Теми статей
Обрати теми

Як зробити вільні понеділки 25 грудня та 1 січня

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Про те, що протягом воєнного стану немає святкових та неробочих днів, знають усі роботодавці. Утім чимало з них все ж таки прагнуть надати своїм працівникам додаткові дні відпочинку у різдвяно-новорічний період. У цій статті розповімо, як завчасно все передбачити та залишити 25 грудня 2023 року та 1 січня 2024 року вільними від роботи днями.

Робочий час під час війни

Уже вкотре воєнний стан в України продовжено на 90 діб. Тепер до 14 лютого 2024 року*. До завершення/скасування воєнного стану положення ст. 73 КЗпП, що встановлює перелік святкових та неробочих днів, робота в які не проводиться, не застосовують. Це прямо зазначено в ч. 6 ст. 6 Закону № 2136**.

* Указ Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 06.11.2023 № 734/2023 (затверджено Законом України від 08.11.2023 № 3429-IX).

** Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

Тож, наприклад, неробочий день Різдво Христове 25 грудня 2023 року, а також свято Нового року 1 січня 2024 року для цілей організації трудового процесу є звичайними днями календаря. Наша мета — залишити ці дні вільними від роботи, збільшивши час для відпочинку працівників. Далі розповідаємо, як її досягти.

Зменшуємо норму

Нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Така умова встановлена у ч. 1 ст. 50 КЗпП.

А чи можна встановити меншу нормальну тривалість робочого часу?

Так, це не заборонено. Проте, відпрацювавши норму годин на місяць, розраховану виходячи з меншої нормальної тривалості робочого часу, наприклад, у 32 години на тиждень, працівники підприємства мають отримати повний оклад.

Чи може роботодавець нормальну тривалість у 32 години встановити лише для певного періоду, наприклад з 25.12.2023 по 07.01.2024? Може. Навіть якщо у колективному договорі визначено, що нормальна тривалість робочого часу становить 40 годин на тиждень, то наразі це не проблема. Річ у тім, що ст. 11 Закону № 2136 дає право роботодавцю з власної ініціативи в період дії воєнного стану зупиняти окремі положення колдоговору.

Що дає зменшення нормальної тривалості робочого часу з 40 до 32 годин на тиждень при 5-денному робочому тижні? Можливість визнати понеділки 25.12.2023 та 01.01.2024 вільними від роботи днями, а тривалість роботи в інші робочі дні (з вівторка по п’ятницю) залишити незмінною — 8 годин на день.

У результаті таких дій норма тривалості робочого часу для 5-денного робочого тижня з вихідними днями в суботу та неділю з 8-годинним робочим днем для:

— грудня 2023 року дорівнюватиме 160 годин на місяць. Кількість робочих днів — 20;

— січня 2024 року — 176 годин на місяць. Кількість робочих днів — 22.

Відпрацювавши цю норму, працівники-окладники з повною зайнятістю повинні отримати основну зарплату в повному розмірі.

Як усе оформити? Видати відповідний наказ. Приклад такого наказу наведемо нижче.

img 1

Приклад наказу про зменшення нормальної тривалості робочого часу

Якщо роботодавець зменшує нормальну тривалість робочого часу та вводить вільні від роботи дні 25.12.2023 та 01.01.2024, то чи потрібно їх кількість віднімати від загальної кількості днів у розрахунковому періоді під час обчислення відпускних? Ні, не потрібно. Адже такі дні не є святковими (неробочими) днями для трудових цілей.

Інші варіанти

Чи є ще варіанти відпочинку працівників у різдвяно-новорічний період? Так, є.

Працівникові можна надати оплачувану відпустку. При цьому врахуйте, що щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. Про це зазначено у ч. 1 ст. 12 Закону про відпустки.

Також працівник може скористатися відпусткою без збереження зарплати, наприклад відпусткою за угодою сторін (ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки).

Ще варіант — встановити працівнику неповний робочий тиждень на підставі його заяви за угодою сторін. Та нам варіанти з відпусткою без збереження зарплати та неповним робочим часом не подобаються, оскільки у разі їх реалізації працівник втратить частину зарплати.

Висновки

  • Роботодавець може встановити меншу нормальну тривалість робочого часу, наприклад 32 години на тиждень.
  • Установлення нормальної тривалості робочого часу 32 години за 8-годинного робочого дня дає можливість визначити вільні від роботи дні — додаткові дні для відпочинку.
  • Зменшення нормальної тривалості робочого часу не впливає на розмір основної зарплати працівників-окладників.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі