У кого виникає проблема?
Ситуація, коли гроші на підприємницькому рахунку вкрай потрібні, а їх там немає (і нових надходжень на горизонті не передбачається), досить поширена.
ФОП на ЗС — без проблем. Коли загальносистемник поповнює свій ФОП-рахунок власними коштами (тобто коштами не від підприємницької діяльності), податківці — білі та пухнасті. Вони
погоджуються з тим, що таке поповнення не є підприємницьким доходом ФОП (категорія 104.04 БЗ). Тож ніяких додаткових податків з цих коштів не вимагають
ФОП на ЄП — проблема. А от коли те саме робить ФОП на єдиному податку (ЄП) груп 1 — 3, податківці завжди сприймають це вороже і заявляють, що
«Кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок… і які є власними коштами такої фізичної особи (…не від підприємницької діяльності), включаються до доходу… платника єдиного податку» (категорія 107.01.03 БЗ)
Чому? Загадка за сімома печатями. Просто тому, що фіскали так бачать ситуацію (вочевидь, підозрюють ФОП у приховуванні готівкового доходу від оподаткування).
Кому не дуже страшно, а кому страшнувато?
Перш ніж розбиратися, чому позиція податкової неправильна і що з цим робити, треба розуміти, що не для всіх ФОП ця фіскальна забаганка є критичною.
Так, наприклад, якщо у ФОП на ЄП групи 1 чи 2 дохід і близько не дотягує до граничної межі (інформацію про ліміти доходу для ФОП на ЄП знайдете у статті «Єдиний податок: підсумки 2024 року, перспективи 2025-го» // «Податки & бухоблік», 2024, № 105), то вони можуть спокійно показати дохід у вигляді поповнення рахунку власними коштами на догоду фіскалам, і це ні на що не вплине! Адже
ФОП на ЄП групи 1 та 2 сплачують ЄП і військовий збір (ВЗ) за фіксованою ставкою. Тому навіть якщо їх дохід збільшується чи зменшується в рамках ліміту, ставка ЄП та ВЗ не змінюється
Але навіть таким ФОП не розслаблятися, бо є ризик (невеликий, але є), що податківці можуть визнати власні заощадження доходом ФОП від діяльності, яка не зазначена в Реєстрі платників ЄП, і вимагати покинути спрощенку! Абсурд? Однозначно. Але коли це спиняло фіскалів?
Якщо ж мова йде про ФОП на ЄП групи 3, який сплачує ЄП як 3 % (5 %) від доходу, а ВЗ як 1 % від доходу, або про спрощенців груп 1 та 2, у яких з урахуванням поповнення вилазить перевищення річного ліміту, то тут і поготів ризикувати не варто.
Чому позиція податківців неправильна
Тому, що дохід ФОП на ЄП груп 1 — 3 — це дохід, отриманий у грошовій, матеріальній чи нематеріальній формі (п. 292.1 ПКУ). Але це не просто всі без винятку отримані ФОП кошти. Тут логічно орієнтуватися, зокрема, на визначення доходів зі ст. 1 Закону про бухоблік*:
«доходи — збільшення економічних вигод у вигляді збільшення активів або зменшення зобов’язань, яке призводить до зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків власників)».
* Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.99 № 996-XIV.
Якщо ж наша фізособа вкладає у свій бізнес 500 грн (умовно) із зарплати, в неї від цього грошей більше не стає (і боргів менше не стає теж). У неї як було 500 грн, так і залишилось. Вони просто, умовно кажучи, перемістилися з однієї кишені в іншу.
Ну а раз немає ні збільшення активів, ні зменшення зобов’язань, то про який дохід може йти мова?
Також є ще одна велика проблема. Дивіться, з тих 500 грн зарплати вже сплачено ПДФО, ВЗ тощо. Тепер, коли фізособа покладе їх на ФОП-рахунок, податківці хочуть, щоб з цієї суми було сплачено ще й ЄП із підприємницьким ВЗ. Тобто з однієї й тієї ж суми податки мають бути сплачені двічі, а такого не має відбуватися (ч. 2 ст. 17 чинного поки ще ГКУ).
Що кажуть суди?
Судова практика — доволі різноманітна, але, відверто кажучи, її не можна назвати позитивною для ФОП. Втім, засмучуватися точно не варто. Варто лише зробити висновки і уникати помилок.
Негативні судові рішення. Наприклад,
ФОП надає поворотну фіндопомогу сам собі (підписує договір з одного боку як фізособа, а з іншого — як ФОП) і поповнює цими коштами свій рахунок. Будь ласка, не робіть так, бо суди вважають це доходом спрощенця! — постанова ВСУ від 19.03.2024 у справі № 824/909/17-а
Про це ми попереджали, зокрема, в статті «Фіндопомога самому собі на рахунок ФОП на ЄП — оподатковуваний дохід!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 87.
А все через те, що договір, в якому і кредитор, і боржник — це одна й та сама особа, не має жодних юридичних наслідків, а зобов’язання по ньому припиняються відразу в момент його підписання (ст. 606 ЦКУ). Звичайно, шкода, що суди в цьому випадку вважають «липову» фіндопомогу доходом ФОП на ЄП. Але маємо, що маємо.
Умовно нейтральні судові рішення. Так, останнім часом ВС все частіше заявляє, що поповнення рахунку власною готівкою не є доходом ФОП на ЄП, але висуває таку умову: сума поповнення не повинна перевищувати готівковий дохід, який ФОП отримав до цього в ході підприємницької діяльності (постанови ВС від 13.07.2023 у справі № 640/11847/20, від 17.08.2022 у справі № 560/8206/20, від 28.08.2021 у справі № 826/10881/16).
Тобто тут, по суті, мова йде не про власні заощадження, а про готівкову виручку від бізнесу. Втім,
і самі податківці не заперечують, що якщо ФОП на ЄП вносить на рахунок саме готівкову виручку від бізнесу (вже обліковану), її не потрібно повторно включати в дохід (категорія 107.01.03 БЗ)
А що ж робити з власними заощадженнями (зарплата, гонорари, гроші від продажу нерухомості тощо)?
Позитивні судові рішення. Є епізодичні рішення, де суд вважає, що власні кошти не є доходом ФОП на ЄП, бо фізособа уже сплатила з них податки (постанова Сьомого апеляційного адмінсуду від 16.10.2019 у справі № 240/2799/19).
Нові настрої податківців
До речі, нові настрої останнім часом почали проскакувати й у свіженьких роз’ясненнях податківців (листи ДПСУ від 03.05.2024 № 2535/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК та від 06.05.2024 № 2588/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК).
Вони
дозволили не включати у підприємницький дохід і не сплачувати ЄП із власних коштів, які ФОП вносить на свій підприємницький рахунок, — за умови що у ФОП є документи про сплату податків і зборів з цих власних коштів
Дослівно податківці вказують:
«до доходу фізичної особи — підприємця — платника єдиного податку першої — третьої групи не включаються власні кошти, які внесені на рахунок у банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, за умови, що такі кошти оподатковувалися під час їх нарахування (виплати) у порядку, визначеному Кодексом, та за наявності документів, які підтверджують сплату податків і зборів, зокрема, але не виключно відомостей з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору, розрахункових документів тощо».
При цьому податківці зазначають, що ця позиція погоджена з Міністерством фінансів України.
Але, на жаль, ні в ПКУ, ні в Базі знань податківців про це — ні слова. Тож податківці можуть міняти думку і викручувати руки ФОП як завгодно. Щоб звести ризик до мінімуму, варто мати документи про сплату ПДФО, ВЗ та власну ІПК (!), яка б дозволяла не включати у дохід таке поповнення (бо в категорії 107.01.03 БЗ і досі висить стара консультація, яка сліпо вимагає ставити у доходи спрощенця будь-які власні кошти, внесені на рахунок, окрім раніше облікованої готівкової виручки).
Як викрутитися?
Незважаючи на всю, здавалося б, складність ситуації, у ФОП є варіанти дій.
Варіант 1: укласти письмовий договір безвідсоткової позики на строк до 12 календарних місяців із будь-ким (тільки не з самим собою та не з ФОП на ЄП*)! Такі надходження не є доходом спрощенця, і з них не доведеться сплачувати ЄП (п.п. 3 п. 292.11 ПКУ)
* Надання фіндопомоги юрособою на ЄП податківці, в принципі, дозволяють, але не на постійній основі. А ФОП на ЄП узагалі забороняють бути позикодавцями (більше деталей знайдете у статті «Надання платником єдиного податку фіндопомоги: що говорять податківці» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44).
Цей вартіант підходить усім. Головне, щоб хтось позичив спрощенцю гроші і перерахував їх прямісінько йому на ФОП-рахунок. Підійде будь-яка фізособа, ФОП (окрім ФОП на ЄП) чи юрособа.
Також варто зберігати документ про те, що ви повернули позику в строк до 12 місяців (хоча б розписку). Повертати можна і готівкою (не більше 10/50 тис. грн/день)*.
* Деталі знайдете в статті «Як закинути власні гроші на ФОП-рахунок спрощенця?» // «Податки & бухоблік», 2024, № 77.
Ну і якщо позику ви брали у фізособи чи ФОП, її повернення варто показати в додатку № 4ДФ до Об’єднаного ПДФО/ВЗ/ЄСВ-розрахунку за місяць повернення з ознакою доходу «153» (просто показати, без оподаткування).
Варіант 2: покласти на рахунок власні заощадження, з яких сплачено ПДФО та ВЗ (наприклад, зарплата, гонорар, виплати за ЦПД, дивіденди тощо)
Цей варіант — найновіший і досить ризиковий (див., зокрема, статтю «Поповнення рахунку ФОП власними коштами: квест від ДПСУ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 44). Якщо ви вирішите ним скористатися, по-перше, отримайте ІПК (бо офіційно податкова ще не оприлюднила цей підхід).
По-друге, майте на увазі, що доходи, з яких ФОП не сплатив ПДФО, ВЗ при їх отриманні (наприклад, від продажу нерухомості, авто, спадщина, кредити тощо) вносити на рахунок небезпечно. Податківці вважатимуть їх доходами спрощенця.
По-третє, завчасно підготуйте документи про сплату (в т. ч. податковим агентом) ПДФО, ВЗ з власних заощаджень. Це можна зробити навіть онлайн через Електронний кабінет. У розділі «Введення звітності» оберіть запит з ідентифікатором F1319104, заповніть його та надішліть податківцям до ДПСУ. У відповідь отримаєте довідку про доходи та утримані податки.
Висновки
- Якщо ФОП на ЄП груп 1 — 3 поповнює свій рахунок власною готівкою (заощадженнями), податківці традиційно вважають це його підприємницьким доходом.
- З їх точки зору, не є доходом ФОП тільки його облікована готівкова виручка (яку ФОП надалі вносить на рахунок).
- Також останнім часом податківці погоджуються, що без збільшення доходу можна поповнювати рахунок власними заощадженнями, з яких було сплачено ПДФО, ВЗ, чому у ФОП є документальне підтвердження. Але тут краще попередньо отримати ІПК. Бо це ще далеко не усталена практика.
- Суди зазвичай не вважають доходом спрощенця тільки поповнення в рамках попередньо отриманої готівкової виручки.
- Є ходовий варіант поповнити рахунок без доходу — оформіть договір безвідсоткової позики (поворотної фіндопомоги) на строк до 12 місяців з ким завгодно (тільки не з самим собою і не з ФОП на ЄП), і хай вам цю позику перерахують прямо на ваш рахунок. І не забудьте потім вчасно її повернути.