Теми статей
Обрати теми

Як рахувати критерій «1 млн грн» після повторної реєстрації ФОП

Костюк Дмитро, заступник головного редактора
За матеріалами категорії 101.02 Бази знань

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Операції з постачання товарів / послуг, здійснені під час попередньої реєстрації ФОП, враховуються при розрахунку критерію «1 млн грн» для мети реєстрації платником ПДВ у разі повторної реєстрації ФОП на загальній системі оподаткування

Правила визначення критерію «1 млн грн» для обов’язкової реєстрації платником ПДВ визначені в п. 181.1 ПКУ. На жаль, він не відповідає на багато питань. Включення чи невключення обсягів постачань, здійснених під час попередньої реєстрації ФОП у разі повторної реєстрації підприємцем, — одне з таких питань.

Ситуація проста: ФОП припинив підприємницьку діяльність, зареєстрував припинення ФОП. Проте через деякий час обстановка змінилася, і він вирішив повторно зареєструватися підприємцем на загальній системі. Перед ним одразу виникає питання:

чи потрібно включати обсяги постачань, здійснені під час попередньої реєстрації, в розрахунок критерію «1 млн грн» уже в період нової реєстрації?

Це питання довгий час викликало спори. З одного боку, повторна реєстрація ФОП повинна дати нове життя для підприємництва фізособи. А тому ототожнювати постачання ліквідованого ФОП з діяльністю нового ФОП не зовсім коректно. З іншого боку, ми передбачали, що податківці можуть мати фіскальну думку щодо цього*.

* Див. «Реєстрація підприємцем після нещодавнього припинення» // «Податки & бухоблік», 2023, № 69.

Як ми і припускали, фіскали наполягають на тому, що

обсяги постачань, здійснені під час попередньої реєстрації ФОП, враховуються для розрахунку критерію «1 млн грн»

Тут важливо відзначити декілька моментів.

1. Обсяги постачань визначаються за останні 12 місяців. Тому якщо попередня реєстрація ФОП була припинена більше року тому, то таке питання не виникає зовсім: старі обороти не враховуються в розрахунку критерію «1 млн грн», але не через паузу в підприємницькій діяльності, а тому що з моменту останньої операції з постачання пройшло 12 місяців.

2. Це питання актуальне тільки для тих ФОП, які при повторній реєстрації протягом року опиняються на загальній системі оподаткування, оскільки саме вони підлягають обов’язковій реєстрації платником ПДВ. Спрощенці гр. 1, 2, 3 (5 %) не можуть бути платниками ПДВ незалежно від відповідності або невідповідності критерію «1 млн грн». Якщо при новій реєстрації ФОП ви хочете стати єдиноподатником*, то головне — вчасно подати заяву на застосування спрощеної системи (для гр. 1, 2 — до кінця місяця держреєстрації, для гр. 3 — протягом 10 днів з дня держреєстрації; див. п.п. 298.1.2 ПКУ). У такому разі при перевищенні критерію «1 млн грн» граничний строк подання заяви на ПДВ-реєстрацію (не пізніше за 10-е число місяця, що настає за місяцем досягнення 1 млн грн) припаде на період, коли ФОП уже буде єдиноподатником. Тому ні про який ПДВ не може бути й мови. Якщо ж ФОП запізниться з поданням заяви на застосування спрощеної системи, то він вважатиметься загальносистемником з усіма відповідними ПДВ-наслідками.

* Тут ми не розглядаємо проблему повторного заходу ФОП на єдиний податок (див. «ФОП на ЄП зареєстрував припинення: коли можна знову на ЄП?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 24). Адже при попередній реєстрації він міг бути на загальній системі.

3. Якщо під час попередньої реєстрації підприємцем ФОП був на спрощеній системі, то старі обсяги постачань також повинні враховуватися при розрахунку «1 млн грн». Принаймні так вважають податківці в консультації БЗ 101.02*.

* Траплялися випадки, коли суд захистив від ПДВ-реєстрації при виході з ЄП, вказуючи на те, що розрахунок «1 млн грн» для цілей ПДВ повинен починатися саме з моменту переходу на загальну систему оподаткування (див. постанову Верховного Суду від 16.10.2019 у справі № 1340/4383/18 і статтю «Я не я і хата не моя...», або вихід зі спрощенки та ПДВ-реєстрація» // «Податки & бухоблік», 2020, № 57). Проте це нехай і схожа, але не зовсім наша ситуація, та і сам висновок суду податківцями не підтримується (див., наприклад, лист ДПСУ від 28.06.2023 № 1521/ІПК/99-00-24-03-03-06).

4. До цього роз’яснення в когось могла жевріти надія уникнути обов’язкової реєстрації платником ПДВ, провернувши нехитрий трюк: коли обсяги постачань наближаються до 1 млн грн, ФОП припиняється, а через деякий час іще раз реєструється. Така комбінація нібито повинна обнулити обсяг оподатковуваних операцій для розрахунку критерію «1 млн грн». Як бачимо, в житті такі хитрощі не пройдуть. Податківці визначать перевищення критерію «1 млн грн» і застосують до ФОП санкції за нереєстрацію платником ПДВ*.

* Див. статтю «Прострочили реєстрацію платником ПДВ: ключові моменти відповідальності» // «Податки & бухоблік», 2024, № 29.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі