Нормативні підстави
Перш за все звернемось до змісту постанови № 1298*. Нагадаємо, що саме на підставі цього нормативного документа розроблена вся галузева «оплатна» нормативка працівників з оплатою праці за Єдиною тарифної сіткою (далі — ЄТС), у т. ч. і працівників закладів фізкультури та спорту.
Відповідно до п.п. «а» п.п. 2 п. 3 постанови № 1298 працівникам можуть установлюватись надбавки в розмірі до 50 % посадового окладу (ставки заробітної плати, тарифної ставки):
— за високі досягнення у праці;
— за виконання особливо важливої роботи (на строк її виконання);
— за складність, напруженість у роботі.
Аналогічну за змістом норму містить профільний для працівників ДЮСШ наказ № 2097* (п.п. 3 п. 2 цього наказу). При цьому в обох нормативних документах зазначено, що граничний розмір цих надбавок для одного працівника (сукупно) не повинен перевищувати 50 % окладу.
Конкретний розмір надбавки за складність, напруженість у роботі (далі — надбавка за складність) у межах граничного визначає керівник установи, про що зазначається у відповідному наказі про встановлення надбавки. Якщо працівник має право на підвищення окладу, то надбавка за складність встановлюється на оклад з урахуванням наявних підвищень (п. 5 наказу № 2097).
Можливість установлення надбавки за складність передбачена для усіх працівників галузі фізичної культури і спорту, зокрема і для бухгалтера ДЮСШ.
Надбавка за складність не є обов’язковою виплатою та встановлюється за рішенням керівника в межах фонду оплати праці (див. лист Мінпраці від 14.08.2009 № 438/13/84-09)
У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи і порушення трудової дисципліни розмір надбавки за складність може бути зменшено або взагалі її може бути скасовано.
Критерії для встановлення
Для встановлення надбавки за складність враховують кваліфікацію працівника, його компетентність, професійність, відповідальність, ініціативність, старанність тощо.
Встановлення надбавки передбачає виконання працівником різноманітної за складом роботи, яка вимагає уваги, зосередженості, додаткових зусиль і часу. Вона встановлюється залежно від завдань, що стоять перед відповідним підрозділом (працівником), у разі якісного виконання посадових обов’язків (див. лист Мінсоцполітики від 27.01.2015 № 74/13/84-15).
Тому радимо в колективному договорі або в Положенні про оплату праці встановити конкретні критерії (показники), за які призначають таку надбавку. Як правило, її встановлюють за:
— виконання працівником більш складної та відповідальної роботи порівняно з іншими працівниками;
— обсяг виконуваної роботи, її інтенсивність;
— якість і своєчасність виконуваних робіт, творчий підхід при їх виконанні.
Період (термін) встановлення
Термін установлення надбавки за складність законодавчо не визначено.
Але при її встановленні необхідно враховувати виконання показників, за які вона виплачується, та наявність коштів на відповідний бюджетний період (див. лист Мінсоцполітики від 21.10.2011 № 308/13/133-11). Тому надбавка за складність може встановлюватися працівникові на будь-який термін, як-то місяць, квартал, півріччя, рік.
Надбавка для сумісника
Працівники, які працюють за сумісництвом, одержують заробітну плату за фактично виконану роботу. Таку умову містить ст. 1021 КЗпП та ст. 19 Закону про оплату праці*.
* Закон України «Про оплату праці» від 24.03.95 № 108/95-ВР.
Свою точку зору з цього приводу висловили і фахівці Мінпраці в листі від 23.10.2008 № 11649/0/1408/13. Згідно з їх роз’ясненнями, який би розмір зарплати, надбавок і доплат працівник не отримував за основним місцем роботи, його робота за сумісництвом оплачується виходячи з установлених для цієї посади (за сумісництвом) умов оплати.
Надбавку за складність сумісникам встановлюють на загальних підставах
Відповідно бухгалтер-сумісник ДЮСШ має право на встановлення надбавки за складність. Її призначення здійснюється згідно з наказом керівника у межах фонду оплати праці.
Враховуйте: оскільки за сумісництвом бухгалтер працює в режимі неповного робочого часу (0,5 ставки), то надбавку за складність встановлюйте пропорційно до фактично зайнятого ним окладу. При цьому якщо така надбавка буде призначена йому в розмірі 50 % посадового окладу, то права на інші надбавки, передбачені п.п. «а» п.п. 2 п. 4 наказу № 557, він уже не матиме.
Поєднання з іншими виплатами
Обмеження в розмірі 50 % посадового окладу поширюється тільки на надбавки, зазначені в п.п. «а» п.п. 2 п. 3 постанови № 1298 та п.п. 3 п. 2 наказу № 2097. Тому встановлення надбавки за складність не впливає на розміри інших доплат і надбавок, установлених працівнику.
Так, наприклад, працівнику може бути одночасно встановлено доплату за ведення військового обліку та надбавку за складність. Адже вони різні за своєю суттю і встановлюються окремими нормативно-правовими документами (детальніше про це читайте у статті «Доплата за військовий облік: чи можна поєднувати з надбавкою за складність?» // «Оплата праці», 2023, № 23).
Так само немає заборони на одночасне встановлення працівнику доплати за суміщення посад та надбавки за складність у максимальному розмірі 50 % посадового окладу кожна. Про це зазначають фахівці Мінсоцполітики у листі від 05.01.2011 № 4/13/84-11.
Надбавка та індексація
Зміна «базового» місяця для індексації зарплати відбувається тільки в разі підвищення посадового окладу. Збільшення зарплати працівника за рахунок установлення нових надбавок, доплат, премій тощо або їх підвищення на «базовий» місяць не впливає. Тож у випадку встановлення бухгалтеру ДЮСШ надбавки за складність продовжуємо йому виплачувати суму індексації, обчислену виходячи з останнього підвищення його посадового окладу.
Для бухгалтера ДЮСШ, як і для решти працівників з оплатою праці за ЄТС, «базовим» місяцем для індексації зарплати є січень 2024 року. Уперше право на поточну індексацію виникло у серпні 2024 року з урахуванням коефіцієнта 3,8 %. У вересні залишається цей самий коефіцієнт.
Але в нашому випадку також слід ураховувати, що бухгалтер працює за сумісництвом. Зарплату слід індексувати за кожною посадою окремо, тобто окремо за основним місцем роботи і за сумісництвом (див. лист Мінсоцполітики від 01.08.2014 № 8538/0/14-14/10).
Суму індексації визначають окремо на усіх місцях роботи (за кожною посадою) виходячи з прожитмінімуму для працездатної особи (далі — ПМПО), але виплачують пропорційно відпрацьованому часу (зайнятості). Загальний проіндексований дохід на основному місці роботи і на роботі за сумісництвом не повинен перевищувати ПМПО.
Індексація на роботі за сумісництвом можлива, якщо на основному місці працівник працює в режимі неповного робочого часу
Адже коли працівник на основному місці працює на повну ставку, то зарплата буде проіндексована там у повному обсязі, і за сумісництвом індексувати нічого. Більше інформації з приводу індексації зарплати сумісників ви знайдете у статті «Індексація зарплати — 2024: згадуємо основні правила» // «Оплата праці», 2024, № 14.
Обчислюємо на прикладі
Основні теоретичні аспекти ми розглянули. Далі пропонуємо закріпити теорію на практиці. Розглянемо приклад за умовами нашого запитання, доповнивши його необхідними даними.
Приклад. Бухгалтер (9-й тарифний розряд) працює у ДЮСШ за зовнішнім сумісництвом на 0,5 ставки. З 01.09.2024 згідно з наказом керівника йому призначено надбавку за складність у розмірі 50 % окладу. У вересні 2024 року він відпрацював усі дні. Інших доплат на надбавок не встановлено. Сума індексації для повної ставки з урахуванням повністю відпрацьованого часу у вересні становить 115,06 грн. За основним місцем роботи зарплата проіндексована виходячи з 0,5 ставки.
Наведемо відповідні розрахунки у таблиці.
Вид нарахувань | Розрахунок | Сума, грн |
Оклад пропорційно зайнятості | (5527 грн* х 0,5) | 2763,50 |
Надбавка за складність 50 % | (2763,50 грн х 50 %) | 1381,75 |
Індексація з урахуванням зайнятості | (115,06 грн х 0,5) | 57,53 |
Усього нараховано за вересень 2024: | 4202,78 | |
* Розмір окладу, що відповідає 9-му тарифному розряду за ЄТС. |
Висновки
- Надбавка за складність не є обов’язковою виплатою та встановлюється працівникам за рішенням керівника в межах фонду оплати праці.
- Законодавством не встановлено обмежень щодо виплати надбавки за складність сумісникам. Тому такій категорії працівників надбавку встановлюють на загальних підставах.
- Встановлення надбавки за складність не впливає на розміри інших доплат і надбавок, установлених працівнику.
- Збільшення зарплати працівника за рахунок установлення надбавки за складність не змінює «базовий» місяць для індексації його зарплати.