Теми статей
Обрати теми

Навчальна відпустка: надаємо під час воєнного стану

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Оплата праці Листопад, 2022/№ 22
Друк
Працівник, який заочно навчається у виші, надав до відділу кадрів підприємства довідку-виклик на сесію. Чи зобов’язаний роботодавець під час воєнного стану надати працівникові відпустку у зв’язку з навчанням? Якщо так, то як правильно усе оформити?

Чи є обмеження?

У період дії воєнного стану роботодавець вправі відмовити працівнику, що залучений до виконання робіт на об’єктах, віднесених до критичної інфраструктури, у наданні будь-якого виду відпусток (ч. 2 ст. 12 Закону № 2136*), крім відпусток:

— у зв’язку вагітністю та пологами;

— для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років.

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

А як бути, якщо працівник працює на звичайному підприємстві, яке не віднесено до об’єктів критичної інфраструктури. І такий працівник під час воєнного стану хоче оформити навчальну відпустку. Чи може роботодавець відмовити йому у наданні цієї відпустки?

Ні, нормативних підстав для такої відмови у роботодавця немає. Відповідно він зобов’язаний надати працівнику відпустку у зв’язку з навчанням під час воєнного стану. Аналогічної думки з цього приводу дотримуються фахівці Держпраці.

Кому надається?

Навчальну відпустку надають працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва в закладах освіти з вечірньою та заочною формами навчання. Право працівників на навчальну відпустку при суміщенні роботи з навчанням у закладах вищої освіти (далі — ЗВО) закріплено у ст. 215, 216 КЗпП і ст. 15 Закону про відпустки*.

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

Конкретна тривалість навчальної відпустки залежить від рівня акредитації вишу, форми навчання (вечірня, заочна), курсу, а також від мети (підстави) її надання (настановні заняття, складання заліків та іспитів, підготовка та захист дипломної роботи тощо). Навчальна відпустка працівників-студентів ЗВО може тривати від 10 днів до 4 місяців. При цьому платність навчання, джерело його фінансування, а також відповідність освіти профілю діяльності роботодавця для цілей надання навчальної відпустки жодного значення не мають.

Для працівників, які успішно навчаються на вечірній і заочній формах навчання у ЗВО усіх рівнів акредитації, в яких навчальний план має свої особливості, додатково до навчальних відпусток зі ст. 15 Закону про відпустки надають також відпустки, тривалість яких визначена в Порядку № 634*. Тут ідеться про студентів творчих професій (музиканти, художники тощо).

* Порядок, тривалість та умови надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості, затверджені постановою КМУ від 28.06.97 № 634.

А чи надавати навчальну відпустку, якщо сесія відбувається в онлайн-режимі? Відповідь на це запитання ви знайдете у статті «Дистанційна сесія заочника: чи спрацюють гарантії» // «Оплата праці», 2020, № 21 (ср. ).

Як оформити?

Для оформлення навчальної відпустки працівник має надати:

1) довідку-виклик із ЗВО (за формою № Н-5.01, затвердженою наказом МОН від 23.06.2022 № 583), яка є достатнім підтвердженням того, що працівник навчається успішно. Вимагати від працівника надати ще й довідку про відсутність академічної заборгованості роботодавець не має права (див. лист Мінсоцполітики від 28.12.2013 № 563/13/116-13);

2) заяву на ім’я керівника підприємства про надання йому додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням. У заяві працівник обов’язково зазначає дату початку відпустки та її тривалість, яка повинна «вписуватися» в період, вказаний у довідці-виклику.

На підставі заяви та довідки-виклику роботодавець видає наказ про надання додаткової оплачуваної відпустки у зв’язку з навчанням довільної (приклад на рис. 1) або типової форми № П-3.

img 1

Рис. 1. Приклад наказу про надання навчальної відпустки

Майте на увазі: навчальну відпустку надають працівнику-студенту протягом навчального року незалежно від строку безперервної роботи на підприємстві. Причому роботодавець зобов’язаний відправити працівника до цієї відпустки в той період, який зазначений у довідці-виклику на сесію.

Якщо ж працівник подав тільки заяву про надання навчальної відпустки без документів, що підтверджують обґрунтованість надання відпустки та її тривалість (тобто довідки-виклику немає), роботодавець має право в такій відпустці відмовити (див. рішення ВАСУ від 26.01.2016 у справі № 804/3013/14).

Право на навчальну відпустку працівник має тільки за основним місцем роботи. За сумісництвом на період такої відпустки він може оформити відпустку за свій рахунок на підставі п. 14 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки (лист Мінпраці від 16.05.2006 № 172/13/116-01).

Як табелюють?

У табелі обліку використання робочого часу період додаткової оплачуваної навчальної відпустки (незалежно від типу закладу освіти і підстави для надання такої відпустки) зазначають літерним кодом «Н» або цифровим кодом «12».

Приклад. Працівник підприємства (Квят В. П., бухгалтер), який навчається заочно у виші, оформив додаткову оплачувану відпустку тривалістю 15 к. дн. з 1 листопада 2022 року.

Табель буде заповнено таким чином (рис. 2).

img 2

Рис. 2. Фрагмент Табеля за листопад 2022 року

Як оплачують?

На час додаткової відпустки у зв’язку з навчанням за працівником за основним місцем роботи зберігається середня зарплата (ст. 217 КЗпП). Її обчислення проводимо згідно з Порядком № 100*. Розрахунок такий самий, як і для оплати щорічних відпусток: виходячи з виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

А якщо відмовити?

Якщо роботодавець безпідставно відмовить працівнику в наданні навчальної відпустки, то Держпраці може класифікувати такий проступок як порушення інших вимог законодавства про працю (абз. 9, 10 ч. 2 ст. 265 КЗпП). За таке порушення передбачено для:

роботодавця — штраф у розмірі 1 МЗП (з 01.10.2022 — 6700 грн), а за повторне порушення протягом року — у розмірі 2 МЗП (з 01.10.2022 — 13400 грн);

посадових осіб підприємства — адмінштраф у розмірі від 510 до 1700 грн. При повторному порушенні протягом року, а також при здійсненні таких дій щодо неповнолітнього працівника, вагітної жінки, одинокого батька, матері або особи, яка їх заміняє та виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, сума штрафу зростає й може становити від 1700 до 5100 грн (ч. 1, 2 ст. 41 КпАП).

Про те, чи можна уникнути трудових штрафів під час воєнного стану, читайте у статті «Перевірки Держпраці повертаються під час війни» // «Оплата праці», 2022, № 17.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі