Теми статей
Обрати теми

Матдопомога на соцпобут: особливості для закладів культури

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Керівник гуртка міського центру культури та дозвілля (10-й тарифний розряд за ЄТС) працює на 0,5 ставки (основне місце роботи). Він звернувся із проханням надати йому допомогу для вирішення соціально-побутових питань. У якому розмірі можна надати працівнику таку виплату: виходячи з повного посадового окладу чи пропорційно зайнятості (від 0,5 ставки)?

Нормативні підстави

Порядок отримання працівниками бюджетної сфери всіх виплат, у тому числі й матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (далі — матдопомога на соцпобут), чітко регламентовано законами України, постановами КМУ та галузевими наказами.

Матдопомога на соцпобут не має систематичного характеру, а є разовою виплатою, що надається працівнику в разі настання непередбачених обставин (наприклад, у разі скрутного матеріального становища, у зв’язку з тривалою хворобою, у зв’язку з родинними обставинами тощо). Усі нюанси (порядок, умови, коло отримувачів тощо), як правило, прописують у Положенні про надання матеріальної допомоги, яке є додатком до колективного договору установи (закладу).

Для працівників державних і комунальних клубних закладів, як і для решти працівників сфери культури, право на отримання матдопомоги на соцпобут закріплено у ч. 3 ст. 29 Закону про культуру*. А ось розмір та порядок надання такої матдопомоги визначено постановою № 1026**.

* Закон України «Про культуру» від 14.12.2010 № 2778-VI.

** Постанова КМУ «Питання виплати працівникам державних і комунальних клубних закладів, парків культури та відпочинку, центрів (будинків) народної творчості, центрів культури та дозвілля доплати за вислугу років, допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань» від 09.12.2015 № 1026.

Розмір матдопомоги

Згідно з п.п. 3 п. 2 постанови № 1026 працівникам центрів культури та дозвілля (далі — ЦКД) надається матдопомога на соцпобут:

— у межах фонду оплати праці, затвердженого на відповідний рік;

— у розмірі до одного посадового окладу (ставки заробітної плати) на рік.

Рішення про надання матдопомоги на соцпобут в кожному конкретному випадку приймає керівник закладу виходячи з обставин, викладених у заяві працівника

Матдопомога на соцпобут не є обов’язковою виплатою, тому в разі недостатності коштів для здійснення її виплати вона може бути виплачена у меншому розмірі або не виплачуватися зовсім (див. лист Мінсоцполітики від 21.07.2015 № 409/13/116-15).

Категорії отримувачів

Матдопомога на соцпобут, передбачена п.п. 3 п. 2 постанови № 1026, може виплачуватися виключно тим працівникам, які обіймають посади, зазначені в додатку до постанови № 1026, у державних і комунальних клубних закладах, парках культури та відпочинку, центрах (будинках) народної творчості, центрах культури та дозвілля, інших культурно-освітніх центрах.

Якщо уважно переглянути зміст зазначеного додатка, то без особливих зусиль у ньому можна знайти посаду керівника гуртка. А це означає, що працівник, який займає зазначену посаду у ЦКД, цілком правомірно може розраховувати на отримання матдопомоги на соцпобут.

Матдопомога на соцпобут, про яку йдеться у п.п. 3 п. 2 постанови № 1026, не виплачується начальникам та працівникам підрозділів з фінансового, бухгалтерського, юридичного, господарського, матеріально-технічного забезпечення, режимно-секретного підрозділу, підрозділу з охорони праці та інших підрозділів, діяльність яких не належить до основних видів.

Утім такі працівники можуть розраховувати на виплату матдопомоги відповідно до п.п. «б» п. 3 постанови № 745*. У цій нормі передбачено, що керівники бюджетних установ можуть надавати працівникам матдопомогу, у тому числі на оздоровлення, у сумі не більше ніж посадовий оклад на рік (крім матдопомоги на поховання) в межах фонду зарплати, затвердженого в кошторисах.

* Наказ Мінкультури «Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки» від 18.10.2005 № 745.

Сумісникам матдопомога на соцпобут надається на загальних підставах (див. лист Мінпраці від 16.03.2010 № 278/13/84-10). Адже для осіб, які працюють за сумісництвом, оплата праці визначається за фактично відпрацьований час виходячи з передбачених умовами оплати праці складових (посадовий оклад, надбавки, доплати тощо).

Неповна зайнятість

Якщо особа працює на умовах неповного робочого дня (наприклад, на 0,25; 0,5; 0,75 ставки), то розмір матдопомоги на соцпобут визначають від фактично зайнятого посадового (неповного) окладу, тобто пропорційно робочому часу.

Розмір матдопомоги на соцпобут для працівника з неповною зайнятістю визначають шляхом множення посадового окладу на частину зайнятості працівника

Підтверджують зазначений факт і фахівці Мінсоцполітики (див. роз’яснення у статті «Матдопомога на «соцпобут» працівникам — внутрішнім сумісникам «культурних» закладів» // «Бюджетна бухгалтерія», 2017, № 4.

До речі, аналогічні роз’яснення, але з приводу визначення розміру допомоги на оздоровлення для медичних та фармацевтичних працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу (на 0,25; 0,5; 0,75 ставки), надали фахівці МОЗ у листі від 02.03.2017 № 10.1-13/Д-1/697-17/6006 (ср. ).

Тож якщо керівник гуртка (10-й тарифний розряд за ЄТС) працює у ЦКД на 0,5 ставки, то для нього максимальний розмір матдопомоги на соцпобут становить 2907,50 грн (5815 грн х 0,5).

Матдопомога та МЗП

У ст. 31 Закону про оплату праці* зазначено, що розмір зарплати працівника за виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижче розміру мінімальної зарплати. Тобто доплата до МЗП прив’язана до відпрацьованого часу.

* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.

До зарплати, яку порівнюємо з МЗП, включаємо виплати, що є складовими фонду оплати праці, нараховані за відпрацьований час (оклад, доплати, надбавки, премії тощо).

Матдопомога на соцпобут — це виплата, які не пов’язана з виконанням роботи (норми часу), тому її не враховуємо при порівнянні зарплати з МЗП. При цьому не має значення, у якому розмірі виплачено матеріальну допомогу: у розмірі посадового окладу або середньої зарплати (див. лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 № 294/0/101-17/282).

Тож матеріальну допомогу як на соцпобут, так і на оздоровлення нараховуємо «зверху» МЗП. До речі, більше інформації з приводу виплати допомоги на оздоровлення працівникам з оплатою праці за ЄТС ви знайдете у статті «Оздоровчі» для працівників-ЄТСників» // «Оплата праці», 2024, № 8.

Висновки

  • Керівник гуртка ЦКД має право на виплату матдопомоги на соцпобут, яка передбачена у п.п. 3 п. 2 постанови № 1026.
  • Працівнику з неповною зайнятістю матдопомогу на соцпобут виплачують із посадового окладу з урахуванням зайнятості.
  • Матдопомога на соцпобут не залежить від відпрацьованого працівником часу, а тому її нараховуємо «зверху» МЗП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 - 2025
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі