Чи можна звільнити працівницю за ст. 38 КЗпП (за власним бажанням), у тому числі у період її відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років? Так, можна. Річ у тім, що трудове законодавство (ст. 184 КЗпП) забороняє звільняти таких осіб за ініціативою роботодавця. Якщо ж ініціатором звільнення є працівниця, то перешкод немає.
У ситуації, що розглядається, цікавим є те, що і дата закінчення доглядової відпустки, і дата звільнення працівниці припадають на один день. Крім того, при звільненні працівниці була нарахована/виплачена відпускна компенсація. Звісно ж, всі ці події роботодавець має показати в Податковому розрахунку і його додатках. Далі розглянемо усі нюанси.
Заповнюємо Д5
У додатку Д5 роботодавець має показувати, зокрема, такі події, як прийняття/звільнення з роботи та початок/закінчення відпустки для догляду за дитиною до 3 років. У ситуації зі звільненням у доглядовій відпустці маємо показати у Д5 не тільки дату звільнення, але й дату закінчення доглядової відпустки.
На працівницю, яка звільняється у доглядовій відпустці, в Д5 формуємо два рядки:
1) перший — із датою закінчення відпустки для догляду;
2) другий — із датою припинення трудових відносин і підставою звільнення.
Причому якщо працівниця звільняється останнім днем відпустки для догляду, як у нашій ситуації, то в Д5 за рядком із датою закінчення відпустки у графі 16 зазначаємо реквізити наказу (розпорядження) про надання такої відпустки, а за рядком із датою звільнення — реквізити наказу (розпорядження) про звільнення.
Розглянемо приклад за умовами запитання. Далі при розгляді нюансів заповнення інших додатків до Податкового розрахунку будемо використовувати дані саме цього прикладу.
Приклад. Чемна Ольга Іванівна (податковий номер — 3344556677, основне місце, повна зайнятість, без інвалідності) бухгалтер (код КП 3433), звільнилася за власним бажанням 26.03.2024 — останній день відпустки для догляду за дитиною до 3 років. Наказ про надання доглядової відпустки від 21.05.2021 № 51-ос. Наказ про звільнення від 26.03.2024 № 33-ос. При звільненні працівниці було нараховано відпускну компенсацію в сумі 6486 грн.
У зазначеному випадку на працівницю в Д5 формуємо два рядки (див. рис. 1):
— один — із датою закінчення відпустки для догляду. При цьому у графі 07 вписуємо категорію особи «6», у графі 10 — дату «26032024», у графі 16 — наказ від 21.05.2021 № 51-ос;
— другий — із датою припинення трудових відносин. При цьому в графі 07 зазначаємо категорію особи «1», у графі 10 — дату «26032024», у графах 13, 14 та 15 — дані стосовно посади працівниці, у графі 16 — наказ про звільнення від 26.03.2024 № 33-ос.
Рис. 1. Фрагмент додатка Д5 за I квартал 2024 року
Формуємо Д1
У загальному випадку дані щодо працівників, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до 3 років та яким у поточному місяці не нараховуються виплати, що входять до бази нарахування ЄСВ, страхувальники у додатку Д1 не відображають. Є виняток для працівників, які до початку доглядової відпустки працювали на посадах, робота на яких зараховується до спецстажу і цей стаж продовжує рахуватися їм під час такої відпустки (див. статтю «Доглядова відпустка педагога: чи відображати у Д6 Об’єднаного звіту?» // «Оплата праці», 2023, № 8).
Утім нас більше цікавить, чи відображати працівницю, про яку йдеться у запитанні, у Д1? Відповідь — так. У нашому випадку працівницю обов’язково зазначаємо в Д1 за березень 2024 року, адже їй нарахована компенсація за невикористану відпустку.
Сплачувати ЄСВ з мінімальної зарплати у ситуації, що розглядається, не потрібно. Адже дотримуватися цього правила слід за умови, що трудові відносини з працівником тривали всі робочі дні місяця. У нашій ситуації зазначена умова не виконується, адже працівниця звільнена 26.03.2024, а це не останній робочий день місяця. Тому ЄСВ нараховуємо на фактичну базу.
Суму відпускної компенсації у Д1 відображаємо як зарплату поточного місяця. А ось зазначати у графі 09 відпускний код типу нарахувань «10» не потрібно. У графі 14 з кількістю календарних днів у трудових відносинах проставляємо 26, адже працівниця не увесь місяць перебувала у трудових відносинах з роботодавцем (див. рис. 2).
Рис. 2. Фрагмент додатка Д1 за березень 2024 року
Складаємо 4ДФ
ср. У додатку 4ДФ працівників, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною, зазначаємо виключно за наявності у них доходів, що були виплачені/нараховані роботодавцем у відповідному місяці звітного кварталу. Немає доходів — немає працівника в 4ДФ.
У нашому випадку працівницю обов’язково потрібно відобразити у 4ДФ за березень 2024 року, адже їй нарахована компенсація за невикористану відпустку. При цьому у графі 8 не забуваємо проставити дату звільнення з роботи 26.03.2024 (див. рис. 3).
Рис. 3. Фрагмент додатка 4ДФ за березень 2024 року
Висновки
- Якщо відпустка для догляду за дитиною до 3 років закінчується в день звільнення, то в Д5 потрібно заповнити два рядки: один — з датою закінчення відпустки, другий — з датою звільнення. При цьому ці дати збігатимуться.
- Якщо при звільненні у доглядовій відпустці працівнику нарахована відпускна компенсація, то в обов’язковому порядку таке нарахування показуємо в Д1 та 4ДФ.
- У випадку, коли працівник звільняється не останнім робочим днем місяця, ЄСВ стягуємо з фактичної бази нарахування єдиного внеску.