Теми статей
Обрати теми

Постачальнику анулювали ПДВ-реєстрацію: коли списати податковий кредит за заблокованою ПН

Казанова Марина, податковий експерт
Податкова накладна постачальника заблокована. Документи на її розблокування постачальник не подавав, а з 01.07.2024 йому анулювали ПДВ-реєстрацію у зв’язку з переходом на єдиний податок 5 % (група 3 без сплати ПДВ). Коли можна списати ПДВ за незареєстрованою ПН на витрати?

Загальні правила

Суму ПДВ, не підтверджену зареєстрованою податковою накладною (ПН), можна віднести на витрати, коли такий податковий кредит (ПК) вже точно стає невідшкодованим. Тобто після появи впевненості, що ПК вже однозначно втрачено.

У загальному випадку право списати ПДВ на витрати виникає, коли закінчився граничний 365-денний строк (п. 198.6 ПКУ), протягом якого можна показати ПК (з урахуванням воєнного подовження строків, якщо дата складання ПН була до 01.08.2023*).

* Подробиці визначення цього строку знайдете в статті «365 днів для відображення податкового кредиту за воєнними ПН: як не проґавити?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 56.

Але цей строк може настати і раніше, про що далі.

Блокування ПН + анулювання ПДВ-реєстрації постачальника

У нашій ситуації є особливості: (1) ПН заблокована, (2) ПДВ-реєстрацію постачальнику анульовано у зв’язку з його переходом на єдиний податок без сплати ПДВ і (3) до дати анулювання ПДВ-реєстрації постачальник так і не подав документи на розблокування ПН.

Оскільки постачальник до дати анулювання ПДВ-реєстрації не подав документи на розблокування ПН, то

перебуваючи вже в лавах неплатників ПДВ, подати їх він вже не зможе

Адже право подати такі документи надається саме платнику ПДВ (п. 4 Порядку № 520*). На те, що після анулювання ПДВ-реєстрації платник вже не може подати документи на розблокування ПН, звертають увагу і податківці:

* Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520.

«продавець, статус платника ПДВ якого анульовано, не має права подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування».

Крім того, в нашому випадку постачальник, перейшовши на ЄП за ставкою 5 %, фактично сам добровільно відмовився від ПДВ-статусу. Тобто тут не буде ніякого оскарження / відновлення ПДВ-статусу.

А отже, якщо до анулювання ПДВ-реєстрації (у т. ч. в останній день анулювання ПДВ-реєстрації) постачальник не подав документи для розблокування ПН і не зареєстрував іншу ПН на операцію, то в цій ситуації право на ПК вже точно втрачено. А отже, вже за самим цим фактом (анулювання ПДВ-реєстрації постачальника) виникає право списати суму ПДВ на витрати (Дт 949 — Кт 644/1 «Непідтверджений податковий кредит»).

При цьому зважаючи на те, що ми не можемо обирати період відображення витрат на свій лад, то в цій ситуації, вважаємо, може бути один з таких варіантів визначення періоду відображення таких витрат:

1) або це буде період, коли постачальник втратив ПДВ-статус. Наприклад, постачальник перейшов на ЄП без ПДВ (ставка 5 %) з 01.07.2024. У такому разі дата анулювання його реєстрацій — 30.06.2024. Тут, на наш погляд, можливі два періоди, коли можна показати витрати:

— або липень 2024 року. Адже «стара» Інструкція № 141* радила списувати ПК на витрати на наступний день після закінчення граничного строку реєстрації ПН; цю ж аналогію можна застосувати й тут;

* Інструкція з бухгалтерського обліку ПДВ, затверджена наказом Мінфіну від 01.07.97 № 141 (скасована наказом Мінфіну від 18.06.2019 № 247).

— або червень 2024 року (30.06.2024), тобто період, на який припадає дата анулювання ПДВ-реєстрації. На наш погляд, цей варіант виглядає більш логічним.

У бухдовідці, яка слугуватиме первинним документом для відображення цих витрат, у поясненнях слід зазначити щось на кшталт того, що відповідно до даних Реєстру платників ПДВ контрагенту 30.06.2024 анульовано ПДВ-реєстрацію у зв’язку з переходом на спрощену систему оподаткування без сплати ПДВ. Станом на кінець дня дати анулювання ПДВ-реєстрації постачальника (30.06.2024) податкова накладна на операцію не зареєстрована, її реєстрацію зупинено, документи та пояснення для її розблокування відповідно до даних Електронного кабінету постачальником не подано. Продавець, статус платника ПДВ якого анульовано, після дати анулювання не має права реєструвати ПН і подавати документи для її розблокування. Отже, сума ПДВ за операцією після дати анулювання ПДВ-реєстрації постачальника стала невідшкодованою і підлягає списанню на витрати. Більш детально про складання бухдовідки див. у статті «Бухдовідка — документ на всі випадки» // «Податки & бухоблік», 2021, № 61;

2) або керуємось загальним правилом — списуємо ПК, коли вже минув «загальний» граничний строк для відображення податкового кредиту (365 днів з дати складання ПН). Адже, за великим рахунком, покупець може і не знати про дату анулювання ПДВ-реєстрації постачальника. Ніхто не зобов’язує покупця відслідковувати цю дату. Отже, покупець цілком може керуватися лише «загальною» нормою і списати ПК на витрати після спливу «загального» граничного строку для відображення ПК (365 днів з дати складання ПН). Як його рахувати, знайдете в статті «365 днів для відображення податкового кредиту за воєнними ПН: як не проґавити?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 56.

Висновки

  • У загальному випадку право списати ПДВ на витрати виникає, коли закінчився граничний 365-денний строк, протягом якого можна показати ПК (з урахуванням воєнного подовження строків, якщо дата складання ПН була до 01.08.2023).
  • Але цей строк може настати і раніше. Наприклад, якщо (одночасно): (1) ПН заблокована, (2) ПДВ-реєстрацію постачальнику анульовано у зв’язку з його переходом на ЄП без сплати ПДВ і (3) до дати анулювання ПДВ-реєстрації постачальник так і не подав документи на розблокування ПН. У такому разі, вважаємо, витрати можна відобразити і в періоді, коли постачальник втратив ПДВ-статус.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі