За загальним правилом юрособа чи ФОП може стати платником ЄП, якщо подасть до контролюючого органу за місцем податкової адреси Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (п.п. 298.1.1 ПКУ). Форма такої Заяви затверджена наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308.
Перехід на ЄП діючих суб’єктів. При цьому
діюча юрособа чи ФОП, щоб стати платником ЄП, має подати таку Заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу (п.п. 298.1.4 ПКУ)
Якщо подати у зазначений строк Заяву на ЄП-реєстрацію, то можна стати спрощенцем з початку наступного календарного кварталу.
Обрання ЄП новоствореними суб’єктами. Новостворені суб’єкти господарювання можуть стати платниками ЄП відразу при створенні. Але обрати вони можуть тільки ставку ЄП, яка не передбачає сплату ПДВ. Щоб новостворений суб’єкт став платником ЄП (без сплати ПДВ) під час створення, він має право подати Заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування (див. БЗ 108.01.01, БЗ 107.01.01):
1) або держреєстратору під час державної реєстрації створення юрособи або державної реєстрації ФОП;
2) або податківцям протягом 10 днів з дня державної реєстрації, якщо йдеться про юросіб та ФОП, які мають намір стати платниками ЄП групи 3 без сплати ПДВ (абзац другий п.п. 298.1.2 ПКУ). Причому, на думку фіскалів, якщо 10-й день із дня їх держреєстрації припадає на святковий або вихідний день, то строк подання Заяви щодо обрання спрощенки переноситься на перший робочий день, наступний за вихідним або святковим днем (див. БЗ 107.01.01). Проте у період дії воєнного стану (ВС) святкові дні скасовані та є звичайними робочими днями (ч. 6 ст. 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX). Тому якщо під час ВС останній день строку подання новоствореним суб’єктом Заяви припадає на вихідний день, граничним строком подання такої Заяви є перший після нього робочий день (див. БЗ 108.01.07);
3) або податківцям до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація ФОП і такий ФОП має намір стати платником ЄП групи 1 чи 2 (абзац перший п.п. 298.1.2 ПКУ).
При цьому новостворені юрособи та ФОП, які подали Заяву і мають намір стати платниками ЄП групи 3 (без сплати ПДВ зі ставкою 5 %), вважаються платниками ЄП з дня їх державної реєстрації.
А от новостворені ФОП, які вирішили бути платниками ЄП груп 1 та 2, стануть ними з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація (п.п. 298.1.2 ПКУ). Виходить, частину місяця, у якому відбулася держреєстрація (за період від дати держреєстрації і до кінця цього місяця), такий новостворений ФОП груп 1 — 2 не вважається спрощенцем, а перебуватиме на загальній системі (див. БЗ 107.05, статтю «Новостворений ФОП, який обрав єдиний податок, не знав, що в місяці держреєстрації він на загальній системі» // «Податки & бухоблік», 2024, № 27). Тож за ці кілька днів місяця держреєстрації зазначений ФОП має відзвітувати як загальносистемник і сплатити ПДФО, а також військовий збір і ЄСВ за себе (див. статті «Військовий збір за себе у ФОП: все, що треба знати у 2025 році» // «Податки & бухоблік», 2025, № 27 і «ПДФО/ВЗ-аванс ФОП на загальній: не забудьте сплатити!» // «Податки & бухоблік», 2024, № 28).
Узагальнимо все вищенаведене щодо новостворених суб’єктів господарювання у табл. 1.