(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
11/14
Бухгалтер 911
Бухгалтер 911
Жовтень , 2015/№ 42

Куй залізо..., чи «Касові» нюанси

Наші читачі порушили декілька цікавих запитань, пов’язаних з касою підприємства:
1. Працівник повернув фіндопомогу до каси (30000 грн.). Чи можна прийняти її у вигляді готівки або краще попросити його зробити повернення через банк (у безготівковій формі), тим більше що РРО підприємство не має? Якщо приймемо готівку, чи можна буде того ж дня видати її іншому працівнику під звіт або у вигляді фіндопомоги, оминувши банк?
2. Працівник витратив на особисті потреби (купівля товару в магазині) кошти з корпоративної картки. Чи буде порушенням, якщо він поверне їх до каси? Чи можна оприбуткувати ці гроші без РРО? Поспішаємо поділитися з вами відповідями, оскільки такі ситуації зустрічаються досить часто.
фіндопомога, корпоративна картка, особисті витрати

Повернення готівкою

Хтось може злякатися припису ч. 3 ст. 1049 ЦКУ, що позика вважається поверненою у момент зарахування грошової суми, узятої у позику, на банківський рахунок позикодавця. Але це абсолютно даремно.

У самому договорі позики може бути встановлений і інший порядок її повернення ( ч. 1 ст. 1049 ЦКУ). Тому якщо ви прописали в договорі з працівником можливість повернути позику готівкою, можете приймати гроші до каси. Не питання!

Але дотримуйтеся при цьому «готівкових» обмежень. Обмеження готівкових розрахунків «не більше 10 тис. грн. на день на одно особу» стосується тільки розрахунків з ЮО та ФОП ( п. 1 постанови № 210*). Тому якщо ваш працівник брав позику як звичайна фізособа (у договорі вказував тільки паспортні дані, а не реєстраційні дані ФОП), то можна спокійно отримувати від нього готівку на суму до 150 тис. грн. на день (нагадаємо: НБУ та податківці наполягають, що видача/повернення позики/фіндопомоги підпадають під 150-тисячне «готівкове» обмеження)**.

* Постанова Правління НБУ «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» від 06.06.2013 р. № 210.

** Детальніше про «готівкові» обмеження ми говорили у статті «Розрахунки готівкою: пам’ятайте про обмеження!» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 3. Про застосування санкцій — у статті «Санкції за готівку: як зараз» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 37.

Щодо зниження 150-тисячної планки до 50-тисячної поки що тиша. Це все ще лише проект НБУ.

Фіндопомога: без РРО, але з ПКО

Оприбутковуючи фіндопомогу в касі, не переймайтеся РРО. Річ у тім, що він потрібний для приймання готівки тільки за продані товари або послуги. Це випливає з  п. 1 ст. 3 Закону про РРО*** (ср. 025069200). А повернення позики/фіндопомоги жодним чином не пов’язане з продажем товарів або послуг, тому і РРО для таких розрахунків не потрібний!

*** Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.95 р. № 265/95-ВР.

Податківці «ствердно кивають» у категорії 109.03 ЗІР: повернення позики — це позареалізаційні надходження, не пов’язані з продажем товарів, робіт або послуг. Отже, РРО не застосовується.

Однак зрозуміло, що оприбутковувати готівку в касі в будь-якому разі потрібно: виписати ПКО типової форми № КО-1 (підписаний головбухом / іншою уповноваженою особою) і видати працівнику відривну квитанцію про приймання готівки. Цю операцію відображаємо у бухобліку проводкою Дт 301 — Кт 377 і в Касовій книзі****.

**** Вам будуть цікаві статті «Поворотна фіндопомога: облікові та звітні запитання 2015 року» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 18-19) і «Стара» поворотна фіндопомога від неплатника: ДФСУ таки отямилася!» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 29).

Фіндопомогу можна видати з каси

Якщо ви правильно оприбуткували готівку в касі, далі ніхто не заважає вам використати її на будь-які цілі, пов’язані з госпдіяльністю підприємства ( п.п. 2.9 Положення № 637*****). Така операція не суперечить законодавству, і з цим згодні навіть податківці (категорія 109.14 ЗІР).

***** Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

Тож сміливо видавайте гроші під звіт або у вигляді нової фіндопомоги іншому працівнику. Однак пам’ятаєте: максимальна сума готівки, виданої в день одній і тій самій фізособі, — 150 тис. грн., ФОП або ЮО — 10 тис. грн.

Повернув до каси витрачене «на себе»

Тепер перейдемо до другого запитання і розпочнемо відразу з РРО. Як і у випадку з поворотною фіндопомогою РРО нам не потрібний, оскільки працівник повертає підприємству свій борг, а не сплачує йому за товари (послуги).

Нагадаємо: зняття грошей з рахунка підприємства за допомогою корпоративної картки прирівнюється до отримання їх під звіт. Тому працівникові потрібно буде не лише повернути гроші до каси, а й подати авансовий звіт (його затверджуємо в сумі 0,00 грн.).

Якщо він встигне це зробити своєчасно, то ПДФО з нього утримувати не потрібно. Строк подання авансового звіту такий ( пп. 170.9.2 і 170.9.3 ПКУ) — до закінчення 5-го банківського дня, наступного за днем закінчення:

— відрядження;

— цивільно-правової дії за дорученням підприємства, яке видало кошти під звіт (по суті, день, коли кошти були списані з картрахунка — витрачені в магазині).

Що стосується корпоративної картки, то якщо працівник використав її перебуваючи у відрядженні — строк подання авансового звіту такий:

— до закінчення 3-го банківського дня після закінчення відрядження, якщо він просто знімав готівку з корпоративної картки і витрачав її;

10 банківських днів (імовірно, після закінчення відрядження), якщо працівник розраховувався безпосередньо корпоративною карткою.

Цей строк може бути продовжений роботодавцем до 20 банківських днів.

Надміру витрачені гроші потрібно повернути до каси або на поточний рахунок у цей самий строк (до подання авансового звіту або разом із ним)! І буде краще, якщо працівник встигне це зробити вчасно. Інакше вже йтиметься про додаткове благо з відповідним оподаткуванням******.

****** Деталі знайдете у статті «Працівник витратив гроші підприємства на особисті потреби» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 22).

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

каса додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті