Посада у штаті
У всіх ЗСО незалежно від форми власності вводиться посада медичної сестри, якщо медичне обслуговування навчального закладу не передбачене установами охорони здоров’я. Кількість штатних одиниць посади «сестра медична» залежить від кількості учнів у ЗСО.
Так, при кількості учнів 100 осіб і менше вводиться 0,5 штатної одиниці, якщо ж кількість учнів перевищує 101 особу, то до штату ЗСО вводять 1 штатну одиницю. Такі умови введення зазначеної посади передбачені Типовими штатами № 1205*.
Працювати на посаді сестри медичної може особа з неповною вищою освітою (молодший спеціаліст) або базовою вищою освітою (бакалавр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальностями «Сестринська справа», «Лікувальна справа» або «Акушерська справа». Причому така особа має пройти спеціалізацію за профілем роботи. Такі кваліфікаційні вимоги для цієї посади встановлено Довідником № 117*.
* Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Випуск 78 «Охорона здоров’я», затверджений наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117.
Тривалість відпустки
Щорічна основна відпустка. Медична сестра ЗСО має право на щорічну основну відпустку на загальних підставах — тривалістю 24 календарних дні (далі — к. дн). Така відпустка надається їй за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору (ч. 1 ст. 6 Закону про відпустки*).
* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.
Тож, на відміну від педагогів, які мають право на подовжену відпустку тривалістю до 56 к. дн., медсестрі ЗСО надається щорічна основна відпустка мінімальної тривалості.
Періоди роботи, які входять до стажу для щорічної основної відпустки, зазначені у ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки. Детальніше про підрахунок такого стажу читайте у статті «Відпускний стаж для щорічної відпустки: рахуємо за новими правилами після 24.12.2023» // «Оплата праці», 2024, № 2.
Щорічна додаткова відпустка. Окремі категорії працівників мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (ч. 1 ст. 8 Закону про відпустки). Максимальну тривалість такої відпустки визначає Список № 1290-2*.
Так, підрозділом «Загальні професії медичних працівників закладів та установ охорони здоров’я, соціального захисту населення та освіти» розд. XVII Списку № 1290-2 встановлено, що молодші спеціалісти з медичною освітою, які працюють у закладах освіти, мають право на відпустку за особливий характер праці тривалістю до 7 к. дн. (позиція 133).
Сестри медичні належать до молодших спеціалістів з медичною освітою. Підтвердження цьому знаходимо у Номенклатурі спеціальностей молодших спеціалістів з медичною освітою (додаток 1 до п. 1.6 Положення № 742*), яка передбачає спеціальність «Сестринська справа».
Атестацію за цією спеціальністю проходять молодші спеціалісти з медичною освітою, які працюють на посадах сестер медичних усіх найменувань (крім сестер медичних операційних та сестер медичних — анестезіологів), усіх типів установ (п. 4.10 Положення № 742).
Тож медсестра ЗСО має право на додаткову відпустку за особливий характер праці тривалістю до 7 к. дн. При цьому конкретну тривалість такої відпустки встановлюють у колективному (трудовому) договорі залежно від часу зайнятості працівниці в зазначених умовах.
Також ураховуйте, що додаткову відпустку за особливий характер праці надають пропорційно фактично відпрацьованому часу. До стажу роботи, що дає право на таку відпустку, зараховують наступні періоди (ч. 2 ст. 9 Закону про відпустки):
1) час, коли працівник фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, установленої для працівників відповідних виробництв, робіт, професій і посад;
2) час щорічних основної та додаткових відпусток;
3) час роботи вагітних жінок, переведених на підставі медвисновку на легшу роботу.
Усі інші дні, коли працівник не працював з певних обставин (лікарняний, курси підвищення кваліфікації, простій тощо), зі стажу для розрахунку тривалості «особливої» додаткової відпустки виключають (див. лист Мінпраці від 27.01.2011 № 14/13/116-11).
Детальніше про стаж роботи, який надає право на додаткову відпустку за особливий характер праці, читайте у статті «Відпускний стаж для щорічних додаткових відпусток» // «Оплата праці», 2024, № 2 (ср. ).
Допомога на оздоровлення
Медичним працівникам в обов’язковому порядку виплачують допомогу на оздоровлення. Розмір останньої дорівнює посадовому окладу відповідного працівника. Виплату «оздоровчих» проводять при наданні щорічної основної відпустки (абз. 4 п. 2 постанови № 524*).
Майте на увазі: допомога на оздоровлення надається медичним працівникам державних та комунальних установ незалежно від відомчого підпорядкування. Тому, незалежно від того факту, що медична сестра працює у закладі освіти, як медичному працівнику їй виплачується обов’язкова допомога на оздоровлення згідно із нормами постанови № 524.
Якщо медична сестра працює на умовах неповного робочого часу (на 0,25; 0,5; 0,75 ставки тощо), то розмір допомоги на оздоровлення визначають від фактично зайнятого посадового (неповного) окладу (див. лист МОЗ від 02.03.2017 № 10.1-13/Д-1/697-17/6006). У цьому випадку розмір оздоровчої допомоги обчислюють шляхом множення посадового окладу, встановленого в місяці надання щорічної відпустки, на частину зайнятості працівниці.
Висновки
- Медичній сестрі ЗСО надається щорічна основна відпустка тривалістю 24 к. дн.
- Медсестра ЗСО має право на відпустку за особливий характер праці тривалістю до 7 к. дн.
- Медсестрі ЗСО виплачується обов’язкова допомога на оздоровлення у розмірі окладу, яка передбачена для медпрацівників державних та комунальних закладів (установ).