Ставка ЄСВ для працівників з інвалідністю
Розмір пільгової ставки. До доходу, нарахованого за трудовим договором працівників з інвалідністю підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій осіб з інвалідністю, зокрема товариств УТОГ та УТОС, за відповідних умов застосовується ставка ЄСВ 5,3 %, а на підприємствах та організаціях громадських організацій осіб з інвалідністю — 5,5 %.
Також особливий порядок нарахування ЄСВ на доходи працівників з інвалідністю застосовується в резидентів Дія Сіті.
У цій статті ми поговоримо про працівників з інвалідністю, які працюють у звичайних роботодавців (підприємств, організацій, ФОП). До доходу таких працівників роботодавці можуть застосовувати пільгову ставку ЄСВ.
Розмір пільгової ставки до доходів, нарахованих за трудовим договором, становить 8,41 % бази нарахування внеску
Для доходів, отриманих за ЦПД, розмір ставки ЄСВ 22 %. Адже при нарахуванні ЄСВ на винагороду за ЦПД статус особи (з інвалідністю чи без) не має значення.
Порядок застосування пільгової ставки. Право звичайного роботодавця застосовувати пільгову ставку ЄСВ визначено в ч. 13 ст. 8 Закону про ЄСВ*. Умови застосування такої пільгової ставки встановлені п.п. 5 п. 2 розд. III Інструкції № 449**.
Для застосування пільгової ставки єдиного внеску необхідно підтвердити встановлення працівнику інвалідності. Таким підтвердженням є завірена копія довідки до акта огляду МСЕК (абз. 6, 7 п.п. 5 п. 2 розд. III Інструкції № 449).
У загальному випадку роботодавці застосовують пільгову ставку ЄСВ до бази нарахування внеску працівників з інвалідністю:
— починаючи з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання завіреної копії довідки до акта огляду МСЕК,
— закінчуючи датою припинення інвалідності
А от до дати отримання та завірення копії довідки до акта огляду МСЕК та після дати припинення інвалідності роботодавець нараховує ЄСВ за ставкою 22 %.
Завіряє копію довідки МСЕК, яку надав працівник, безпосередньо роботодавець.
Продемонструємо на прикладі ці правила.
Приклад 1. Працівника прийняли на роботу у квітні 2024 року. При прийнятті на роботу він не повідомив, що має інвалідність. Лише 1 липня 2024 року працівник надав довідку МСЕК і того ж дня роботодавець завірив її копію.
Із дня прийняття на роботу застосовуємо до доходу працівника ставку ЄСВ 22 %. Пільгову ставку ЄСВ 8,41 % починаємо застосовувати з 1 липня 2024 року.
Часто трапляється запитання: чи потрібно перераховувати ЄСВ із дня прийняття на роботу за пільговою ставкою, бо інвалідність працівнику на момент прийняття вже була встановлена?
Однозначно — ні. Дивимося на наведену вище норму. Пільгова ставка має застосовуватися з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання завіреної роботодавцем копії довідки МСЕК.
Нюанс під час воєнного стану
Деякі особи з інвалідністю скористалися «автоматичним» продовженням статусу з інвалідністю після закінчення строку, зазначеного в довідці МСЕК (без проходження повторного огляду).
Це дозволяє постанова № 225*. Про нюанси та наслідки щодо продовження інвалідності з простроченою довідкою МСЕК ви можете прочитати у статті «Працівник з інвалідністю: норматив, ставка ЄСВ, відпустка» // «Оплата праці», 2023, № 23 (ср. ).
Нагадаємо, застосовувати пільгову ставку ЄСВ при втраті чинності довідки МСЕК без перекомісії та нової довідки МСЕК не можна. На це вказують і податківці в індивідуальній податковій консультації від 27.04.2023 № 1031/ІПК/99-00-24-03-03-06. Поряд із цим вони зазначили, що з питання подовження строку дії довідки МСЕК, строк дії якої закінчився в період воєнного стану на території України, доцільно звернутися до Міністерства охорони здоров’я України.
Пільгова ставка з середини місяця
Деякі роботодавці намагаються завіряти копію довідки МСЕК першого числа місяця, щоб не мати клопоту з початком застосування пільгової ставки ЄСВ у такому місяці. А от на дату припинення застосування пільгової ставки роботодавці прямо вплинути не можуть. Адже припинення інвалідності відповідно до довідки МСЕК здебільшого не закінчується останнім числом місяця. Розглянемо приклади застосування пільгової ставки залежно від строку виникнення права на неї.
Приклад 2. Працівнику, який працює за трудовим договором, встановлено інвалідність 12 березня 2024 року. Довідку МСЕК він надав роботодавцю 8 травня 2024 року, і того ж дня роботодавець її завірив.
У цьому випадку пільгову ставку до доходу працівника починаємо застосовувати з 8 травня 2024 року. Тобто за травень до доходу працівника, нарахованого з 1 по 7 травня, застосовуємо ставку ЄСВ 22 %, а до доходу, який нараховано з 8 по 31 травня, — 8,41 %.
Приклад 3. Інвалідність працівника (працює за трудовим договором) згідно з довідкою МСЕК (раніше завіреною копією роботодавцем) установлено по 11 червня 2024 року. Наступну копію довідки МСЕК після перекомісії працівник надав роботодавцю, й останній її завірив 24 червня 2024 року.
У цій ситуації за червень до доходу працівника, нарахованого з 1 по 11 червня та з 24 по 30 червня, роботодавець застосовує ставку ЄСВ у розмірі 8,41 %. А до доходу, нарахованого за період з 12 по 23 червня, — 22 %.
Аналогічну ситуацію коментували податківці в листі ГУ ДПС у м. Києві від 14.07.2020 № 2862/10/26-15-33-18-12-ІПК.
Нарахування за минулий період
Трапляються ситуації, коли працівнику з інвалідністю, до доходу якого в поточному місяці почали застосовувати пільгову ставку ЄСВ 8,41 %, нараховують дохід за попередній період, в якому застосовувалася ставка ЄСВ 22 %. Тоді виникає запитання: яку ставку ЄСВ застосовувати на такий дохід за минулі періоди?
На це запитання маємо пряму відповідь, яка викладена в ч. 4 ст. 9 Закону про ЄСВ.
Обчислення ЄСВ за минулі періоди, крім випадків сплати внеску на підставі договору про добровільну участь, здійснюється виходячи з розміру ЄСВ, що діяв на день нарахування зарплати (доходу), на яку нараховують внесок.
Це також підтверджують фахівці ГУ ДПС у наведеному вище листі.
Приклад нарахувань за минулий період працівнику, якому встановлено інвалідність, дивіться у статті «Працівнику встановлено інвалідність: яка ставка ЄСВ на доходи за минулі періоди?» // «Оплата праці», 2024, № 5.
Вимога щодо сплати ЄСВ з МЗП
Вимоги щодо нарахування ЄСВ на заробітну плату (дохід), що не перевищує розміру МЗП, не застосовуються до зарплати (доходу) працівника з інвалідністю, який працює у роботодавця, де застосовується ставка 8,41 % (п.п. 6 п. 2 розд. III Інструкції № 449).
Так само вимогу щодо нарахування єдиного внеску виходячи з розміру МЗП не треба виконувати в місяці початку / припинення застосування пільгової ставки внеску, якщо в ньому частину місяця ставка ЄСВ становила 8,41 % і сума нарахованої зарплати була меншою за МЗП (див. роз’яснення ДПСУ в категорії 201.04.01 ЗІР).
Наведемо приклад.
Приклад 4. Працівник (основне місце роботи) надав довідку до акта огляду МСЕК про встановлення інвалідності з 28 травня 2024 року. Копія довідки була завірена роботодавцем у день її отримання — 12 червня 2024 року. Із 3 по 5 червня працівник перебував у відпустці без збереження зарплати. За червень 2024 року цьому працівнику було нараховано зарплату в сумі 7650 грн, у тому числі з 1 по 11 червня — 1800 грн, а з 12 по 30 червня — 5850 грн.
У червні роботодавець до доходу працівника застосовує ставки ЄСВ:
— з 1 по 11 червня — 22 %. ЄСВ на нараховану за цей час зарплату становить 396 грн (1800 х 22 %);
— з 12 по 30 червня — 8,41 %. ЄСВ на суму зарплати за цей період — 491,99 грн (5850 х 8,41 %).
У червні 2024 року розмір зарплати працівника — особи з інвалідністю, який працює за основним місцем роботи і перебував увесь місяць у трудових відносинах, менше МЗП (8000 грн). Але вимогу про сплату ЄСВ з МЗП не застосовуємо, оскільки цього місяця до частини його доходу була застосована ставка ЄСВ 8,41 %. Отже, ЄСВ сплачуємо з фактичної бази нарахування внеску в сумі 887,99 грн (396,00 + 491,99).
Ще раз звертаємо вашу увагу, що наведені правила стосуються звичайних роботодавців. У резидентів Дія Сіті інші вимоги щодо нарахування ЄСВ.
До речі, приклади відображення в Об’єднаному звіті працівників з інвалідністю, до доходів яких застосовується ставка ЄСВ 8,41 %, ви знайдете у статті «Працівник з інвалідністю: заповнюємо Об’єднаний звіт» // «Оплата праці», 2024, № 15.
Висновки
- Розмір пільгової ставки ЄСВ до доходів, нарахованих за трудовим договором працівнику, який є особою з інвалідністю, становить 8,41 %.
- Роботодавці застосовують ставку ЄСВ 8,41 % до бази нарахування внеску працівників з інвалідністю з дати, якою завірена копія довідки МСЕК.
- Припиняють застосування пільгової ставки з дати припинення інвалідності, яка зазначена в довідці МСЕК.
- У місяці, в якому до доходів працівника з інвалідністю застосовувалася ставка ЄСВ 8,41 %, вимогу про сплату ЄСВ з МЗП не виконуємо.