Теми статей
Обрати теми

Трудові медогляди працівників: порядок проведення

Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці
Щоб правильно організувати трудовий медогляд працівників, роботодавцю доводиться проходити чималий шлях — від атестації робочих місць до виконання приписів закладу охорони здоров’я. Як його подолати без проблем — розкажемо в цій статті.

Етап 1. Атестація робочих місць

Процедуру проведення трудових медоглядів працівників визначено Порядком № 246*.

* Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246.

Водночас цей документ не містить переліку посад, займаючи які, працівники повинні проходити трудовий медогляд. У ньому наведено:

— перелік робіт, для виконання яких є обов’язковим проведення медоглядів (додаток 5 до Порядку № 246);

— перелік шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язкові попередній (періодичні) медогляд працівників (додаток 4 до Порядку № 246).

Тому роботодавцю перш за все доведеться провести атестацію робочих місць і з’ясувати, на яких робочих місцях працівники виконують важкі роботи та/або роботи із шкідливими чи небезпечними умовами праці (відповідно до додатків 4 та 5 до Порядку № 246).

Проводять атестацію відповідно до вимог Методрекомендацій № 41*, а оцінюють умови праці — відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248.

* Методичні рекомендації для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджені постановою Мінпраці від 01.09.92 № 41.

За результатами проведення атестації атестаційна комісія складає Карту умов праці на кожному визначеному робочому місці або групі робочих місць (додаток 2 до Методрекомендацій № 41).

Зверніть увагу! Відмовитися від проведення атестації не можна. Навіть у період дії воєнного стану. Деталі — у статті «Атестація робочих місць: усе за планом» // «Оплата праці», 2022, № 14.

Етап 2. Заява до Держпраці

До 1 грудня (!) поточного року роботодавець подає або надсилає поштою до управління Держпраці заяву щодо визначення категорії працівників, які підлягають медичному огляду.

Разом із заявою він надає:

— штатний розпис (витяг із нього) з переліком структурних підрозділів та всіх професій;

— дані лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих і небезпечних факторів виробничого середовища та трудового процесу на конкретних робочих місцях працівників.

Зверніть увагу! Цього року Держпраці не повідомляло про скасування або відтермінування строків подання заяви щодо визначення категорії працівників, які підлягають медогляду. Тому у роботодавця такий обов’язок залишається навіть у період дії воєнного стану.

Заява складається у довільній формі. Її зміст може мати такий вигляд (рис. 1).

img 1

Рис. 1. Зразок заяви щодо визначення категорії працівників, які підлягають медичному огляду

На основі отриманої заяви за участю представника первинної профспілкової організації (або уповноваженої працівниками особи) Управління Держпраці складає Акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду (форма наведена в додатку 1 до Порядку № 246). Цей документ передають роботодавцю.

Зверніть увагу! Акт є документом, який надає право роботодавцю вимагати від працівника проходження обов’язкового попереднього (при прийнятті на роботу) та періодичного медогляду в період трудової діяльності.

Відповідно якщо роботодавець не надасть необхідні документи до Держпраці і не отримає Акт, то починаючи з 1 січня наступного року (у нашому випадку — 2024 року) він не зможе направляти працівників на попередній (періодичний) медичний огляд відповідно до Порядку № 246 (ср. ).

Етап 3. Договір із медзакладом

Роботодавець укладає (поновлює) дію договору з закладом охорони здоров’я, в якому працівники проходитимуть медогляд.

Це має бути заклад, який відповідає вимогам п. 2.1 Порядку № 246, тобто:

— або заклад охорони здоров’я, віднесений до другої, першої, вищої акредитаційної категорії за результатами державної акредитації;

— або спеціалізований заклад охорони здоров’я, який має право встановлювати остаточний діагноз щодо професійних захворювань (їх перелік затверджено наказом МОЗ від 09.04.2022 № 603);

— або вищий медичний навчальний заклад III — IV рівнів акредитації, який має кафедри та курси професійних захворювань та проводить лабораторні, функціональні та інші дослідження і надає медико-санітарну допомогу.

Етап 4. Поіменні списки працівників

Протягом місяця після отримання Акта визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду від Управління Держпраці, роботодавець:

— складає поіменні списки працівників, які підлягають медоглядам у наступному році (за формою, наведеною в додатку 2 до Порядку № 246) в 4 примірниках на паперовому й електронному носіях.

Зверніть увагу! Графи 11 та 12 цього документа роботодавець залишає порожніми. Їх заповнить медзаклад, у якому працівники проходитимуть медогляд;

— погоджує такі списки з Держпраці (надсилає лист із проханням погодити такі списки — див. рис. 2 нижче).

img 2

Рис. 2. Зразок листа щодо погодження поіменних списків працівників, які підлягають медоглядам у наступному році

Перший примірник такого документа роботодавець залишає в себе, другий — направляє до медзакладу, в якому працівники проходитимуть медогляд, третій — передає до відділу з питань гігієни праці управління Держпраці, четвертий — робочому органу ПФУ*.

* З 01.01.2023 саме ПФУ є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Отримавши поіменні списки від роботодавця, заклад охорони здоров’я:

— складає план-графік проведення медоглядів (зазначає строки їх проведення, лабораторні, функціональні та інші дослідження, а також лікарів, що залучаються до їх проведення);

— погоджує цей план з роботодавцем та з Держпраці.

Етап 5. Працівники проходять медогляд

Оскільки працівникам доведеться проходити медогляд у робочий час, роботодавець повинен видати наказ (розпорядження) про проведення обов’язкового медогляду, в якому зазначити:

— дату, час та місце проведення медогляду;

— перелік працівників, які мають пройти медогляд;

— осіб, відповідальних за проведення медогляду.

Зразок такого наказу див. на рис. 3.

img 3

Рис. 3. Зразок наказу про проведення обов’язкового медогляду

Обов’язково ознайомте працівників із таким наказом (розпорядженням) під підпис.

У встановлений час працівник, якого направлено для проходження медогляду, повинен прибути до закладу охорони здоров’я з такими документами:

а) паспортом або іншим документом, що посвідчує особу;

б) Медичною карткою амбулаторного хворого (цього вимагає п. 2.10 Порядку № 246).

Зверніть увагу! З 01.10.2023 введено в дію Закон України «Про систему громадського здоров’я» від 06.09.2022 № 2573-IX. Частиною 1 ст. 45 цього документа передбачено, що дані про результати обов’язкових медичних оглядів працівників вносяться до електронної медичної книжки таких осіб в електронній системі охорони здоров’я.

Однак на сьогодні виконати цю вимогу немає можливості, оскільки МОЗ ще не затвердив новий порядок організації і здійснення медоглядів. Тому, як і раніше, керуємося вимогами п. 2.10 Порядку № 246;

в) направленням на обов’язковий попередній медичний огляд (додаток 3 до Порядку № 246) — якщо медогляд є попереднім. Такий документ надає роботодавець.

Крім того, окремі категорії працівників повинні мати додатково:

— сертифікат про проходження профілактичного наркологічного огляду;

— довідку про проходження попереднього (періодичного) психіатричного огляду;

— висновок психофізіологічної експертизи (для працівників, зайнятих на роботах, що вимагають професійного добору).

Етап 6. Заключний акт

Після проведення трудового медогляду працівників спеціальна комісія закладу охорони здоров’я:

— заносить результати медогляду та висновки про стан здоров’я до Картки працівника (додаток 7 до Порядку № 246) і до Медичної картки амбулаторного хворого;

— видає працівникові медичну довідку про проходження медогляду (додаток 8 до Порядку № 246);

— протягом місяця після закінчення медогляду оформляє Заключний акт за результатами медогляду працівників (додаток 9 до Порядку № 246). Він складається у 6 примірниках. Один із екземплярів отримує і роботодавець.

Заключний акт роботодавець зберігає протягом 5 років (п. 2.20 Порядку № 246).

Цей документ є для роботодавця підставою для:

— інформування працівника про можливість (неможливість) продовжувати роботу за професією;

— обов’язкового виконання комплексу оздоровчих заходів, запропонованих закладом охорони здоров’я (направлення працівників на додаткові обстеження, лікування чи санаторно-курортне лікування працівників, які цього потребують).

Якщо за результатами медогляду визначено, що певні працівники:

потребують дообстеження/лікування, роботодавець відсторонює від роботи таких працівників на період додаткового обстеження/лікування (видає відповідний наказ). По завершенню виконання оздоровчих заходів працівник має стати до роботи;

не можуть стати до роботи за станом здоров’я. Таких працівників за їх згодою може бути переведено на іншу, легшу роботу (ст. 170 КЗпП) або звільнено на підставі п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП (у разі відмови працівників від запропонованої роботи).

Висновки

  • Перш ніж проводити трудовий медогляд працівників, роботодавець повинен атестувати робочі місяця.
  • На підставі атестації робочих місць Управління Держпраці (за поданням роботодавця) визначає категорії працівників, які підлягають медичному огляду.
  • Після цього роботодавець складає поіменні списки працівників, які проходитимуть трудовий медогляд, та погоджує їх із Держпраці. Один з примірників цього документа він направляє до медзакладу, де працівники проходитимуть медогляд.
  • Після проведення медогляду спеціальна комісія закладу охорони здоров’я оформляє Заключний акт за результатами медогляду працівників.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі