Яка тривалість щорічних основних відпусток? Чи є якісь особливості в період дії воєнного стану?
Тривалість щорічних основних відпусток установлена Законом України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) та КЗпП у календарних днях. При цьому у різних категорій працівників вона може відрізнятися, але в будь-якому разі має бути не менше (ст. 75 КЗпП і ст. 6 Закону про відпустки):
— 24 календарних днів за відпрацьований робочий рік — для звичайних працівників;
— 26 календарних днів — для працівників з інвалідністю ІІІ групи;
— 30 календарних днів — для працівників з інвалідністю І або ІІ групи;
— 31 календарного дня — для працівників, які не досягли 18 років.
При цьому відпрацьований робочий рік відлічується з дня укладення трудового договору. Це правило працює й у разі виходу працівника на роботу після тривалої відсутності (призупинення дії трудового договору, відпустки для догляду за дитиною тощо). Тобто міняємо рік / роки, а день і місяць початку та закінчення робочого року залишаються незмінними.
У тимчасових і сезонних працівників тривалість відпусток визначають пропорційно відпрацьованому часу (ч. 9 ст. 6 Закону про відпустки).
Крім КЗпП і Закону про відпустки, тривалість щорічних відпусток для окремих категорій (наприклад, для педагогічних працівників, держслужбовців, медиків, військовослужбовців тощо) може встановлюватися спеціальними нормативно-правовими актами.
Робота на умовах неповного робочого часу (неповного робочого дня та/або неповного робочого тижня) чи нефіксованого робочого часу (див. ст. 211 КЗпП) не зменшує тривалість щорічних відпусток.