Навіщо змінювати групу єдиного податку чи покидати спрощенку? Для багатьох ФОП спрощена система оподаткування є оптимальним вибором. Однак у процесі здійснення діяльності ФОП-єдиноподатники можуть зіткнутися з обставинами, які вимагають перейти до іншої групи єдиного податку (ЄП) або навіть розпрощатися зі спрощенкою. Деколи ФОП-спрощенці добровільно змінюють групу ЄП чи переходять на загальну систему. Саме міграційно-відмовним питанням ми присвятити цей тематичний номер. Ви дізнаєтеся — як ФОП змінити групу або ставку ЄП і як заповнити ЄП-декларацію при зміні групи; як спрощенцю (юрособі та ФОП) відмовитися від ЄП добровільно та вимушено; коли потім можна повернутися на ЄП, а також як юрособі та ФОП оподатковувати перехідні операції. Але спочатку розглянемо, навіщо взагалі змінювати групу ЄП і коли покинути спрощенку слід обов’язково. Адже розуміння причин допоможе завчасно спланувати зміни та уникнути неприємних сюрпризів.
Як ФОП змінити групу чи ставку єдиного податку у 2025 році? Ваша група ЄП більше не підходить: дохід перевищено, з’явився новий вид діяльності чи виросла кількість співробітників? Або є ідея оптимізувати податки, плигаючи між групами? Тоді ловіть усі правила переходу: скільки разів на рік це можна робити, з якої дати, які заяви подавати і які строки не проґавити? Поговоримо про переходи як вгору (1 → 2, 1 → 3, 2 → 3), так і вниз (3 → 2, 2 → 1, 3 → 1). Поїхали!
Як відмовитися від спрощенки Причини для такої відмови, звісно, у кожного свої*. А от процедура — загальна для всіх. Що і в які строки слід зробити, аби позбавитися статусу єдиноподатника, розповімо просто зараз.
Примусове анулювання спрощенця Працювати на спрощеній системі — як по линві ходити. Порушив рівновагу — впав. Так само й спрощенець: порушив правила — злетів на загальну систему. А якщо порушення виявлять податківці, то зіштовхнуть обов’язково! Коли та як це може статися і які наслідки такого злету, розповімо в цій статті.
ФОП-єдиноподатник переходить у групу 3 і навпаки: як заповнити декларацію? Досить часто ФОП-спрощенцям доводиться посеред року змінювати групу єдиного податку (ЄП). На це їх може спонукати як бажання розширити або оптимізувати свою діяльність, так і вимушеність такого переходу, якщо перевищено дохід на попередній групі. У цій статті ми розберемося, коли та як правильно відзвітувати ФОП груп 1 — 2 і 3 при зміні групи ЄП, надамо покроковий алгоритм заповнення ними ЄП-декларації.
Коли можна повернутися на єдиний податок Багатьом платникам єдиного податку (ЄП) доводиться з різних причин переходити на загальну систему оподаткування. Але рано чи пізно постає питання: коли можна знову повернутися на ЄП? Ця стаття систематизує підходи, які використовує податкова служба в різних ситуаціях повернення на ЄП — як після добровільної відмови, так і після порушення, а також у випадках припинення та повторної реєстрації ФОП. Розберемося, на що слід зважати, щоб уникнути небажаної відмови у повторному переході на єдиний податок.
Єдиний податок ↔ загальна система: оподаткування перехідних операцій ФОП Зміна системи оподаткування не є чимось екстраординарним. Але деякі питання можуть викликати перехідні операції. Кошти отримали на одній системі, а постачання товарів чи послуг — на іншій. У статті проаналізовано, як правильно оподатковувати такі ситуації, які облікові дії мають бути вжиті та яких ризиків слід уникати, аби не наразитися на проблеми з податковою.
Перехідні операції при зміні системи оподаткування у юросіб При зміні системи оподаткування можуть виникати перехідні операції — коли перша подія (оплата / відвантаження) відбулася на одній системі оподаткування, а завершальна подія — на іншій. Розглянемо оподаткування перехідних операцій у юросіб детальніше.
Ставка єдиного податку після анулювання ПДВ-реєстрації Підприємству-єдиноподатнику групи 3, який перебуває на ставці єдиного податку (ЄП) 3 %, податківці в середині II кварталу 2025 року анулювали ПДВ-реєстрацію. За якою ставкою (3 % чи 5 %) після анулювання ПДВ-реєстрації далі до кінця кварталу сплачувати єдиний податок? Чи (і якщо так, то коли) треба переходити на ставку єдиного податку 5 %?
Чим загрожує ФОП-єдиннику борг із громадянських податків За інформацією з Електронного кабінету, ФОП-єдиноподатник має податковий борг з податку на нерухоме майно, нарахований за 2023 рік. Чи загрожує йому в такому разі примусове скидання зі спрощенки?