Теми статей
Обрати теми

Зарплата працівника на картку дружини

Жиленко Катерина, експерт з оплати праці та трудового законодавства
Працівник просить перераховувати його зарплату на банківський рахунок дружини. Чи можна так робити? Яку заяву має написати працівник? Чи є «підводні камені» в такій виплаті?

Можна чи ні?

Одразу зауважимо: законодавство не забороняє перераховувати доходи працівників за їх бажанням на банківські рахунки третіх осіб. Причому як повну суму, так і її частину. Адже працівник має право самостійно розпоряджатись своїми «кровними».

Приписом ч. 5 ст. 24 Закону про оплату праці* передбачено, що за особистою письмовою згодою працівника виплата зарплати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ним рахунок (адресу) з обов’язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця.

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

Фактично ця норма передбачає: слід перераховувати належні працівникові кошти за тими реквізитами, які він вкаже письмово. У більшості випадків це особисті рахунки самих працівників у рамках зарплатного проєкту. Але бувають і винятки. Як бачимо, досить законні.

Щоправда, можуть бути «слизькі» моменти. Наприклад, описану схему доволі часто обирають у випадку, коли рахунки фізособи заблоковані виконавчою службою. Тобто у фізособи є заборгованість зі сплати аліментів, податків, штрафів тощо.

Як діяти бухгалтеру? Спокійно і в рамках законодавства. Перейматись і шукати зв’язок варто лише тоді, коли роботодавцеві надійде виконавчий документ про стягнення із доходу працівника*. У такому разі слід виконувати вимогу виконавчої служби, утримувати та перераховувати необхідну суму з доходу працівника. А решту, за його заявою, перераховувати на обраний ним рахунок.

* У цьому питанні вам стануть у пригоді статті з журналу «Оплата праці», 2024, № 5: «Аліменти за постановою виконавця», «Стягуємо із зарплати працівника борги за виконавчими документами», «Декілька виконавчих документів: суми утримань не вистачає», «Утримуємо аліменти на дітей: на якій підставі та з якого доходу платника?».

Заява

Як саме працівник має письмово повідомити роботодавця про реквізити, за якими бажає отримувати зарплату та/або інші належні йому виплати? Це може бути заява.

Форма такої заяви нормативно не затверджена. Тому пропонуємо вам один з її варіантів.

img 1

Зарплатна звітність

Як відображати виплати на рахунок третьої особи у зарплатній звітності? Тут все доволі просто.

І в ЄСВ-додатку 1 до Об’єднаного звіту, і в додатку 4ДФ (ПДФО та ВЗ) слід відображати саме працівника. Адже дохід виплачуємо на його користь. І не має значення, на чий саме рахунок перераховано виплату.

Висновки

  • Законодавство не забороняє перераховувати доходи працівників за їх бажанням на банківські рахунки третіх осіб.
  • Працівник має право самостійно обирати банк та рахунок для отримання доходів. Для цього він має подати письмову заяву, де вказати бажані реквізити.
  • В зарплатній звітності слід відображати саме працівника.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі