Теми статей
Обрати теми

Бібліотекар-сумісник у ЗСО: надбавка, доплата та «оздоровчі»

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
У жовтні 2024 року до закладу загальної середньої освіти (далі — ЗСО) прийнято бібліотекаря за сумісництвом на 0,5 ставки. Чи має право такий працівник на надбавку за особливі умови праці та доплату за вислугу років? Чи виплачують бібліотекарю-суміснику допомогу на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки?

Бібліотеки закладів освіти

За призначенням бібліотеки поділяються на (ч. 3 ст. 6 Закону про бібліотеки*):

— публічні (загальнодоступні), у тому числі спеціалізовані для дітей, юнацтва, осіб з фізичними вадами;

— спеціальні (академій наук, науково-дослідних установ, навчальних закладів, підприємств, установ, організацій).

* Закон України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» від 27.01.95 № 32/95-ВР.

Таким чином, бібліотеки у закладах освіти відносяться до спеціальних бібліотек.

Доплата за вислугу років

У ч. 6 ст. 30 Закону про бібліотеки встановлено, що працівники бібліотек мають право на доплату за вислугу років у порядку, встановленому КМУ. На виконання цієї норми було розроблено Порядок № 84*. Він поширюється на працівників публічних, спеціальних та спеціалізованих державних і комунальних бібліотек, у тому числі і на бібліотекаря ЗСО.

* Порядок виплати доплати за вислугу років працівникам державних і комунальних бібліотек, затверджений постановою КМУ від 22.01.2005 № 84.

Розмір доплати за вислугу років залежить від стажу роботи (тобто якщо стаж роботи понад 3 роки — 10 %, понад 10 років — 20 %, понад 20 років — 30 % посадового окладу). Вона виплачується з дня прийняття на роботу у разі наявності стажу, який дає право на її одержання

Але! В абз. 3 п. 5 Порядку № 84 чітко зазначено, що нарахування та виплата доплати за вислугу років працівникам проводиться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах коштів, передбачених на оплату праці, за основним місцем роботи.

Особам, які працюють за сумісництвом, доплата за вислугу років не виплачується

Тож у ситуації, що розглядається, бібліотекар, який прийнятий до закладу освіти за сумісництвом, не має права на встановлення доплати за вислугу років.

Надбавка за особливі умови

Встановлення надбавки за особливі умови роботи передбачено постановою № 1073*. Її надають працівникам, які відповідають таким критеріям:

1) працюють у державних і комунальних бібліотеках (публічних, спеціальних та спеціалізованих), що здійснюють культурну, освітню, інформаційну, науково-дослідну та методичну діяльність;

2) займають посади, зазначені у переліку, що є додатком до Порядку № 84 (посада бібліотекаря є у цьому переліку).

* Постанова КМУ «Про підвищення заробітної плати працівникам бібліотек» від 30.09.2009 № 1073.

Надбавку за особливі умови роботи встановлюють у граничному розмірі 50 % посадового окладу. Конкретний її розмір визначає керівник установи (закладу) в межах фонду оплати праці (абз. 2 п. 1 постанови № 1073). Тобто верхня межа «особливої» надбавки — 50 %, якщо коштів недостатньо, то таку надбавку може бути встановлено і в меншому розмірі.

Сумісники мають право на встановлення надбавки за особливі умови роботи

Адже постанова № 1073 не встановлює таких обмежень. Підтверджують зазначений факт і фахівці Мінпраці у листах від 04.12.2009 № 744/13/84-09 та від 26.11.2009 № 13684/0/14-09/13.

Якщо бібліотекар ЗСО працює на 0,5 ставки, то надбавка за особливі умови роботи установлюється пропорційно зайнятості, тобто до фактично зайнятого посадового окладу.

Допомога на оздоровлення

Для працівників державних і комунальних бібліотек виплата допомоги на оздоровлення передбачена ч. 6 ст. 30 Закону про бібліотеки та п. 3 постанови КМУ від 22.01.2005 № 84. До речі, саме останньою затверджено Порядок № 84, про який вже згадувалось вище.

«Оздоровчі» бібліотечним працівникам виплачуються:

— при наданні щорічної відпустки;

— один раз на рік (мається на увазі календарний рік);

— у розмірі посадового окладу.

Допомога на оздоровлення до щорічної відпустки для працівників бібліотек є обов’язковою, і кошти для її виплати необхідно передбачати в кошторисі. Під час формування фонду оплати праці на відповідний бюджетний рік для кожного працівника передбачається тільки одна допомога на оздоровлення (див. лист Мінсоцполітики від 27.05.2019 № 73/0/205-19).

Бібліотекарі-сумісники так само, як і працівники за основним місцем роботи, мають право на виплату допомоги на оздоровлення (див. лист Мінпраці від 16.03.2010 № 278/13/84-10)

При цьому для працівника, який працює на умовах неповного робочого часу (0,5 ставки), розмір допомоги на оздоровлення визначають від фактично зайнятого посадового (неповного) окладу. Більше цікавих ситуацій, пов’язаних з виплатою «оздоровчих», ви знайдете у статті «Допомога на оздоровлення: 5 топових ситуацій» // «Оплата праці», 2024, № 9 (ср. ).

Також зауважимо, що період дії воєнного стану не є перешкодою для виплати працівникам допомоги на оздоровлення. Свої роз’яснення з цього приводу надають фахівці Держпраці.

Висновки

  • Особам, які працюють за сумісництвом, доплата за вислугу років не виплачується.
  • Бібліотекар-сумісник має право на встановлення надбавки за особливі умови роботи у граничному розмірі 50 % фактично зайнятого посадового окладу.
  • Сумісникам, як і працівникам за основним місцем роботи, в обов’язковому порядку надається допомога на оздоровлення.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі