалізації видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) товарної продукції гірничого підприємства із гірських порід, яка класифікується за кодами 2517, 2505 та 2507 УКТ ЗЕД.

Кешбек «Зроблено в Україні»

Планується звільнити від оподаткування (ПДФО та ВЗ) протягом 2024 та 2025 років доходи фізосіб, отримані у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку) в рамках реалізації експериментального проєкту «Зроблено в Україні».

Мінімальні ціни на вино

Несподівано! У законопроєкт, серед іншого, запхали норму щодо мінімальних цін.

Так, у період починаючи

з дати набрання чинності Законом (тобто з дня, наступного за днем його опублікування) для вин виноградних та іншої виноробної продукції застосовується розмір мінімальних цін, затверджений постановою КМУ від 30.10.2008 № 957, збільшений на 50 відсотків

При цьому податківці мають довідково (!) оприлюднити в себе на сайті підвищені мінімальні ціни. Але, знову ж таки, це лише довідково. Тобто оновлені мінціни (збільшені на 50 %) для вин виноградних та іншої виноробної продукції запрацюють одразу після набуття чинності Законом. А оприлюднення податківцями на сайті — то для самоконтролю.

Також є новації стосовно визначення «земельного» МПЗ та деякі інші зміни. Але про це все детальніше вже після того, як буде прийнято Закон.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі