Теми статей
Обрати теми

Навчальна відпустка: нестандартні ситуації

Будз Володимир, експерт з оплати праці та трудових відносин
Працівник під час навчальної відпустки може захворіти або звільнитись. Також працівниця-студентка, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, може оформити навчальну відпустку. Як діяти в нестандартних випадках, розповімо в нашій статті.

Навчальна відпустка і хвороба

Працівник захворів під час навчальної відпустки, через що не може відвідувати навчальні заняття. Відпускні працівник уже отримав. Чи потрібно продовжувати навчальну відпустку на період хвороби і перераховувати відпускні?

Ні, не потрібно. Змінити строк навчальної відпустки роботодавець не може, оскільки він визначається на підставі довідки-виклику, виданої закладом освіти. До того ж продовжити або перенести на інший час у разі тимчасової непрацездатності працівника можна тільки щорічну відпустку і додаткову відпустку на дітей (п. 4 ч. 2 ст. 11 та ч. 7 ст. 20 Закону про відпустки*).

* Закон України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР.

На навчальну відпустку це правило не поширюється. Тому навчальна відпустка не продовжується й не переноситься у зв’язку з хворобою працівника. Відповідно й перераховувати (сторнувати) відпускні в зазначеному випадку не потрібно.

Що стосується лікарняних, то при збігу навчальної відпустки з тимчасовою непрацездатністю працівника пріоритетною подією є саме відпустка. Дні такого збігу у навчальній відпустці оплачуються відповідно відпускними.

Лікарняні, які почалися під час навчальної відпустки і збігаються з днями цієї відпустки, не оплачують (п. 6 ч. 1 ст. 16 Закону про соцстрахування*).

* Закон України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

Якщо працівник продовжує хворіти і після закінчення навчальної відпустки, то лікарняні йому оплачують з дня, що настає за днем закінчення відпустки. При цьому відлік перших 5 днів непрацездатності (за рахунок роботодавця) починають з першого дня хвороби працівника. При визначенні розрахункового періоду для обчислення середньої зарплати також орієнтуємося на перший день хвороби працівника, зазначений у лікарняному.

Навчальна відпустка і звільнення

Працівнику надано навчальну відпустку і виплачено відпускні. До закінчення такої відпустки працівник хоче звільнитися за власним бажанням. Чи можна його звільняти? Якщо так, то як бути з відпускними за дні, що припадають на період після звільнення?

За загальним правилом, установленим у ч. 3 ст. 40 КЗпП, заборонено звільняти з ініціативи роботодавця працівника під час його відпустки (у тому числі навчальної).

Водночас у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця під час перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку з вагітністю та доглядової відпустки). У такому випадку датою звільнення має бути дата, яка є першим робочим днем після закінчення відпустки (ч. 1 ст. 5 Закону № 2136*).

* Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.

Що стосується звільнення працівника за власною ініціативою в період навчальної відпустки, то тут жодних законодавчих застережень не передбачено. Тому він цілком правомірно може звільнитися за власним бажанням у період перебування в такій відпустці.

Підстав для утримання відпускних за період навчальної відпустки у ситуації, яка розглядається, немає. Єдина норма, яка передбачає здійснення відрахування відпускних, наведена у ст. 22 Закону про відпустки. Проте там йдеться про відпустки, надання яких прив’язано до робочого року, тобто про щорічні. Тоді як надання навчальної відпустки прив’язано до навчального року (ч. 6 ст. 216 КЗпП та ч. 6 ст. 15 Закону про відпустки).

Тому в разі звільнення працівника в період перебування в навчальній відпустці виплачені відпускні не перераховують та із зарплати працівника при остаточному розрахунку не утримують (див. лист Мінсоцполітики від 28.12.2016 № 1820/0/101-16/284).

Навчальна і доглядова відпустки

Чи може працівниця, яка перебуває у соціальній відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, скористатися навчальною відпусткою?

Працівниця, яка перебуває у соцвідпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, не має права на навчальну відпустку. Причини для такого висновку дві:

1) навчальну відпустку надають працівнику, який успішно навчається без відриву від виробництва у виші на вечірній або заочній формі навчання (детальніше про це читайте у статті «Навчальна відпустка працівників: відповіді на головні запитання» // «Оплата праці», 2024, № 17);

2) працівниця не може перебувати у двох видах відпусток одночасно за одним і тим самим місцем роботи.

Проте вихід із цієї ситуації є. Працівниця може перервати соцвідпустку для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, скористатися навчальною відпусткою та знову оформити доглядову. При цьому фактично відпрацьовувати жодного дня перед виходом у навчальну відпустку вона не зобов’язана (див. лист Мінсоцполітики від 27.07.2010 № 217/13/116-10).

Дострокове переривання соцвідпустки для догляду за дитиною передбачене ч. 9 ст. 179 КЗпП. Але працівниця повинна повідомити роботодавця про дострокове припинення доглядової відпустки не пізніш як за 10 к. дн. до дня дострокового припинення такої відпустки.

При цьому повідомлення (заяву) про переривання соцвідпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років має бути надано роботодавцю в письмовій формі (див. рис. 1). А згода роботодавця для дострокового припинення доглядової відпустки не потрібна. На це звертають увагу фахівці Держпраці.

img 1

Рис. 1. Заява про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років

На підставі заяви працівниці роботодавець видає наказ про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років (див. рис. 2).

img 2

Рис. 2. Наказ про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років

До речі, готові шаблони цих документів ви можете знайти у журналі «Кадровику», № 4 за такими посиланнями:

заява про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років;

наказ про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3 років.

Навчальна відпустка та простій

На підприємстві запроваджено простій з оплатою 2/3 окладу. Один із працівників, який заочно навчається у виші, надав довідку-виклик на сесію. Чи можна надати йому навчальну відпустку під час простою? Якщо так, то чи потрібно переривати простій?

У період простою працівник залишається у трудових відносинах з роботодавцем. А тому він цілком правомірно може скористатися навчальною відпусткою.

Фахівці Держпраці у своїх роз’ясненнях зазначають, що керівник підприємства зобов’язаний надавати працівникові навчальну відпустку саме в той час, який визначив заклад освіти у довідці-виклику. Запровадження простою не може бути підставою для відмови працівникові в наданні оплачуваної навчальної відпустки.

Якщо навчальна відпустка надається в період простою, то дія останнього не переривається. Адже простій, запроваджений на підприємстві, триває безперервно, а навчальна відпустка працівника лише припадає на його період. За дні навчальної відпустки працівник отримає відпускні, обчислені за загальними правилами, згідно з нормами Порядку № 100*.

* Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 № 100.

Якщо працівник оформив навчальну відпустку перед тим, як на підприємстві було запроваджено простій, то для нього простій розпочнеться із дня, наступного за днем закінчення відпустки. Навчальну відпустку не перериваємо і жодних коригувань відпускних не проводимо.

Детальніше про трудові гарантії, у разі коли простій збігся з відпусткою, лікарняним, мобілізацією тощо, читайте у довіднику «Трудові гарантії під час простою: яка переможе?» // «Оплата праці», 2023, № 12.

Висновки

  • Навчальна відпустка не подовжується і не переноситься у зв’язку з хворобою. Сторнувати відпускні в цьому випадку також не потрібно.
  • У разі звільнення працівника в період перебування в навчальній відпустці виплачені відпускні не перераховують і з його зарплати при остаточному розрахунку не утримують.
  • Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, для того щоб скористатись навчальною відпусткою, повинна перервати доглядову.
  • У період простою працівник залишається у трудових відносинах з роботодавцем, а тому він цілком правомірно може скористатися навчальною відпусткою.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі