Нова ПДФО/ВЗ-декларація: підприємці, без паніки…

В обраному У обране
Друк
Біляєва Олена, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Бухгалтер 911 Липень, 2017/№ 31
Що сталося? Мінфін наказом від 06.06.2017 р. № 556 виклав у новій редакції форму декларації про майновий стан і доходи. А заразом і Інструкцію з її заповнення. Зміни пов’язані головним чином зі «славнозвісними» поправками, унесеними в ПКУ з 01.01.2017 р. Що ж помінялося в декларації і за який період її потрібно вперше подавати за новою формою?
підприємці, загальна система, декларування

Амортизація — тепер у декларації

Як відомо, з 01.01.2017 р. підприємцям-загальносистемникам нарешті «дарувалося» право на амортизацію. Інше питання, що як «компенсатор» депутати «насолили» підприємцям, «забанивши» низку витрат , що враховувалися раніше. Але сьогодні не про це*.

* Відстежити проблематику питання вам допоможуть наші статті в № 1-2, 8, 9, 11, 21 за цей рік.

Так ось, ці «покращення» відобразилися в розділі I «Доходи від провадження господарської діяльності» підприємницького додатка Ф2. Тут з’явилася нова графа 8 для відображення сум амортизаційних відрахувань.

Потрібно розуміти: в осяжному майбутньому відповідна графа пропишеться і в Книзі обліку доходів і витрат.

Крім того, додаток Ф2 доповнений новим розділом II «Інформація щодо нарахованої амортизації». У ньому необхідно вказати в розрізі груп основних засобів (для ФОП-загальносистемників їх усього 3) і групи 4 (нематеріальні активи):

— вартість об’єктів на початок і кінець звітного періоду;

— розраховану суму амортизаційних відрахувань за звітний період відповідно до п.п. 177.4.9 ПКУ.

Деклараційні поправки для тих, хто ліквідовується

Також ви вже знаєте про те, що з 01.01.2017 р. у ПКУ з’явилася нова вимога для загальносистемників: знявся з держреєстрації — подай останню декларацію про доходи протягом 30 календарних днів з дня припинення (п. 177.11 ПКУ).

Норма в частині строків дуже навіть зрозуміла, а ось у частині всього іншого — не дуже . Чи прояснюють цей момент зміни, що з’явилися?

Давайте дивитися.

Так, у реквізиті 8 розділу I «Загальні відомості» декларації з’явилося поле для проставляння позначки особою, що припинила підприємницьку діяльність протягом звітного року.

У цьому полі також потрібно буде вказати дату, з якої сталася «розреєстрація» підприємця.

Крім того, розділ III «Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб / військового збору» додатка Ф2 поповнився новими рядками 1.2 і 2.2. У них підприємець, що «знявся» з держреєстрації, повинен відобразити суму ПДФО і військового збору, нарахованих за останній звітний період. Але…

Що бачимо в останньому абзаці п.п. 3 п. 1 розд. IV нової Інструкції із заповнення декларації:

«Фізичні особи, стосовно яких проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця за її рішенням, відображають виключно доходи від проведення підприємницької діяльності за останній базовий податковий (звітний) період;».

Водночас для тих, хто вперше опинився на загальній системі, говориться про необхідність відображення і доходів, і витрат.

Складається таке враження, що норма з абзацу другого п. 177.11 ПКУ розуміється авторами нової декларації буквально.

Фізичні особи, стосовно яких проведена державна реєстрація припинення … подають податкову декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, у якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності

Тобто суть подання ліквідаційної декларації власне полягає виключно в необхідності показати доходи від підприємницької діяльності, і все — витрати не показуємо, чистий дохід не показуємо. Зобов’язання теж не визначаємо?

У такому разі, очевидно, ще знадобиться річна декларація, яка все «устаканить». Суцільні загадки . Благо часу, щоб зрозуміти ці зміни, ще вистачає, про що читайте далі.

З якого часу «побіжать» зміни?

Наказ Мінфіну від 06.06.2017 р. № 556 набуває чинності з 31.12.2017 р. Відповідно вперше звітувати за новою формою декларації підприємцям потрібно буде за підсумками 2017 року.

А якщо виникне необхідність подати декларацію в середині 2017 року? Яку форму використати: нову чи стару? Відповіді — у таблиці нижче.

Ситуація

Коли і за якою формою подавати декларацію про доходи

ФОП зареєстрований протягом 2017 року без подання заяви про перехід на ЄП при держреєстрації

Декларацію про майновий стан і доходи такі підприємці подають за результатами першого кварталу роботи на загальній системі протягом 40 календарних днів. Використовуємо стару форму деки (у редакції наказу Мінфіну від 15.09.2016 р. № 821)

ФОП у середині 2017 року перейшов з ЄП на загальну систему

ФОП знявся з держреєстрації в середині 2017 року

Декларацію потрібно подати протягом 30 календарних днів з дня внесення запису про припинення підприємницької діяльності в Держреєстр. Використовуємо стару форму деки. Так, відображаємо в ній тільки підприємницькі доходи. Але ми б розуміли це так, що показуємо, зокрема, і чистий дохід. І платимо зобов’язання за такою декларацією, як роз’яснюють податківці в підкатегорії 104.07 ЗІР, протягом 10 календарних днів, наступних за граничним строком її подання

ФОП-загальносистемник перейшов на ЄП у середині 2017 року

Декларацію про доходи подаємо за підсумками 2017 року протягом 40 календарних днів. Звітуємо за новою формою (у редакції наказу Мінфіну від 06.06.2017 р. № 556)

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити