Теми статей
Обрати теми

У виконання МПЗ ураховують: податок, погашений переплатою, та сплачений податковий борг

Децюра Сергій, податковий експерт
За матеріалами категорії 102.25 Бази знань

zir.tax.gov.ua/main/bz/view/?src=ques&id=42395

ВИСНОВОК ДОКУМЕНТА

Платники податку на прибуток можуть у зменшення суми загального МПЗ врахувати суми дозволених до зарахування податків, зборів та платежів, які погашені за рахунок наявної переплати, що виникла у минулому податковому (звітному) році

Загальні правила. Якщо платник податку на прибуток володіє чи користується сільгоспугіддями, то за них він має рахувати МПЗ. Про те, як це зробити платнику податку на прибуток за 2024 рік, читайте у «Додаток МПЗ та МПЗ-З — розрахунок загального МПЗ за 2024 рік» // «Податки & бухоблік», 2025, № 4.

У виконання МПЗ такі платники можуть враховувати суми сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок, що перелічені у пп. 141.9.2 — 141.9.3 ПКУ.

При цьому варто пам’ятати, що:

1) всі дозволені податки і до того ж у повній сумі можна врахувати у виконання МПЗ тільки тоді, коли сільгоспчастка платника податку на прибуток дорівнює чи перевищує 75 %. Якщо ж її розмір менше цієї межі, то у виконання МПЗ деякі дозволені податки враховуються тільки у розмірі, пропорційному сільгоспчастці;

2) не враховуються у виконання МПЗ суми помилково та/або надміру сплачених у податковому (звітному) році податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок.

Тобто для врахування податків у виконання МПЗ має бути виконано дві умови:

— ця сума має бути сплачена у бюджет. Причому якщо подивитися на вимоги пп. 141.9.2 — 141.9.3 ПКУ, то мова йде про сплачені суми протягом податкового (звітного) року. Тобто протягом календарного року — з 1 січня по 31 грудня;

— ця сума не повинна вважатися надміру сплаченою.

Переплата і МПЗ. Водночас бувають випадки, коли платник погашає зобов’язання не живими коштами, а за рахунок переплати минулих періодів.

Так от, через це виникає закономірне запитання:

чи можна врахувати у виконання МПЗ суму дозволеного податку, погашену переплатою минулих років?

Якщо подивитися на норми ПКУ, то він прямого дозволу на таке врахування не дає. А тому була велика небезпека, що податківці можуть заборонити враховувати у виконання МПЗ суми податків, погашених таким чином.

Але податківці пішли гуманним шляхом, про що свідчить ця БЗ. На їх погляд, враховувати у виконання МПЗ можна суми податків, гранична дата сплати яких припадає на певний календарний рік, якщо вони погашені переплатою минулих років. У роз’ясненні контролери згадують тільки про переплату за останній минулий рік. Але це не дивно, адже вони дають відповідь на конкретне запитання, в якому ідеться тільки про переплату минулого року. Тому вважаємо, що зроблений висновок податківцями стосується переплати, що виникла за будь-який минулий рік, а не тільки за останній.

Аргументують контролери свою лояльну позицію тим, що згідно з абзацом третім п. 87.1 ПКУ сплата грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена, зокрема:

а) за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника);

б) за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів з урахуванням особливостей, визначених у п. 43.41 ПКУ.

Отже, податківці справедливо прирівнюють погашення нарахованого податку переплатою до звичайної сплати, і тому дозволяють погашені таким чином зобов’язання включати у виконання МПЗ певного року.

Причому причина виникнення переплати, якою погашають зобов’язання, значення не має. Тобто без проблем можна врахувати у виконання МПЗ поточного року податок, який погашений переплатою, що винила як через просту банальну помилкову сплату зайвої суми, так і через подання уточнюючої декларації «на зменшення». Другий вид переплати доволі часто виникав у аграріїв у 2022 та 2023 роках через введення заднім числом воєнного звільнення від сплати плати за землю та сільгоспЄП (див. деталі у «Плата за землю та податок на нерухомість: воєнні пільги ось-ось запрацюють!» // «Податки & бухоблік», 2023, № 32 та «СільгоспЄП та МПЗ: що нового» // «Податки & бухоблік», 2023, № 32).

Звертаємо увагу! Це не перше роз’яснення, в якому контролери дозволяють у виконання МПЗ зараховувати податок, який погашений переплатою минулих років. Так, наприклад, у листах ДПСУ від 01.05.2024 № 2498/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК та від 18.10.2024 № 4894/ІПК/99-00-04-03-03 ІПК контролери дозволяли платникам сільгоспЄП у виконання МПЗ враховувати погашення податків за рахунок переплати минулих років.

Водночас це перше роз’яснення, у якому фіскали аргументували такий підхід нормами ПКУ. А отже, можна вважати, що це стала позиція.

Податковий борг. Крім усього іншого, у роз’ясненні, що коментується, податківці загадали ще про один проблемний момент, а саме питання з врахуванням у виконання МПЗ погашеного податкового боргу минулий років.

Так от, контролери чітко заявили, що

у виконання МПЗ поточного року можна включати суму погашеного податкового боргу з певних податків

Але тут, на їх думку, слід виконати дві умови:

— сума погашеного податкового боргу враховується тільки у межах нарахованих податків, зборів та платежів, які не сплачені у минулому звітному році;

— сума погашеного податкового боргу не повинна була бути врахована при визначенні загального МПЗ за минулий звітний рік.

Дозвіл на врахування суми податкового боргу з дозволених податків у виконання МПЗ — це гарна ініціатива. Адже бувають випадки, коли у суб’єкта господарювання не вистачає коштів, щоб своєчасно (протягом певного року) погасити нараховану суму податку. А так виходить, що навіть несвоєчасна сплата податку не пропаде, а буде врахована у виконання МПЗ.

До відома! Врахувати у виконання МПЗ можна буде тільки суму погашеного податкового боргу. А от сплачений штраф за несвоєчасну сплату врахувати не вдасться. Адже серед дозволених сум для врахування у виконання МПЗ штрафні санкції не згадані. На цьому вже акцентували фіскали у «Нова порція відповідей податківців щодо визначення МПЗ» // «Податки & бухоблік», 2024, № 58.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі