* Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII.
** Див. статтю «Бронювання під час мобілізації: встигніть вчасно» // «Оплата праці», 2023, № 12.
Суть спору
Одного травневого дня (а саме 31.05.2024) працівника підприємства мобілізували (видано наказ про призов та направлення для проходження військової служби та наказ про зарахування його до списків особового складу військової частини 1).
І все б нічого, якби не одне «але». Цього ж дня (31.05.2024) підприємство, з яким такий працівник перебував у трудових відносинах:
1) отримало бронь на такого працівника відповідно до наказу Мінекономіки;
2) направило до ТЦКСП, в якому такий працівник перебуває на військовому обліку, повідомлення (за формою додатка 5 до Порядку № 76*) про його бронювання строком на 6 місяців (до 31.11.2024) для зарахування такого працівника на спецоблік.
У зв’язку з цим 18.06.2024 заброньований працівник звернувся до суду за захистом своїх прав (подав позов на ТЦКСП та військову частину).
Позиція сторін
Працівник вважає, що наказ начальника ТЦКСП у частині призову та направлення його для проходження військової служби є протиправним, адже такий документ прийнято без врахування наказу Мінекономіки, згідно з яким працівнику було надано відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації строком на 6 місяців (до 31.11.2024).
У зв’язку з цим, на думку працівника:
— він має бути виключений зі списків особового складу військової частини (наказ про його зарахування до таких списків є наслідком протиправних дій ТЦКСП);
— решта прийнятих відносно нього наказів також мають бути визнані протиправними та скасовані.
Командування військової частини вважає, що позовні вимоги працівника не відповідають фактичному стану справ, а тому не підлягають задоволенню. Адже підстав щодо відмови у призові на військову службу під час мобілізації такого працівника не було. Оскільки:
— під час прийому 31.05.2024 працівник не надав підтверджуючих документів, які б давали йому право на відстрочку від призову, а також заяв, письмових чи усних, про незаконний призов на військову службу, про наявність відстрочки від призову, про незаконне його включення до списків особового складу або з будь-яких проблемних питань до командування військової частини він не звертався;
— представниками військової частини було здійснено перевірку військово-облікового документа працівника, його обліково-послужної картки, довідки з висновком ВЛК про придатність до військової служби за станом здоров’я, які були належним чином оформлені та заповнені.
Вирішення справи судом
Винницький окружний адмінсуд не погодився з доводами командування військової частини та став на бік працівника.
Після розгляду матеріалів справи суд дійшов наступних висновків (див. рішення від 23.08.2024 у справі № 120/7924/24):
— 31.05.2024 (на момент видання наказу про мобілізацію) працівник не підлягав призову на військову службу під час мобілізації. Водночас працівниками ТЦКСП не було вжито належних заходів щодо з’ясування таких обставин;
— наказ начальника ТЦКСП про призов на військову службу під час мобілізації від 31.05.2024 є протиправним та підлягає скасуванню. Відповідно решта наказів, прийнятих внаслідок реалізації цього наказу і пов’язаних з проходженням працівником військової служби, теж підлягають скасуванню;
— військова частина зобов’язана виключити працівника зі списків особового складу.
У своїх висновках суд виходив з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 23 Закону про мобілізацію не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому КМУ, і перебувають на спеціальному військовому обліку.
Порядок бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану затверджено постановою КМУ від 27.01.2023 № 76.
Згідно з п. 12 цього документа бронювання військовозобов’язаних здійснюється згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, погодженими Міноборони.
Рішення про бронювання Мінекономіки надсилає органам державної влади, іншим державним органам, якими подано списки, а також Міноборони.
Зверніть увагу! Рішення Мінекономіки про бронювання працівників обов’язково доводиться до відома відповідних ТЦКСП. І це мають робити:
— не тільки підприємства, установи і організації. Для цього вони у п’ятиденний строк з дня видачі військовозобов’язаному витягу з рішення Мінекономіки про бронювання надсилають до ТЦКСП, в якому такий працівник перебуває на військовому обліку, відповідне повідомлення для зарахування його на спеціальний військовий облік;
— а ще й Міноборони має довести відповідну інформацію до відома ТЦКСП у триденний строк.
Судом установлено, що 31.05.2024 підприємство надіслало до ТЦКСП, в якому працівник перебуває на обліку, відповідне повідомлення про бронювання.
Відтак, на момент винесення начальником ТЦКСП наказу про мобілізацію працівник мав відстрочку від призову на військову службу у строк до 31.11.2024 включно, а отже, не підлягав призову на військову службу під час мобілізації.
Проте працівниками ТЦКСП не було вжито належних заходів щодо з’ясування таких обставин.
Суд нагадав, що відповідно до п. 11 Положення № 154* до функцій РТЦКСП входять, зокрема:
— оформлення для військовозобов’язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та перевірка підстав їх надання;
— ведення спеціального обліку військовозобов’язаних.
А в обов’язки керівника ТЦКСП — перевірка стану бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час (п. 15 Положення № 154).
Відповідно
обов’язок щодо перевірки наявності відстрочки від призову під час мобілізації на військову службу та підстав для її надання покладено також й на ТЦКСП
А тому співробітники цього органу мали перевірити наявність чи відсутність у працівника права на відстрочку від призову за мобілізацією, ураховуючи, що підприємство надало відповідне повідомлення.
Тим паче, що поряд із обов’язком роботодавця повідомити відповідний ТЦКСП про прийняте Мінекономіки рішення про бронювання військовослужбовця, відповідний обов’язок покладено також на Міноборони.
Необізнаність працівників ТЦКСП про наявність у позивача права на відстрочку від призову не спростовує того факту, що позивач не підлягав призову на військову службу під час мобілізації відповідно до ст. 23 Закону про мобілізацію.
Щодо працівника, то він за належність доведення до ТЦКСП інформації про бронювання не може нести відповідальності. Оскільки така процедура залежить суто від комунікації підприємства, а не самого працівника.
Думка редакції
Ми повністю погоджуємося із рішенням суду. Адже усі вимоги для оформлення працівнику відстрочки від мобілізації відповідно до ст. 23 Закону про мобілізацію підприємством були виконані (отримано рішення Мінекономіки про бронювання, подано повідомлення про бронювання до ТЦКСП працівника для зарахування його на спецоблік).
А отже, вже 31.05.2024 працівник мав право на відстрочку (не підлягав мобілізації).
Зовсім інша ситуація могла бути, якби рішення про бронювання було б прийняте хоч на день пізніше. Адже в такому разі працівник, який вступив на військову службу, вже не був військовозобов’язаним, а мав статус військовослужбовця. Для таких осіб бронювання не є підставою для звільнення з військової служби*.
* Деталі — у статті «Бронювання під час мобілізації: встигніть вчасно» // «Оплата праці», 2023, № 12.
Крім того, є випадки, коли суд не підтримав працівника, який хоч і був заброньований, але не повідомив про це під час мобілізації. Ба більше, за даними АІС «Оберіг», він не перебував на спецобліку.
За цих умов Закарпатський окружний адмінсуд у своєму рішенні від 16.05.2024 у справі № 260/1111/24* дійшов висновку, що дії ТЦКСП щодо призову працівника в порядку мобілізації не були протиправними.
* Див. статтю «Забронювали працівників? Не забувайте про спецоблік» // «Оплата праці», 2024, № 17.
Зверніть увагу, що в судовому рішенні, що розглядається, зроблені дуже важливі висновки.
Висновок 1. Працівник не відповідає за належне доведення інформації про бронювання до ТЦКСП.
Цей обов’язок за вимогами Порядку № 76 покладається виключно на підприємство, з яким працівник перебуває у трудових відносинах, і на Міноборони.
Тому навіть якщо працівник під час прийому не надав ТЦКСП витяг з рішення Мінекономіки про бронювання, чи не попередив їх про наявність такого виду відстрочки, чи не мав відмітки про наявність броні у військово-обліковому документі, це ще не означає, що він може бути мобілізований.
Висновок 2. ТЦКСП має самостійно перевіряти наявність відстрочки у працівника.
Адже саме на ТЦКСП покладено обов’язки з оформлення відстрочки від призову під час мобілізації та з ведення спеціального обліку військовозобов’язаних. Ба більше, саме ТЦКСП має перевіряти стан бронювання військовозобов’язаних.
Проте цей орган не виконав свою частину покладених на нього обов’язків. В той час як підприємство надало ТЦКСП всі необхідну інформацію для зарахування працівника на спецоблік, а Міноборони, у свою чергу, мало додатково сповістити ТЦКСП про бронювання працівників такого підприємства.
За таких обставин посилання командування військової частини на те, що працівник не попередив військкомат про наявність відстрочки, а тому у ТЦКСП просто не було підстав для відмови у призові на військову службу такого працівника, виглядають дуже дивно. На що суд і звернув увагу.
Звісно, наявність одного позитивного рішення суду не допоможе впоратися із тим безладом, що зараз відбувається у ТЦКСП. Тому ми впевнені, що ще не раз зіткнемося з такими ситуаціями.
Аби працівники вашого підприємства не потрапили у схожі неприємності і їх не довелося потім витягувати з військових частин, хочемо порадити:
— не зволікати із зарахуванням заброньованих працівників на спеціальний військовий облік (див. статтю «Забронювали працівників? Не забувайте про спецоблік» // «Оплата праці», 2024, № 17;
— обов’язково видавати на руки заброньованим працівникам усі документи, які підтверджують їх право на відстрочку.
Висновки
- Військовозобов’язані працівники не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, якщо вони заброньовані і перебувають на спеціальному військовому обліку.
- Рішення про бронювання працівників до ТЦКСП доводять підприємство, на якому працює військовозобов’язаний, а також Міноборони.
- ТЦКСП самі мають перевіряти наявність чи відсутність у працівника права на відстрочку від призову за мобілізацією.
- Працівник не відповідає за належне доведення інформації про бронювання до ТЦКСП.