Теми статей
Обрати теми

Строковий трудовий договір із мобілізованим працівником: визначаємо дату розірвання

Тубелець Олексій, головний спеціаліст відділу з питань регулювання трудових відносин Юридичного департаменту
Із працівником укладено строковий трудовий договір, термін дії якого спливає 10.06.2015 р. У квітні 2015 року працівника мобілізували. Чи можна звільнити такого працівника у день закінчення строкового трудового договору? Чи не суперечить таке звільнення припису ст. 119 КЗпП щодо збереження за мобілізованими працівниками робочих місць?

Трудовим законодавством закріплено низку гарантій за мобілізованими працівниками. Одна з них — збереження місця роботи і середнього заробітку. Детальніше про це йдеться у ч. 3 ст. 119 КЗпП: у загальному випадку за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію, але не більше одного року, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, де вони працювали на час призову.

Це означає, що роботодавець за власною ініціативою не може звільнити мобілізованого працівника під час проходження ним служби у вказані строки або за наявності інших обставин, вказаних у ч. 4 і 5 ст. 119 КЗпП. Проте у випадку, наведеному у запитанні, йдеться про строковий трудовий договір. Тому щоб відповісти, треба розібратися з особливостями такого виду трудового договору.

Специфіка строкового трудового договору полягає у тому, що він має оговорену дату припинення трудових відносин ( ч. 2 ст. 23 КЗпП). Саме при настанні цієї дати роботодавець має повне право звільнити працівника за п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП. Припинення трудових відносин за такою підставою не вважається звільненням з ініціативи роботодавця.

Більш того, трудовим законодавством на роботодавця не покладається обов’язок попередити працівника про його звільнення за підставою, викладеною у п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП. Причина:

укладаючи строковий трудовий договір, працівник надає добровільну згоду на його припинення у строк, визначений сторонами у цьому договорі.

Якщо строковий трудовий договір не буде припинений у раніше погоджену дату, то він вважається подовженим на невизначений строк, тобто автоматично стає безстроковим ( ст. 391 КЗпП). З цього моменту не можна припинити трудовий договір із працівником за п. 2 ч. 1 ст. 36 КЗпП, його звільнення можливе лише на інших підставах, передбачених трудовим законодавством.

Висновок: Строковий трудовий договір, укладений з мобілізованим працівником, можна розірвати в останній день дії такого трудового договору*. У випадку, наведеному у запитанні, мобілізованого працівника можна звільнити 10.06.2015 р. Аргумент: норми КЗпП не містять додаткових приписів з приводу розірвання строкового трудового договору з мобілізованим працівником. Більш того, якщо строковий трудовий договір не припинити в раніше оговорені строки, то він трансформується у безстроковий.

* Редакція дотримувалась аналогічної позиції у консультації в «ОП», 2014, № 18, с. 24. Також вона підтверджена листами Мінсоцполітики від 05.12.2014 р. № 520/06/186-14 та від 14.02.2015 р. № 1911/0/14-15/06. Водночас Держпраці має іншу точку зору (див. офіційний сайт відомства http://dpu.gov.ua): останнім днем дії строкового трудового договору є день закінчення проходження військової служби. Тобто Держпраці проти звільнення мобпрацівника у день закінчення дії строкового трудового договору. Ми із цим не згодні і «за» позицію Мінсоцполітики. — Прим. ред.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі