Теми статей
Обрати теми

Доплата медикам закладів освіти: нюанси встановлення у 2024 році

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
У закладі дошкільної освіти (далі — ЗДО) працюють три медичних сестри: старша, з дієтичного харчування та з фізіотерапії. За яких умов їм можна встановити доплату у розмірі 20 % посадового окладу? Чи включається така доплата до МЗП?

Вид доплати

У запитанні читача йдеться про доплату, передбачену постановою № 67*. Нещодавно цей документ зазнав кардинальних змін. Підстава — постанова № 1419** (набула чинності 06.01.2024). До цього моменту в постанові № 67 йшлося про «карантинну» доплату, яку було скасовано у зв’язку із завершенням ковідного карантину. Ми писали про це у статті «COVID-карантин скасовано: прощаємось із «бонусами» // «Оплата праці», 2023, № 13.

* Постанова КМУ «Деякі питання оплати праці медичних працівників закладів освіти» від 03.02.2021 № 67.

** Постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2021 р. № 67» від 22.12.2023 № 1419.

Наразі ж постанова № 67 передбачає встановлення медикам закладів освіти доплати за роботу в несприятливих умовах праці та надання здобувачам освіти психологічної підтримки (далі — доплата) в розмірі 20 % посадового окладу. При цьому в цій постанові досить скупо зазначено про таку виплату. Тому розглянемо нюанси її призначення детальніше.

Категорії отримувачів

Доплата встановлюється медпрацівникам закладів освіти державної і комунальної форми власності. Тож якщо брати до уваги запитання, то доплату можна встановити старшій медичній сестрі, сестрі медичній з дієтичного харчування та медсестрі з фізіотерапії, які працюють у ЗДО. Адже сестри медичні, безперечно, належать до категорії медпрацівників.

Право на доплату мають медичні працівники, які працюють у закладі освіти, як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом

Оскільки обмежень щодо сумісників у постанові № 67 не передбачено.

Право на доплату мають також медичні працівники дитячо-юнацьких спортивних шкіл (далі — ДЮСШ). Адже ДЮСШ — це заклад спеціалізованої позашкільної освіти спортивного профілю. Згідно зі ст. 1 Закону № 1841* заклад спеціалізованої позашкільної освіти — це заклад позашкільної освіти, що надає спеціалізовану освіту мистецького, спортивного, військового або наукового спрямування. Крім того, ДЮСШ зазначено у Переліку типів позашкільних навчальних закладів, затвердженому постановою № 433**. Таким чином, ДЮСШ належить до закладів позашкільної освіти. Відповідно медики ДЮСШ мають право на встановлення доплати.

* Закон України «Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 № 1841-III.

** Постанова КМУ «Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад» від 06.05.2001 № 433.

Що стосується медиків інших галузей (заклади соцзахисту, медзаклади тощо), то вони не мають права на встановлення доплати, яка передбачена постановою № 67.

Умови для встановлення

Для встановлення доплати потрібне виконання двох умов:

1) медпрацівники мають здійснювати свої обов’язки безпосередньо на робочому місці в закладах освіти, у яких освітній процес здійснюється за очною, поєднанням очної та дистанційної форми здобуття освіти;

2) медпрацівники пройшли онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP», що підтверджується відповідним документом, з метою виявлення та перенаправлення здобувачів освіти з можливими психічними розладами до спеціалістів у сфері охорони здоров’я.

При цьому обидві умови мають виконуватись одночасно.

Період дії доплати

Доплата встановлюється на період дії воєнного стану. Нагадаємо, що наразі дію воєнного стану продовжено до 05:30 14 травня 2024 року*.

* Указ Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 05.02.2024 № 49/2024 (затверджено Законом України від 06.02.2024 № 3564-IX).

Встановлення доплати проводиться за рахунок коштів, передбачених на оплату праці працівників закладу освіти (п. 2 постанови № 67)

Тож виконання оновленої постанови № 67 забезпечується виключно в межах фонду оплати праці, затвердженого в кошторисі.

Розмір доплати

Розмір доплати становить 20 % посадового окладу, визначеного за тарифними розрядами ЄТС, що затверджена постановою № 1298*. Тобто доплата встановлюється у фіксованому розмірі. А тому виплачувати її в меншому розмірі (наприклад, 10 чи 15 % окладу) не можна.

* Постанова КМУ «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298.

Якщо медпрацівник працює на умовах неповного робочого часу (наприклад, на 0,25; 0,5; 0,75 ставки), то доплату нараховують на фактичний оклад, тобто пропорційно зайнятості.

Доплата та МЗП

При обчисленні заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру не враховуються, зокрема, доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я (ст. 31 Закону про оплату праці*).

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95.

Отже, доплату медпрацівникам закладів освіти згідно з постановою № 67 слід нараховувати понад МЗП (на сьогодні — 7100 грн).

Висновки

  • Доплата, передбачена постановою № 67, встановлюється медичним працівникам закладів освіти державної і комунальної форми власності. Вона виплачується незалежно від того, за основним місцем роботи працює медпрацівник чи за сумісництвом.
  • Доплата встановлюється на період воєнного стану, обчислюється пропорційно зайнятості працівника та виплачується понад розмір мінзарплати.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі