Підстави для надання
Можливість виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань державним службовцям передбачена у нормі ч. 2 ст. 54 Закону про держслужбу*. У ній же зазначено, що порядок надання і розмір такої виплати визначаються КМУ. Саме на виконання цієї норми Кабміном свого часу було затверджено Порядок № 500**.
* Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.
У п. 3 Порядку № 500 зазначено, що рішення про надання матеріальної допомоги на соцпобут приймає керівник держоргану в межах затвердженого фонду оплати праці. Підставою для її виплати є заява держслужбовця та наказ керівника.
Необов’язкова виплата
Матдопомога на соцпобут не має систематичного характеру, а є разовою виплатою, що надається працівнику в разі настання непередбачених обставин:
— у разі скрутного матеріального становища;
— у зв’язку з тривалою хворобою;
— у зв’язку з родинними обставинами, на поховання тощо.
Умови та обставини, за яких допомога на соцпобут надається, прописують, як правило, у відповідному Положенні або в колективному договорі. Також у цих внутрішніх документах можна передбачити конкретні випадки для надання такої допомоги і підстави для її виплати.
Матдопомога не є обов’язковою виплатою, а тому надається за наявності коштів
Про це неодноразово зазначали фахівці Мінсоцполітики у своїх роз’ясненнях (див. листи від 21.07.2015 № 409/13/116-15, від 07.10.2016 № 1383/13/84-16 та від 15.02.2017 № 355/0/101-17/281).
«Соціально-побутова» допомога виплачується тільки після забезпечення держслужбовців обов’язковими виплатами, тобто після виплати окладу, надбавки за ранг та за вислугу років, грошової допомоги до щорічної відпустки, щорічних відпусток та інших гарантованих виплат.
Розмір матдопомоги
Якщо рішення про надання матдопомоги на соцпобут керівником держоргану прийнято, то варто знати, у якому розмірі її дозволено виплачувати.
Нагадаємо, що з 01.01.2024 в умовах оплати праці держслужбовців відбулись зміни. Наразі при визначенні їх оплатних умов слід відштовхуватись від того, чи проведено у держоргані класифікацію посад держслужби. Якщо так, то діє особливий порядок визначення розмірів окладів, обчислення надбавки за вислугу років та грошової допомоги до відпустки.
Але зазначене ніяким чином не стосується визначення розміру допомоги на соцпобут. Тут незалежно від того, проведена класифікація посад у держоргані чи ні, орієнтуємось на норму п. 2 Порядку № 500. Вона говорить нам про те, що держслужбовцям може надаватися матдопомога на соцпобут один раз на рік у розмірі, що не перевищує середньомісячної зарплати.
Якщо матдопомогу на соцпобут надають держслужбовцю у розмірі середньомісячної зарплати, то тут важливо правильно її обчислити. У цьому вам допоможе стаття «Середня зарплата для матдопомоги: новий порядок розрахунку від Кабміну» // «Оплата праці», 2023, № 18.
Матдопомога для декретниці
Порядок № 500 не містить заборони про надання матдопомоги на «соцпобут» в період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною. Тому працівниця може надати відповідну заяву під час такої відпустки. Адже вона не перериває трудові відносини з роботодавцем, а тому фактично є таким самим працівником, як й інші.
Працівниця може отримати матдопомогу на соцпобут під час відпустки для догляду за дитиною, але тільки за умови наявності коштів на таку виплату
До речі, про те, чи включати суми матдопомоги до середньої відпускної та лікарняної зарплати, ви можете прочитати у статті «Матдопомога на соцпобут: чи включати до середньої?» // «Оплата праці», 2023, № 10.
Висновки
- Матдопомога на соцпобут не є обов’язковою і надається за рішенням керівника держоргану.
- Держслужбовцям може надаватися матдопомога на соцпобут один раз на рік у розмірі, що не перевищує середньомісячної зарплати.
- На нормативному рівні не встановлено заборони щодо виплати матдопомоги на соцпобут під час «доглядової» відпустки, тому за наявності коштів працівниця може отримати таку виплату.