Бібліотеки закладів освіти
За призначенням бібліотеки поділяються на (ч. 3 ст. 6 Закону про бібліотеки*):
— публічні (загальнодоступні), у тому числі спеціалізовані для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами;
— спеціальні (академій наук, науково-дослідних установ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій).
* Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» від 27.01.95 № 32/95-ВР.
Таким чином, бібліотеки у закладах освіти відносяться до спеціальних бібліотек.
Доплата за вислугу років
У ч. 6 ст. 30 Закону про бібліотеки встановлено, що працівники бібліотек мають право на доплату за вислугу років у порядку, встановленому КМУ. На виконання цієї норми було розроблено Порядок № 84*. Він поширюється на працівників публічних, спеціальних та спеціалізованих державних і комунальних бібліотек, у тому числі і на бібліотекаря ЗСО.
Розмір доплати за вислугу років залежить від стажу роботи (тобто якщо стаж роботи понад 3 роки — 10 %, понад 10 років — 20 %, понад 20 років — 30 % посадового окладу). Вона виплачується з дня прийняття на роботу у разі наявності стажу, який дає право на її одержання
Але! В абз. 3 п. 5 Порядку № 84 чітко зазначено, що нарахування та виплата доплати за вислугу років працівникам проводиться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах коштів, передбачених на оплату праці, за основним місцем роботи.
Особам, які працюють за сумісництвом, доплата за вислугу років не виплачується
Тож у ситуації, що розглядається, бібліотекар, який прийнятий до закладу освіти за сумісництвом, не має права на встановлення доплати за вислугу років.
Надбавка за особливі умови
Встановлення надбавки за особливі умови роботи передбачено постановою № 1073*. Її надають працівникам, які відповідають таким критеріям:
1) працюють у державних і комунальних бібліотеках (публічних, спеціальних та спеціалізованих), що здійснюють культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідну та методичну діяльність;
2) займають посади, зазначені у переліку, що є додатком до Порядку № 84 (посада бібліотекаря є у цьому переліку).
* Постанова КМУ «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек» від 30.09.2009 № 1073.
Надбавку за особливі умови роботи встановлюють у граничному розмірі 50 % посадового окладу. Конкретний її розмір визначає керівник установи (закладу) в межах фонду оплати праці (абз. 2 п. 1 постанови № 1073). Тобто верхня межа «особливої» надбавки — 50 %, якщо коштів недостатньо, то таку надбавку може бути встановлено і в меншому розмірі.
Сумісники мають право на встановлення надбавки за особливі умови роботи
Адже постанова № 1073 не встановлює таких обмежень. Підтверджують зазначений факт і фахівці Мінпраці у листах від 04.12.2009 № 744/13/84-09 та від 26.11.2009 № 13684/0/14-09/13.
Якщо бібліотекар ЗСО працює на 0,5 ставки, то надбавка за особливі умови роботи установлюється пропорційно зайнятості, тобто до фактично зайнятого посадового окладу.
Допомога на оздоровлення
Для працівників державних і комунальних бібліотек виплата допомоги на оздоровлення передбачена ч. 6 ст. 30 Закону про бібліотеки та п. 3 постанови КМУ від 22.01.2005 № 84. До речі, саме останньою затверджено Порядок № 84, про який вже згадувалось вище.
«Оздоровчі» бібліотечним працівникам виплачуються:
— при наданні щорічної відпустки;
— один раз на рік (мається на увазі календарний рік);
— у розмірі посадового окладу.
Допомога на оздоровлення до щорічної відпустки для працівників бібліотек є обов’язковою, і кошти для її виплати необхідно передбачати в кошторисі. Під час формування фонду оплати праці на відповідний бюджетний рік для кожного працівника передбачається тільки одна допомога на оздоровлення (див. лист Мінсоцполітики від 27.05.2019 № 73/0/205-19).
Бібліотекарі-сумісники так само, як і працівники за основним місцем роботи, мають право на виплату допомоги на оздоровлення (див. лист Мінпраці від 16.03.2010 № 278/13/84-10)
При цьому для працівника, який працює на умовах неповного робочого часу (0,5 ставки), розмір допомоги на оздоровлення визначають від фактично зайнятого посадового (неповного) окладу. Більше цікавих ситуацій, пов’язаних з виплатою «оздоровчих», ви знайдете у статті «Допомога на оздоровлення: 5 топових ситуацій» // «Оплата праці», 2024, № 9 (ср. ).
Також зауважимо, що період дії воєнного стану не є перешкодою для виплати працівникам допомоги на оздоровлення. Свої роз’яснення з цього приводу надають фахівці Держпраці.
Висновки
- Особам, які працюють за сумісництвом, доплата за вислугу років не виплачується.
- Бібліотекар-сумісник має право на встановлення надбавки за особливі умови роботи у граничному розмірі 50 % фактично зайнятого посадового окладу.
- Сумісникам, як і працівникам за основним місцем роботи, в обов’язковому порядку надається допомога на оздоровлення.