Вимоги Порядку № 76
Передусім нагадаємо, що бронювати військовозобов’язаних за Порядком № 76 можуть, зокрема, підприємства, установи та організації, які визначено критично важливими:
— або для забезпечення потреб ЗСУ, інших військових формувань в особливий період;
— або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Тому перш ніж переходити до бронювання, ФГ має отримати критичний статус.
Зверніть увагу, що нещодавно КМУ затвердив постанову № 1332*, якою не тільки виклав у новій редакції Порядок № 76, але ще й оновив критерії критичності підприємств**.
* Постанова КМУ від 22.11.2024 № 1332.
** Детальніше про це читайте у статтях «Оновлено критерії критичності» // «Податки & бухоблік», 2024, № 96 та «Бронювання: ні тижня без змін! Тримайте чергову порцію…» // «Податки та бухоблік», 2024, № 98.
Ба більше, зобов’язав органи, які приймають рішення про визначення підприємства критично важливими:
— оновити критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, які є критично важливими для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, з урахуванням останніх змін;
— переглянути прийняті рішення про визначення підприємств критично важливими.
Тому для того, щоб ФГ і далі могло залишатися критично важливим, йому потрібно наново подати документи для підтвердження відповідного статусу. Як саме — читайте у статті «Отримуємо критичність після 1 грудня: як подати документи» // «Оплата праці», 2024, № 23.
До речі, Мінагрополітики своїм наказом від 10.12.2024 № 4282 вже затвердило нові критерії для визначення критично важливих підприємств, установ та організацій, для галузі сільського господарства.
Критичний статус підтверджено? Тоді ФГ може переходити до бронювання. Але спочатку тут потрібно з’ясувати, кого саме може забронювати таке господарство.
Відповідно до вимог Порядку № 76 критично важливе підприємство має змогу забронювати військовозобов’язаних, які одночасно відповідають таким вимогам:
1) підлягають призову на військову службу;
2) є:
— або кінцевими бенефіціарними власниками такого підприємства і не перебувають з ним у трудових відносинах;
— або найманими працівниками;
— або членами наглядової ради, якщо підприємство відповідає вимогам, зазначеним у п. 5 Порядку № 76 (має стратегічне значення для економіки та безпеки або є особливо важливим для економіки тощо).
При цьому якщо мова йде про найманих працівників критичного підприємства, то забронювати їх можна за умови одночасного виконання вимог, прописаних у:
— п. 29 Порядку № 76 (працівник має перебувати на військовому обліку, у трудових відносинах з підприємством, уточнив персональні дані, не перебуває в розшуку);
— п. 8 Порядку № 76 (нарахована щомісячна заробітна плата такого працівника протягом строку дії відстрочки має бути не нижче за 20000 грн).
Ба більше, забронювати працівників можна лише в певному обсязі (зазвичай 50 % від кількості військовозобов’язаних працівників підприємства).
Щодо бенефіціарів, то забронювати таких осіб критичне підприємство може:
— незалежно від їх військового звання, віку та військово-облікової спеціальності;
— без обмеження обсягом;
— без додаткових умов, прописаних у Порядку № 76.
Проте до кого з них віднести членів ФГ?
Особливості ФГ
ФГ створюються відповідно до вимог Закону № 973*. Відповідно до цього документа можна виділити три форми ФГ:
— ФГ — юрособа;
— сімейне ФГ — юрособа;
— сімейне ФГ, створене на основі діяльності ФОП.
Хто може бути членами кожного з цих ФГ, покажемо в таблиці нижче.
* Закон України «Про фермерське господарство» від 19.06.2003 № 973-IV.
Форми ФГ
Форма ФГ | Хто є членами ФГ | Хто може бути головою ФГ |
ФГ — юрособа (діє на підставі статуту) | Члени сім’ї і родичі в розумінні ст. 3 Закону № 973 | — або засновник — член ФГ; — або інший член ФГ; — або стороння особа — не член ФГ (на умовах трудового договору /контракту) |
Сімейне ФГ — юрособа (діє на підставі статуту) | Виключно члени однієї сім’ї в розумінні ст. 3 СКУ* | Виключно член відповідної сім’ї |
Сімейне ФГ, створене на основі діяльності ФОП (діє на підставі договору (декларації) про створення ФГ) | Сам ФОП і члени його сім’ї в розумінні ст. 3 СКУ | Член сім’ї, зареєстрований ФОП і зазначений у договорі про створення господарства |
Зверніть увагу, що відносини, які виникають між ФГ та його членами, мають певні особливості.
1. З членами ФГ не укладаються трудові договори (контракти) (вони не є найманими працівниками ФГ) (ч. 1 ст. 3 Закону про ФГ).
Так, відповідно до ст. 27 Закону про ФГ трудові відносини у ФГ базуються на основі праці його членів (членів сім’ї, родичів). Водночас регулюються такі відносини не трудовими договорами, а Статутом господарства (договором (декларацією) про створення ФГ — не юрособи) (ч. 2 ст. 27 Закону про ФГ).
Тому забронювати членів ФГ як найманих працівників відповідно до Порядку № 76 не вийде. Адже вони відповідно до вимог законодавства не можуть мати статус найманих працівників.
Звісно, у разі виробничої необхідності ФГ має право залучати до роботи в ньому інших громадян (не членів ФГ) за трудовим договором (контрактом).
Тобто ФГ має право винаймати працівників як звичайний роботодавець*. Такі трудові відносини регулюються нормами КЗпП. А отже, за виконання вимог, визначених Порядком № 76 (див. вище), ФГ може забронювати таких осіб.
* Головне — пам’ятайте про обмеження. Сімейні ФГ мають право укладати трудові договори зі сторонніми особами виключно для виконання сезонних і окремих робіт, які безпосередньо пов’язані з діяльністю господарства і потребують спеціальних знань або навичок (ч. 5 ст. 1 Закону про ФГ).
2. Між членами ФГ розподіляється прибуток ФГ.
Члени ФГ роблять свій внесок у роботу ФГ або у вигляді майна (зокрема, до складеного капіталу ФГ — юрособи, тобто є його засновниками) або здійснюють трудовий внесок. Відповідно до розміру внеску (майнового, трудового або змішаного) кожного члена ФГ розподіляє прибуток господарства.
З основами робити ФГ розібралися. Перейдемо до того, кого ж із членів ФГ можна забронювати. А щоб це з’ясувати, слід дати відповідь на запитання: кого із членів ФГ (чи може їх усіх) можна вважати бенефіціарними власниками?
Члени ФГ — бенефіціари ФГ?
На жаль, Порядком № 76 не визначено, хто саме для цілей бронювання є кінцевими бенефіціарними власниками критично важливого підприємства. В такому випадку слід орієнтуватися на загальні норми законодавства.
Пунктом 30 ч. 1 ст. 1 Закону № 361* визначено, що кінцевим бенефіціарним власником для юрособи є будь-яка фізособа, яка здійснює вирішальний вплив на діяльність юрособи (в тому числі через ланцюг контролю / володіння).
При цьому ознакою здійснення:
а) прямого вирішального впливу на діяльність є безпосереднє володіння фізособою часткою у розмірі не менше 25 % статутного (складеного) капіталу або прав голосу юрособи;
б) непрямого вирішального впливу є:
— принаймні володіння фізособою часткою у розмірі не менше 25 % статутного (складеного) капіталу або прав голосу юрособи через пов’язаних фізичних чи юридичних осіб, трасти або інші подібні правові утворення;
— чи здійснення вирішального впливу шляхом реалізації права контролю, володіння, користування або розпорядження всіма активами чи їх часткою, права отримання доходів від діяльності юрособи, трасту або іншого подібного правового утворення;
— права вирішального впливу на формування складу, результати голосування органів управління, а також вчинення правочинів, які дають можливість визначати основні умови господарської діяльності юридичної особи, або діяльності трасту або іншого подібного правового утворення;
— приймати обов’язкові до виконання рішення, що мають вирішальний вплив на діяльність юридичної особи, трасту або іншого подібного правового утворення, незалежно від формального володіння.
Оцінити, хто з членів ФГ-юрособи здійснює вирішальний вплив на діяльність господарства, можна, лише проаналізувавши Статут такого ФГ. Тобто ФГ-юрособа має самостійно визначити, хто з фізосіб — членів ФГ має вирішальний вплив на діяльність такого господарства, тобто є його бенефіціарним власником. Допускають наявність кількох кінцевих бенефіціарів.
У ФГ є такі члени? Тоді сподіваємося, що господарство подало держреєстратору:
— інформацію про цих бенефіціарів;
— структуру власності, вказавши у цьому документі розмір участі кожної фізособи — члена ФГ, а також опис здійснення вирішального впливу кінцевих бенефіціарних власників на діяльність ФГ (прямий та/або непрямий).
Ба більше, ФГ щорічно подавало підтвердження про таких осіб, а в разі зміні даних про бенефіціарів або в структурі власності — вносило відповідні зміни до Єдиного реєстру.
Інформація в ЄДР про бенефіціарів ФГ внесена і наразі актуальна? Тоді ФГ може сміливо бронювати своїх членів — кінцевих бенефіціарів (звісно, якщо вони підлягають призову на військову службу).
Зауважте, що з 01.12.2024 бронювання за Порядком № 76 здійснюється виключно засобами порталу Дія*.
* Подробиці — у статті «Бронюємо через Дію: алгоритм» // «Податки & бухоблік», 2024, № 100.
Тому якщо інформації про бенефіціарів ФГ не буде у ЄДР (вона не підтягнеться в Дію автоматично), забронювати таких членів ФГ за Порядком № 76 не вдасться.
Висновки
- ФГ, яке визнано критично важливим, може забронювати своїх членів, якщо вони є кінцевими бенефіціарами такого господарства.
- Кінцевих бенефіціарів можна бронювати незалежно від їх військового звання, віку та військово-облікової спеціальності та без дотримання обсягів бронювання.
- Оцінити, хто з членів ФГ — юрособи здійснює вирішальний вплив на діяльність господарства, можна, проаналізувавши Статут такого ФГ.
- Для бронювання кінцевих власників необхідно, щоб дані про них потрапили до ЄДР.