* itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/44809
Що з фінальним текстом
До того як стати Законом, законопроєкт № 11416-д пережив купу трансформацій. Передостанню трансформацію ми аналізували у статті «Законопроєкт про збільшення податків: тримаємо руку на пульсі» // «Податки & бухоблік», 2024, № 78. Останню — в статті «Законопроєкт про збільшення податків: що пропонують до другого читання» // «Податки & бухоблік», 2024, № 82.
Так ось, на етапі прийняття Закону останні правки щодо військового збору (ВЗ) не пройшли. Але зміни щодо ВЗ все одно будуть! Хіба що нюанси з перехідними положеннями вочевидь закриватимуть вже податківці у своїх роз’ясненнях (у тих же інформаційних листах).
Що з блокуванням підписання Закону
Тут бачимо фактично вже традиційну для резонансних законів картину. Зареєстровано проєкт постанови про скасування рішення ВР про прийняття Закону.
Тож поки парламент не збереться і не проголосує по цій постанові, підписання Закону блокується.
Але чи покладати на це надію? Ні, не варто. Адже, як показує практика розгляду таких постанов, вони не можуть набрати в залі достатньої кількості голосів. Тож фактично це лише затягує процес підписання прийнятого документа.
Ефект від цього бачимо лише у тому, що за рахунок таких дій у кінцевому підсумку відсувається дата опублікування Закону. Тобто в нашому випадку дещо збільшується вірогідність, що Закон набуде чинності в листопаді — наразі базовою датою набрання чинності Законом є день, наступний за днем його опублікування (з нюансами, про які будемо казати далі). Але набуття чинності може відбутися і в жовтні.
Військовий збір
Військовий збір для фізичних осіб. Де наразі є 1,5 %, буде 5 %. Із нового — ставку ВЗ на рівні 1,5 % залишили для військових.
Цікавим є питання щодо перехідних моментів. Бо як ми вже зазначили вище, положення з перехідними моментами «залишилися за бортом».
Щодо найманих працівників це питання розглянемо в окремій публікації цього номера.
Військовий збір для ФОП-загальносистемників. Такі ФОП і раніше сплачували ВЗ. По суті, єдина зміна для ФОП на загальній системі — це збільшення ставки. Як і для звичайних фізосіб з 1,5 до 5 %.
Для ФОП на загальній системі ставку ВЗ 5 % планувалося почати застосовувати вперше до доходів за 2025 рік. Але оскільки ця редакція змін не пройшла, то маємо таку картину.
Закон у частині ВЗ набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування (зараз не кажемо про нюанс із платниками єдиного податку (ЄП)). І додаткових перехідних норм щодо ВЗ для ФОП на загальній системі немає. Тож формально виходить, що за ставкою 5 % мають оподатковуватися доходи ФОП починаючи з дня, наступного за днем опублікування Закону.
Ідеальна ситуація відбудеться, якщо Закон опублікують 31.10.2024. Тоді Закон набере чинності з 01.11.2024 і 5 % вочевидь почнемо застосовувати до чистого доходу листопада 2024 і далі. А якщо Закон опублікують раніше чи пізніше?
Тут слід чекати, що скажуть податківці. Адже можливий будь-який варіант подій. І часу до фактичної реалізації змін ще дуже багато (сплата ВЗ за підвищеною ставкою буде аж у травні наступного року — під час кінцевого розрахунку за 2024 рік).
При цьому зверніть увагу!
Сплачувати авансовий платіж за III квартал 2024 (у строк не пізніше 19 жовтня 2024) слід за старою ставкою ВЗ 1,5 %
Адже чистого доходу за III квартал 2024 зміни не стосуються. Більше деталей щодо сплати авансових платежів знайдете у статті «ПДФО/ВЗ-аванс ФОП на загальній: не забудьте сплатити!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 28.
Військовий збір для ФОП на ЄП груп 1, 2 та 4. Як і планувалося, для ФОП на ЄП груп 1, 2 та 4 встановили щомісячну сплату ВЗ (у вигляді авансових внесків) — у розмірі 10 % мінзарплати.
Але від якої мінзарплати? Спочатку було від мінзарплати на 1 січня податкового (звітного) року. Тобто ставка ВЗ для місяців цього (2024) року — 710 грн. Потім хотіли прив’язатися до поточного розміру мінзарплати. Це вже — 800 грн. Але остання зміна не пройшла. Тож у підсумку розмір мінзарплати завжди беремо саме станом на 1 січня. Тоді
для місяців 2024 року ставка ВЗ — 710 грн щомісячно
А з коли починається сплата ВЗ? Тут, виходить,
перший раз сплачуємо за жовтень 2024 року, бо ВЗ для платників ЄП установлюється з 01.10.2024
Навіть якщо Закон набере чинності в листопаді 2024. Бо так було прямо визначено в попередній редакції змін. Але, можливо, якісь нюанси будуть на рівні роз’яснень податківців, оскільки зараз маємо певну колізію між датою набуття чинності Законом узагалі та безпосередньо правилами щодо сплати ВЗ платниками єдиного податку (для них прямо як початок введення військового збору зазначається «з 1 жовтня 2024 року»).
Механізм сплати ВЗ, як і планувалося, — авансом не пізніше 20-го числа (включно) поточного місяця. Це стосується всіх ФОП на 1, 2 та 4 групах. Тобто за тим же принципом, як зараз сплачують авансові внески з ЄП ФОП груп 1 та 2. Але принципово розуміти, що мова не про збільшення розміру ЄП (бо правила сплати ЄП ніхто не змінює), а саме про окрему сплату ВЗ.
Але як бути зі сплатою за жовтень у строк не пізніше 20 жовтня?
У фінальній версії Закону відповіді на це питання вже немає (правка, де були деталі з цього приводу, не пройшла). То що тоді?
Однозначно не слід поки що поспішати платити ВЗ за жовтень 710 грн
По-перше, Закон ще навіть не набув чинності. По-друге, не зрозуміло, на які рахунки платити ВЗ. По-третє, можливе якесь компромісне рішення.
Скоріш за все, вже на рівні роз’яснень податківців буде встановлено подовжений термін для сплати ВЗ за жовтень та відсутність відповідальності за порушення строків сплати за жовтень. Чи може буде ще більш ліберальне рішення щодо першого місяця сплати ВЗ, якщо Закон набуде чинності в листопаді.
А як із можливістю несплати для ФОП груп 1 та 2 ЄП на бойових територіях та за період хвороби чи відпустки ФОП? Поки що виходить — ніяк, сплачувати потрібно. Бо в остаточну редакцію Закону відповідні норми не пробились. Як, власне, і норма про те, що сплачений ВЗ можна буде врахувати при порівнянні суми сплачених податків із «земельним» МПЗ (мінімальне податкове зобов’язання). Зверніть увагу! Юридичних осіб на ЄП групи 4 сказане вище не стосується. Для них ВЗ законодавці не запровадили (на відміну від юросіб на ЄП групи 3 — див. нижче)!
Військовий збір для групи 3 ЄП (фіз- та юросіб). Як і планувалося до цього, для платників ЄП групи 3 встановили ставку ВЗ у розмірі 1 % від ЄП-доходу. Мова йде про всіх платників ЄП групи 3, тобто як юросіб, так і ФОП.
Сплата ВЗ тут запроваджується починаючи з 01.10.2024 (тобто починаючи зі сплати за IV квартал 2024)
Хоча, повторимося, сам Закон набуває чинності в день, наступний за днем його опублікування, але є окрема норма щодо старту нарахування ВЗ для платників єдиного податку з 1 жовтня.
Платники ЄП групи 3 сплачуватимуть ВЗ у той же термін, що і ЄП. Тож
перший раз платники ЄП групи 3 сплачуватимуть ВЗ за IV квартал 2024. Строк для цього — не пізніше 19.02.2025
Також хотіли передбачити, що сплачений ВЗ можна буде врахувати при порівнянні суми сплачених податків із «земельним» МПЗ (мінімальне податкове зобов’язання). Але із цим поки що не пощастило. Можливо, це питання якось врегулюють найближчим часом.
Щодо звітності. Окремої звітності з ВЗ для платників ЄП не буде! Суми ВЗ будуть відображатися у складі ЄП-декларації.
Тобто після того, як відповідні зміни набудуть чинності, Мінфіну, за логікою, доведеться внести зміни до форм ЄП-декларацій. При цьому
за звітний період «три квартали» звітувати у будь-якому разі маємо за чинною наразі формою ЄП-декларації. Ніякого ВЗ в ній не показуємо,
оскільки сплата ВЗ платниками ЄП групи 3 запроваджується з 01.10.2024. Тобто перший раз платникам ЄП групи 3 доведеться сплатити ВЗ за IV квартал 2024 (не пізніше 19.02.2025).
Скидання з ЄП платників «земельного» МПЗ
Додається ще така підстава для скидання з ЄП:
«81) у разі наявності податкового боргу з єдиного податку у платника єдиного податку, який самостійно визначив позитивне значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених
податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок за останній податковий (звітний) рік, на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів — в останній день другого із двох послідовних кварталів».
Щомісячне звітування з ПДФО та ЄСВ
З 01.01.2025 (починаючи зі звітності за січень 2025) звітність з ПДФО і ВЗ буде щомісячною.
Авансовий внесок та роздрібна торгівля пальним
Встановлено щомісячні авансові внески:
— з податку на прибуток для платників податку на прибуток, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі пальним;
— з ПДФО для ФОП на загальній системі, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі пальним.
Розмір внеску — від 30 до 60 тис. грн на місяць за кожне місце роздрібної торгівлі пальним. Сплата внеску щомісячна. Термін сплати — не пізніше 20-го числа поточного місяця. Початок сплати — починаючи зі сплати за місяць, в якому набере чинності Закон. Тобто якщо Закон опублікують не пізніше 30.10.2024, відповідно він набуде чинності ще в жовтні 2024, — перша сплата за жовтень. Якщо ж Закон опублікують 31.10.2024 чи пізніше, відповідно він набуде чинності вже в листопаді 2024, — перша сплата за листопад.
При цьому
Законом передбачено спеціальний подовжений строк сплати за перший місяць введення авансового внеску — протягом 20 календарних днів з дати набрання чинності Законом
Умовно, після того як набуде чинності Закон (з дня, наступного за днем його опублікування), у платників авансового внеску ще буде 20 календарних днів на сплату авансового внеску за перший місяць його введення.
Є також норма, що з 01.01.2025 несплата авансового внеску вважатиметься однією з підстав для припинення дії відповідної ліцензії.
Авансовий внесок та пункти обміну іноземної валюти
З 01.01.2025 дещо зміниться розмір авансового внеску. Наразі його встановлено кратно розміру мінзарплати на 1 січня відповідного року. А буде в євро (в еквіваленті). Плюс буде окремий розмір для обмінників у м. Київ. Як наслідок, розмір авансового внеску дещо зросте.
Податок на прибуток для банків та небанківських установ
Передбачено таке:
— базова ставка податку на прибуток для банків у 2024 році складатиме 50 %. Крім того, встановлена заборона на перенесення збитків (сподіваємося, що цю заборону будуть застосовувати лише щодо банків) до кінця 2024 року (а не до кінця воєнного стану, як передбачалося раніше) (п. 70 підрозд. 4 розд. XX ПКУ);
— базова ставка податку на прибуток для фінустанов (крім страховиків) з 01.01.2025 складатиме 25 %.
Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин
ПКУ, зокрема, доповнено новими положеннями щодо визначення фактичної ціни реалізації видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) товарної продукції гірничого підприємства із гірських порід, яка класифікується за кодами УКТ ЗЕД:
— 2517 (галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння, що, як правило, використовується як наповнювач для бетону чи баласт для мостіння шосейних доріг і залізничних колій, або як інші види баласту, галька та кремінь, термічно оброблені або необроблені; макадам (дорожнє покриття) із шлаку, окалини або аналогічних промислових відходів, із вмістом або без вмісту матеріалів, зазначених у першій частині цієї товарної позиції; гудронований макадам, гранули, дрібняк і порошок з каменю товарної позиції 2515 або 2516, термічно оброблені або необроблені);
— 2505 (піски природні всіх видів, забарвлені або незабарвлені, крім металоносних пісків групи 26);
— 2507 (каолін та інші глини каолінові, кальциновані або некальциновані).
При цьому встановлено, що обсяг товарної продукції гірничого підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) товарної продукції гірничого підприємства із гірських порід, яка класифікується за кодом 2517 УКТ ЗЕД, що безоплатно передається на користь ЗСУ та добровольчих формувань територіальних громад, Нацгвардії України, СБУ, Службі зовнішньої розвідки України, ДПСУ, МВСУ, Управлінню держохорони України, Державній службі спецзв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави, не є об’єктом оподаткування рентною платою за користування надрами за видобування корисних копалин.
Кешбек «Зроблено в Україні»
Звільнено від оподаткування (ПДФО та ВЗ) протягом 2024 та 2025 років доходи фізосіб, отримані у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку) в рамках реалізації експериментального проєкту «Зроблено в Україні».
Мінімальні ціни на вино
У період починаючи
з дати набрання чинності Законом (тобто з дня, наступного за днем його опублікування) для вин виноградних та іншої виноробної продукції* застосовується розмір мінімальних цін, затверджений постановою КМУ від 30.10.2008 № 957, збільшений на 50 відсотків
* Виноробна продукція — вина виноградні натуральні, вина натуральні кріплені, шампанські, ігристі, газовані, вермути, бренді, сусло виноградне та інші виноматеріали, коньяки, інші алкогольні напої з винограду, плодів та ягід (п.п. 14.1.26 ПКУ).
При цьому податківці мають довідково (!) оприлюднити в себе на сайті підвищені мінімальні ціни. Але, знову ж таки, це лише довідково. Тобто оновлені мінціни (збільшені на 50 %) для вин виноградних та іншої виноробної продукції запрацюють одразу після набуття чинності Законом. А оприлюднення податківцями на сайті — то для самоконтролю.
«Земельне» МПЗ
Установлено, зокрема, що при визначенні «земельного» МПЗ у період з 01.01.2024 по 31 грудня року, у якому буде припинено або скасовано воєнний стан, сума МПЗ, визначена відповідно до п.п. 381.1.1 і 381.1.2 ПКУ, не може становити менше 700 грн з 1 гектара, а для земельних ділянок, у площі яких частка ріллі становить не менше 50 відсотків, — 1400 грн з 1 гектара.
Дія цього пункту не поширюється на земельні ділянки, земельні частки (паї), що
розташовані на територіях можливих бойових дій, які включені до Переліку № 309*.
Також є й інші новації стосовно визначення «земельного» МПЗ та деякі інші зміни. Але про це все детальніше вже після того, як з’явиться офіційний текст Закону.
Висновки
- Закон на базі законопроєкту № 11416-д прийнято. Блокування підписання закону може затягнути процес на декілька днів, але принципово нічого не змінює.
- Залежно від дати опублікування Закону, він може набути чинності в жовтні (якщо публікація не пізніше 30.10.2024) чи в листопаді (публікація 31.10.2024 чи пізніше).
- Ставка ВЗ для звичайних фізичних осіб підвищиться з 1,5 до 5 %. Виняток становлять військові — для них ставка залишиться на рівні 1,5 %.
- Для ФОП на загальній системі ставка ВЗ також підвищиться з 1,5 до 5 %. При цьому підвищення стосуватиметься доходів, отриманих починаючи з дати набрання чинності Законом (в той час як раніше планувалося почати лише з доходів 2025 року).
- Для ФОП на ЄП груп 1, 2, та 4 встановили щомісячну сплату ВЗ (у вигляді авансових внесків) — у розмірі 10 % мінзарплати на 1 січня року. Відповідно для місяців 2024 року ставка ВЗ — 710 грн щомісячно. Перша сплата — за жовтень 2024. Але поспішати зі сплатою ВЗ за жовтень поки не слід. Бо, як мінімум, Закон ще навіть не набув чинності.
- Для платників ЄП групи 3 встановили ставку ВЗ у розмірі 1 % від ЄП-доходу. Мова йде про всіх платників ЄП групи 3, тобто як юросіб, так і ФОП. Перший раз платники ЄП групи 3 сплачуватимуть ВЗ за IV квартал 2024. Строк для цього — не пізніше 19.02.2025.
- З 01.01.2025 (починаючи зі звітності за січень 2025) звітність з ПДФО і ВЗ буде щомісячною.
- Для роздрібних торговців пальним встановлено щомісячні авансові внески з податку на прибуток (для юросіб — платників податку на прибуток) та ПДФО (для ФОП на загальній системі оподаткування). Розмір внеску — від 30 до 60 тис. грн на місяць за кожне місце роздрібної торгівлі пальним. Початок — зі сплати за місяць, в якому набере чинності Закон. Строк для сплати за перший місяць — подовжений.
- Базова ставка податку на прибуток для банків у 2024 році складатиме 50 %.
- Базова ставка податку на прибуток для фінустанов (крім страховиків) з 01.01.2025 складатиме 25 %.
- Є зміни щодо рентної плати по корисних копалинах з кодами 2517, 2505, 2507 УКТ ЗЕД.
- З дати набрання чинності Законом (тобто з дня, наступного за днем його опублікування) для вин виноградних та іншої виноробної продукції застосовується розмір мінімальних цін, збільшений на 50 відсотків.
- Звільнено від оподаткування ПДФО та ВЗ протягом 2024 та 2025 років доходи фізосіб у вигляді кешбеку в рамках проєкту «Зроблено в Україні».
- Є зміни у порядку визначення «земельного» МПЗ (зокрема, встановлено мінімальні значення для 2024 і наступних воєнних років) та деякі інші зміни.