Теми статей
Обрати теми

Відсторонення від роботи: головні моменти

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Кожен роботодавець хоче, щоб його працівники горіли бажанням йти на роботу. І такі співробітники є. Ось тільки іноді допустити їх до виконання трудових обов’язків не можна. В яких саме випадках треба відстороняти працівника від роботи та як це правильно оформити, розповімо в сьогоднішній статті.

Підстави для відсторонення. Відсторонення від роботи — це тимчасове звільнення працівника від виконання його трудових обов’язків. При цьому трудові відносини з таким працівником не припиняються (трудовий договір не розривається).

Увага! Згідно зі ст. 46 КЗпП відсторонити працівника від роботи роботодавець має право лише в таких випадках:

• у разі його появи на роботі в нетверезому стані;

• у разі появи на роботі у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;

• у разі відмові або ухиленні від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;

• в інших випадках, передбачених законодавством.

Зверніть увагу: відсторонення від роботи можливе і в інших ситуаціях, але тільки якщо вони передбачені законодавчими нормами.

Що це за ситуації? Усі вони різні. Наприклад, згідно з абз. 6 ч. 1 ст. 7 Закону № 4004* відстороненню від роботи підлягають:

* Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.94 № 4004-XII.

• особи, які є носіями збудників інфекційних захворювань;

• хворі на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби або особи, які були в контакті з такими хворими;

• особи, які ухиляються від обов’язкового медичного огляду або щеплення проти інфекцій, перелік яких установлює МОЗ**. А ось згідно з ч. 2 ст. 12 та абз. 2 ч. 2 ст. 16 3акону України «Про дорожній рух» від 30.06.93 № 3353-XII до роботи не допускаються водії, у яких відсутнє водійське посвідчення.

** Подробиці в статті «Вакцинація від COVID-19: право чи обов’язок працівників» // «ОП», 2021, № 19.

Чи, наприклад, працівники, які перебувають на робочих місцях у спецодягу, що не відповідає умовам праці, мають бути відсторонені від роботи на підставі ст. 41 Закону № 2694***.

*** Закон України «Про охорону праці» від 14.10.92 № 2694-XII.

Що стосується державних службовців, то таких працівників відстороняють не від роботи, а від виконання посадових обов’язків на підставах, перелічених у ст. 72 Закону № 889****.

**** Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

Документальне оформлення. Для недопуску працівника до роботи передусім варто запастися документами, що підтверджують обставини, які стали підставою для відсторонення.

Далі роботодавець оформлює наказ (розпорядження), в якому прописує підставу і строки відсторонення працівника. Зверніть увагу: якщо строк відсторонення в наказі не прописаний, для допуску працівника до роботи знадобиться додатковий наказ (розпорядження). Звичайно, за умови, що він не був звільнений.

Із такими документами працівника обов’язково знайомлять під підпис.

Що стосується Табеля обліку робочого часу, то для позначення періоду відсторонення, на нашу думку, можна використовувати буквений код «І» / цифровий код «30» («Інші причини неявок»).

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі