Теми статей
Обрати теми

Оплата роботи у відрядженні, якщо денна і середньоденна зарплата рівні

Долга Ірина, експерт з питань оплати праці
При обчисленні оплати за роботу у відрядженні вийшло так, що денна зарплата дорівнює середньоденній. Як оплатити відрядження? Це питання розглянемо у статті.

Оплата роботи у відрядженні

У загальному випадку оплата роботи у відрядженні проводиться відповідно до норм ч. 4 ст. 121 КЗпП. Механізм розрахунку оплати такий.

1. Розраховуємо денну зарплату у місяці, на який припадають дні відрядження, та середньоденну зарплату за Порядком № 100*. Нагадаємо, що денна зарплата є плановим показником і обчислюється виходячи з постійних виплат за повний відпрацьований місяць.

Середньоденну зарплату розраховуємо виходячи з двомісячного розрахункового періоду.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

2. Порівнюємо суму денної зарплати із середньоденною.

3. Оплату за робочі дні у відрядженні проводимо за показником, який виявився більшим. Якщо більшою виявилася:

— середньоденна зарплата, то на неї множимо кількість робочих днів відрядження;

— денна зарплата, то оплата за дні відрядження проводиться як за звичайні робочі дні.

До речі, про нюанси оплати відрядження, зокрема і перехідного, ви можете прочитати у статті «Перехідне відрядження: як оплачувати» // «Оплата праці», 2024, № 16.

Не часто, але на практиці може трапитися ситуація, коли денна і середньоденна зарплати є рівними. За яким показником тоді треба проводити оплату?

Давайте уважно перечитаємо ст. 121 КЗпП.

Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.

Тобто тільки у разі, якщо денна зарплата виявиться нижче за середньоденну, — дні відрядження оплачуємо за «середньою». В іншому випадку — як за звичайний робочий день.

Отже, відповідь очевидна.

Якщо денна і середньоденна зарплата рівні, то дні відрядження оплачуємо як звичайні робочі дні відповідно до умов трудового договору

Розглянемо приклад.

Приклад. Працівника (працює за звичайною п’ятиденкою у звичайного роботодавця) направлено у відрядження з 27 по 28 серпня 2024 року. Оклад працівника 16000 грн (останнє підвищення окладу в травні 2024 року). Працівнику нарахована зарплата за 10 відпрацьованих днів червня 2024 року 8000 грн та відпускні за дні відпустки з 3 по 16 червня. За 23 відпрацьованих дні липня працівнику нарахована зарплата 16000 грн.

Обчислимо денну виплату серпня та середньоденну зарплату і порівняємо їх.

Оклад працівника у серпні становить 16000 грн, право на індексацію не набуто, інших доплат, премій, надбавок не передбачено. Кількість робочих днів у серпні за графіком роботи становить 22.

Обчислимо серпневу денну зарплату:

16000 : 22 = 727,27 (грн).

Обчислимо середньоденну зарплату:

(8000 + 16000) : (10 + 23) = 727,27 (грн).

Таким чином, маємо ситуацію, у якій денна і середньоденна зарплата рівні.

Як ми і писали вище, оплата за робочі дні відрядження з 27 по 28 серпня у цьому випадку треба провести як за звичайні робочі дні відповідно до умов трудового договору.

Хочемо застерегти! Визначення того, як оплачувати робочі дні відрядження (за денною зарплатою або за середньоденною) є дуже важливим. Адже це потім впливає на розрахунки інших оплат. Про які з них йде мова — читайте далі.

На що впливає оплата відрядження

Індексація зарплати. Дні відрядження, які оплачені як звичайні робочі дні, ураховуються при індексації зарплати (при виникненні на неї права). А от якщо вони оплачуються за середнім заробітком, то суму індексації розраховують пропорційно відпрацьованим дням (без урахування днів відрядження).

Трудова доплата. Трудова доплата — це різниця між МЗП, визначеною з урахуванням виконання місячної (годинної) норми праці, і фактичною зарплатою працівника.

Тож якщо дні відрядження оплачені як звичайні відпрацьовані робочі дні, то і доплату до МЗП визначаємо з урахуванням такої оплати та днів перебування працівника у відрядженні. Інакше — ані дні, ані середній заробіток за період відрядження не враховують при розрахунку доплати до МЗП.

Преміювання. У деяких роботодавців передбачене нарахування премії, яке, за умовами преміювання, прив’язане до відпрацьованих робочих днів.

Тоді дні відрядження, які оплачені за середнім заробітком, зменшать суму премії. Натомість оплата відрядження як звичайного робочого дня урахується при нарахуванні премії.

Розрахунок середньої зарплати виходячи з виплат за 2 місяці. Якщо робочі дні, пропущені через відрядження, оплачені виходячи із середньої зарплати, то ані дні відрядження, ані сума не беруть участі в розрахунку середньої зарплати виходячи з виплат за 2 місяці згідно з Порядком № 100. І навпаки, дні відрядження, оплачені як звичайні робочі дні, беруть участь у розрахунку «середньої» за 2 місяці (і дні, і сума).

Висновки

  • Оплата праці за робочі дні відрядження не може бути нижчою середнього заробітку.
  • Якщо середньоденна зарплата дорівнює денному заробітку, оплата за період відрядження проводиться згідно з умовами трудового договору (як за звичайні робочі дні).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі