Теми статей
Обрати теми

РК до «звичайної» експортної ПН

Казанова Марина, податковий експерт
У цій статті поговоримо про те, в яких випадках до «звичайної» експортної ПН (ПН з типом причини «07» — на вивезення товарів за межі митної території України, яке оподатковується ПДВ за ставкою 0 %) може складатися розрахунок коригування (РК) та порядок його складання*.

* РК до ПН, яка складається на експорт окремих видів с/г товарів, щодо яких застосовується режим експортного забезпечення, складаються за своїми особливими правилами (див. статтю «РК до ПН на експорт окремих видів с/г товарів» // «Податки & бухоблік», 2024, № 83). Але враховуючи, що режим експортного забезпечення ще не запроваджений (немає відповідного рішення КМУ), то зараз всі ПН на експорт (у т. ч. і на експорт товарів, які визначені законодавством як такі, щодо яких може бути запроваджено режим експортного забезпечення ПДВ), заповнюються за загальними правилами. Тобто як при звичайному експорті.

В яких випадках складається РК. Якщо говорити про випадки «класичного» коригування (названі в ст. 192 ПКУ), тобто коли відбуваються зміни компенсації вартості експортованих товарів, то враховуючи, що для експортної ПН у п. 189.17 ПКУ передбачена своя база оподаткування (договірна (контрактна) вартість товарів, зазначена в митній декларації (МД)), то

РК до «звичайної» експортної ПН складається, тільки якщо після завершення митного оформлення до МД були внесені зміни шляхом оформлення митним органом аркуша коригування

Якщо до МД зміни не вносились, то підстав складати РК немає.

На це звертають увагу і податківці у своїх роз’ясненнях (див. листи ДПСУ від 06.02.2024 № 594/ІПК/99-00-21-03-02; від 16.06.2023 № 1414/ІПК/99-00-21-03-02-06; вам також буде корисною стаття «Після експорту змінилася сума компенсації: чи складати РК?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 26). Тим більше, виникнення обставин, які призводять до коригування податкових зобов’язань за п. 192.1 ПКУ, має підтверджуватися належним чином складеними первинними документами. А оскільки підтверджуючим документом вивезення товарів в митному режимі експорту є МД (дата виникнення податкових зобов’язань, база ПДВ-оподаткування прив’язана саме до неї), то відповідно підтверджуючим документом для коригування експорту має бути аркуш коригування до МД.

Тому якщо після митого оформлення експорту нерезиденту було, наприклад, надано ретрознижку (внаслідок чого вартість товару зменшилась) або, навпаки, відбулося ретроспективне збільшення вартості, то якщо аркуш коригування до МД не було оформлено, підстав для складання РК до експортної ПН немає.

Те ж стосується і випадку повернення товару нерезидентом. Товари, раніше вивезені в режимі експорту, які повертаються підприємству-експортерові у зв’язку з невиконанням (неналежним виконанням) умов ЗЕД-договору або за іншими обставинами, що перешкоджають його виконанню, поміщають у митний режим реімпорту (п. 3 ч. 2 ст. 78 МКУ) — оформляють МД типу ІМ — 41 «Реімпорт». Той факт, що нерезидент повернув товар, не відміняє операцію з його вивезення. Експорт відбувся і експортна ПН з нульовими ПДВ-зобов’язаннями має бути складена та зареєстрована в ЄРПН. А подальше ввезення повернених нерезидентом товарів на митну територію України — це вже інший ПДВ-об’єкт (п.п. «в» п. 185.1 ПКУ). Отже, й підстав складати РК до експортної ПН немає.

Аналогічна ситуація виникає і у випадку, якщо, наприклад, після закінчення митного оформлення та вивезення товарів за межі митної території України частину товарів було втрачено при транспортуванні, внаслідок чого покупцю-нерезиденту було поставлено меншу кількість товару, ніж зазначено у МД. Якщо аркуш коригування до МД не оформлюється, то РК до експортної ПН не складається (лист ДПСУ від 06.02.2024 № 594/ІПК/99-00-21-03-02).

Випадок, коли ще може складатися РК до експортної ПН (без оформлення аркуша коригування МД) — це коли в такій ПН є помилки. Наприклад:

— така ПН була складена помилково (неправильною датою або на неправильного покупця-нерезидента). В такому разі включаються загальні правила анулювання помилкової ПН (складається РК на анулювання ПН + нова правильна ПН);

— або є інші помилки, які не призводять до потреби перескладати ПН. Наприклад, помилки в одиниці виміру. Нагадаємо, що починаючи з 01.07.2024 в експортній ПН мають зазначатися ті одиниці виміру товарів, які застосовуються при оформленні МД (п.п. «е» п. 201.1 ПКУ). Причому це правило потрібно було застосовувати з 01.07.2024. Якщо в ПН, складеній починаючи з 01.07.2024, одиниці виміру не відповідають МД, то потрібно скласти РК до експортної ПН для виправлення помилки. Складається він датою виявлення помилки. При цьому оскільки такий РК буде «нульовим», то дані декларації ПДВ уточненню не підлягають.

Як заповнюється РК. Тепер поговоримо про порядок складання РК до експортної ПН, якщо все ж є підстави для його складання (тобто коли до МД оформлено аркуш коригування або є помилки в реквізитах ПН).

Якщо причиною складання РК є оформлений МД аркуш коригування, то в такому випадку

РК складається датою оформлення митним органом аркуша коригування

РК реєструється за формою, чинною на день його реєстрації (п. 3 Порядку № 1307*).

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

У випадку наявності помилки в експортній ПН РК складається датою виявлення помилки.

Що стосується заповнення РК, то заповнюється він за стандартними правилами.

Реквізити «шапки» (верхньої лівої частини) РК та заголовної частини будуть такими самими, як і в ПН на експорт.

Зверніть увагу: в новому інформаційному полі «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України:»,

якщо РК складається до експортної ПН, яка:

— зареєстрована в ЄРПН до 01.10.2024, — рядки «договір (контракт)» та «митна декларація» заповненню не підлягають;

— зареєстрована в ЄРПН з 01.10.2024, — рядки «договір (контракт)» та «митна декларація» підлягають обов’язковому заповненню

Про це податківці говорять в листі ДПСУ від 27.09.2024 № 26926/7/99-00-21-03-02-07 (ср. ).

Окремо дані щодо аркушу коригування МД зазначати не потрібно (достатньо зазначити дані МД), адже оформлений митним органом аркуш коригування є невід’ємною частиною МД.

Щодо механізму коригування в табличній частині РК, то коригування проводиться за загальними правилами (рядками -/+):

— показники рядка ПН, що коригується, зазначаються із знаком «-»;

— додається новий рядок з виправленими показниками, якому присвоюється новий черговий порядковий номер, що не зазначався в ПН.

Цим двом рядкам присвоюється однаковий порядковий номер групи коригування (у графі 2.2) та зазначається однаковий код причини коригування в гр. 2.1.

При цьому якщо коригуємо:

— кількість — коригування проводимо як при зміні кількості (за «кількісними» графами 7 та 8 із зазначенням коду причини коригування «102» в гр. 2.1). Якщо ж у ПН потрібно виправити одиницю виміру, то коригування проводимо як при зміні номенклатури (з кодом причини коригування «104)»;

— вартісні показники (ціну) — коригування проводимо як при зміні ціни (за «ціновими» графами 9 та 10 із зазначенням коду причини коригування «101» в гр. 2.1).

А якщо взагалі потрібно обнулити повністю ПН, то тоді рядок заповнюється зі знаком «-», і в ньому показники відповідної позиції з ПН виводяться в нуль. При цьому зазначається причина коригування «103» («Повернення товару або авансових платежів»).

Приклад. Між Товариством та нерезидентом було укладено договір купівлі-продажу (від 08.09.2024) на постачання 5 т «товару А» за ціною 200 євро за 1 т. Додатком до договору визначена умова, що якщо товар не відповідатиме якісним показникам, то вартість такого товару зменшуватиметься та складатиме 180 євро за 1 т.

Митне оформлення товару (завершено процедуру митного оформлення) відбулося 03.10.2024 згідно з митною декларацією від 02.10.2024 № 24UA110011001743411. У подальшому від нерезидента була отримана претензія щодо якості товару, внаслідок чого ціна за 1 т товару буде складати 180 євро. Аркуш коригування до митної декларації за зменшення митної вартості товару був оформлений митним органом 22.10.2024.

Курс НБУ на дату подання експортної МД (02.10.2024) складає — 45,80 грн/євро.

img 1

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі