3 Стаття «РРО-зміни: дайджест» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 43).
Кого «зачепило»
Простіше сказати, кого не «зачепило», оскільки РРО-зміни торкнулися практично всіх. Не «зачепило» тих суб’єктів, які отримують оплату від контрагентів тільки за безготівкою без застосування платіжних карток. Тобто тих, які й зараз про застосування РРО можуть не замислюватися в принципі4.
4 Подробиці знайдете, зокрема, у матеріалі «Інтернет-банкінг, еквайринг і повернення: чи є загроза РРО» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 38).
Такі суб’єкти, як і раніше, зможуть працювати без РРО та їх обійдуть стороною в тому числі «документально-облікові» нововведення в Законі про РРО.
Усіх інших суб’єктів, які перебувають у сфері дії Закону про РРО, так чи інакше зміни «зачепили», але особливо вони «зачепили» єдиноподатників груп 2 — 4. Адже саме в них зараз є так званий «РРО-імунітет», який незабаром піде на спад .
Єдиноподатники і РРО: нові правила
Група 1. РРО-імунітет для них збережеться. Тобто і зараз, і після реформи вони зможуть працювати без РРО . Мало того, з 19.04.2020 р. у групи 1 «РРО-імунітет» стане безвідносним. Чим би вони не займалися (зрозуміло, з дотриманням правил перебування в групі 1 ЄП), «РРО-імунітет» не втрачається.
При цьому є підстави вважати, що з 01.01.2021 р. умови заходу/перебування в групі 1 ЄП будуть істотно лібералізовані. Їм у тому числі дозволять мати найманих працівників, розширять перелік дозволених видів діяльності та підвищать суму річного доходу.
Такого висновку можна дійти на підставі Указу № 761/20195.
5 Указ Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення сприятливих умов для діяльності фізичних осіб — підприємців» від 17.10.2019 р. № 761/2019 (набрав чинності з 19.10.2019 р.).
ФОП у групах 2 — 4, у яких річний дохід > 1 млн грн. «РРО-імунітет» після перевищення 1 млн грн. втрачається безповоротно (п. 296.10 ПКУ). У цьому плані нічого не змінюється. І величина такої межі, і підхід до її порушників залишаються такими ж точно. А з 01.01.2021 р. й сама ця межа в принципі зійде в небуття, оскільки групи 2 — 4 ЄП залишаться без «РРО-імунітету».
Групи 2 — 4, у яких річний дохід ≤ 1 млн грн., розглянемо окремо:
№ з/п | ФОП-єдиноподатники груп 2 — 4 з річним доходом ≤ 1 млн грн., які: | З якої дати втрачають «РРО-імунітет»? |
1 | — продають технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту з Переліку № 2316; — продають лікарські засоби та вироби медичного призначення | «РРО-імунітету» в них і не було. Не з’явиться він і в майбутньому |
2 | — надають платні послуги у сфері охорони здоров’я | зараз у них є «РРО-імунітет». З 19.04.2020 р. (через 6 місяців з дня опублікування Закону № 129-IX) він безповоротно зникне |
3 | — реалізують товари (надають послуги) через мережу Інтернет; — реалізують ювелірні та побутові вироби із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння; — торгують уроздріб б/в-товарами в магазинах (код 47.79 КВЕД). Ті ж секонд-хенди; — здійснюють діяльність ресторанів, кафе, ресторанів швидкого обслуговування, крім пільгованої за п. 11 ст. 9 Закону про РРО. У свою чергу, п. 11 ст. 9 Закону про РРО пільгує продаж страв та безалкогольних напоїв у їдальнях і буфетах загальноосвітніх навчальних закладів і професійно-технічних навчальних закладів під час навчального процесу; — є турагентами і туроператорами; — надають послуги готелів і подібних засобів тимчасового розміщення (група 55.10 КВЕД); — продають текстиль (крім торгівлі за готівку на ринках), деталі і приладдя для автотранспортних засобів відповідно до переліку, затвердженого КМУ. Поки що такого переліку немає, і з’явиться він, очевидно, не скоро | зараз у них є «РРО-імунітет». З 01.10.2020 р. він безповоротно зникне |
4 | Усіх інших єдиноподатників груп 2 — 4 з річним доходом ≤ 1 млн грн., які не зазначені в пунктах 1 — 3 цієї таблиці | мають «РРО-імунітет» до 31.12.2020 р. З 01.01.2021 р. він безповоротно зникне |
Таким чином, усі єдиноподатники груп 2 — 4, незалежно від обсягу річного доходу і виду діяльності, втратять «РРО-імунітет» з 01.01.2021 р., а деякі — навіть раніше .
Єдине, що буде їм доступно, це повноцінна пільга за ст. 9 Закону про РРО (вкрай поодинокі випадки на кшталт автоперевезень з видачею талонів) або застосування КОРО з РК замість РРО (П-РРО) згідно зі ст. 10 Закону про РРО — у випадках, обумовлених у постанові № 13367.
Носіями «РРО-імунітету» залишиться група 1 — при цьому її «ближче до діла» обіцяють розширити.
Знову ж таки, очевидно з оглядом на відібрання «РРО-імунітету», з 01.01.2021 р. зросте граничний обсяг доходу для перебування в групі 2 ЄП: з 1,5 до 2,5 млн грн.
Якщо вже за підсумками 2020 року ФОП вийде за межі 1,5 млн грн., але залишиться в межах 2,5 млн грн., завдяки нововведенню, вважаємо, він і далі зможе перебувати в групі 2 ЄП.
Кому ще урізали РРО-пільги?
Зокрема, слід звернути увагу, що з 19.04.2020 р. «касова» пільга за п. 1 ст. 9 Закону про РРО (торгівля продукцією власного виробництва через касу з оформленням ПКО і ВКО та видачею відповідних квитанцій) стане недоступною для виробників ювелірних та побутових виробів із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.
Відповідні зміни передбачені Законом № 128-IX.
Також у ст. 9 Закону про РРО з’являться деякі уточнення. У тому числі стосовно випадків, за яких у місці отримання товарів операції за розрахунками в готівковій формі не здійснюються. Крім оптової торгівлі, це можуть бути склади та інші місця зберігання товарів (раніше була зазначена тільки оптова торгівля). Тобто в разі відвантаження товарів у таких місцях РРО можна не застосовувати (п. 12 ст. 9 Закону про РРО).
Чи можна під цю норму підвести інтернет-магазини, які працюють «зі складу» без конкретної торговельної точки? Навряд чи .
Податківці вважають, що логіка цієї норми така: РРО, який не використовується в момент відвантаження товару (якщо склад і каса перебувають за різними адресами), оскільки в цей момент розрахунки або вже здійснені, або ще будуть здійснені (у касі). І саме в момент здійснення розрахунків у разі потреби потрібно використати РРО.
Чи змінилося щось стосовно інтернет-магазинів?
У Законі про РРО зараз багато білих плям, які стосуються інтернет-торгівлі. Незрозуміло, в який момент відображати дохід, що надійшов через інтернет-еквайринг, що робити, якщо він зарахований на рахунок у неробочий час тощо. У принципі, навіть не до кінця зрозуміло, що вважати інтернет-торгівлею .
На жаль, більшість питань так і залишилися «за кадром».
Але що ми маємо?
По-перше, як ми вже з’ясували, єдиноподатники груп 2 — 4, які реалізують товари (надають послуги) через мережу Інтернет, утратять «РРО-імунітет» на квартал раніше, ніж інші спрощенці (з 01.10.2020 р.).
По-друге, у ст. 3 Закону про РРО тепер буде прописано необхідність застосовувати РРО при здійсненні розрахункових операцій із застосуванням електронних платіжних засобів (зараз — платіжних карток). Електронні платіжні засоби включають:
— не лише платіжні картки;
— а й мобільні платіжні інструменти, встановлені в апаратно-програмному середовищі смартфону або іншого бездротового пристрою (платежі здійснюються з банківського рахунку, доступ до якого надає мобільний платіжний інструмент), — розд. IV Положення № 7058.
Наприклад, безконтактна оплата товару за допомогою смартфону без використання платіжної картки.
Ми бачимо ці зміни в такому ключі. Такий самий підхід, який зараз застосовується податківцями щодо тих підприємців, які не мають «РРО-імунітету» (перевищили мільйон або торгують тими ж ТСПТ) і здійснюють продажі в Інтернет9, з 01.10.2020 р. застосовуватиметься до всіх «інтернет-єдиноподатників». Нововведення в частині мобільних платіжних інструментів більше стосується звичайної (офлайн) торгівлі/послуг.
9 Детально про цей підхід можете прочитати в статті «РРО в Інтернеті: ні кроку назад?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 29).
З’являться програмні РРО (П-РРО)
Істотним нововведенням РРО-реформи стане «узаконення» з 19.04.2020 р. програмних РРО (П-РРО).
Це програмні продукти, які можна буде встановити на смартфон, планшет, комп’ютер тощо. При цьому прописаний обов’язок контролюючого органу забезпечити безоплатне програмне рішення.
До речі, податківці вже розробили один безкоштовний П-РРО10 під ОС Windows і Android (а ось для ОС iOS його ще немає ).
10 Завантажити цей П-РРО та ознайомитися з ним можна за посиланням: 80.91.165.208/E-Receipt.
Щоб зареєструвати і використовувати П-РРО, підприємцеві буде потрібен кваліфікований ЕЦП або кваліфікована печатка11.
11 Про те, що таке кваліфікований ЕЦП, ви можете дізнатися зі статті «Де зберігати електронний підпис?» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 23).
При цьому ніхто не скасовує традиційні апаратні РРО: якщо хочете їх використовувати — будь ласка. Правила їх використання залишаються колишніми (зараз про них говорити не будемо).
Якщо захочете перейти з апаратного РРО на П-РРО, вам доведеться:
— зареєструвати новий П-РРО;
— анулювати реєстрацію старого, апаратного РРО, надавши щодо нього всі звітні документи.
До речі, П-РРО можна використовувати навіть при торгівлі алкоголем і паливом (його можна буде внести до ліцензії замість звичайного апаратного РРО або разом з ним).
Цікаво, що декілька П-РРО «піонерів» на сьогодні вже внесені до Держреєстру РРО в межах експерименту і тестуються до 31.12.2019 р.12 За результатами тестування деякі з них можуть бути виключені з Держреєстру.
12 Див. Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затверджений наказом ДФСУ від 15.05.2019 р. № 392 (zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0392872-19).
Як працюватиме П-РРО?
Алгоритм використання П-РРО виглядатиме так:
1) завантажуємо П-РРО на планшет, ПК, смартфон тощо (тільки той П-РРО, який внесено до Держреєстру, тобто дозволено до використання). Якщо у вас декілька продавців працюють одночасно — для кожного з них потрібен свій П-РРО;
2) реєструємо П-РРО у податківців (отримуємо для нього фіскальний номер), заходимо в електронний кабінет (cabinet.tax.gov.ua/login);
3) програмуємо найменування всіх товарів (для підакцизних — обов’язково зазначаємо код товарної підкатегорії за УКТ ЗЕД);
Якщо зараз код за УКТ ЗЕД зазначаємо тільки для палива, то з 19.04.2020 р. він стане обов’язковим ще й для алкоголю, тютюну та автомобілів (тобто для всіх підакцизних товарів).
4) запускаємо П-РРО, авторизуємося, обираємо свій РРО і відкриваємо зміну;
5) під час продажу товарів формуємо чек у П-РРО;
6) після оплати відправляємо чек податківцям (фіскалізуємо його), і він отримує фіскальний номер (і заноситься до бази);
7) потім фіскалізований чек можна:
— роздрукувати в паперовій формі на принтері (якщо є принтер);
— вивести на екран П-РРО в електронному вигляді і надати покупцеві для зчитування QR-код чека (на кожному чеку буде такий код для зручності);
— відправити електронний чек покупцеві на його абонентський номер (мабуть, у месенджери типу Viber, WhatsApp тощо) або на e-maіl;
— не виключаються й інші способи формування та відправлення електронного чека покупцеві (можливо, за допомогою технологій Bluetooth, SHAREit тощо або просто сфотографувати його);
8) після закінчення розрахункових операцій закриваємо зміну, формуємо Z-звіт. Він може бути в паперовій та/або електронній формі, але формувати його, як і раніше, потрібно щодня (у разі здійснення розрахункових операцій цього дня). Така вимога стосується як апаратних РРО, так і П-РРО.
Що стосується контрольних стрічок, то на П-РРО їх потрібно створювати тільки в тому випадку, якщо ви здійснюєте розрахунки офлайн (при проблемах з доступом до Інтернету). Зберігаємо їх до передачі електронних чеків і Z-звітів податківцям.
Увага: ті, хто використовує апаратні РРО (крім автоматів з продажу товарів/послуг), зобов’язані створювати контрольні стрічки (у паперовій або електронній формі) і зберігати їх 3 роки.
Що робити, якщо перерветься інтернет-зв’язок?
На цей випадок передбачений такий алгоритм дій:
— не більше 36 годин підряд можна формувати електронні чеки РРО в режимі офлайн (але попередньо потрібно буде отримати в податківців діапазон фіскальних номерів чеків РРО на такий випадок). Усього протягом місяця можна використати не більше 168 офлайн-годин роботи П-РРО;
— протягом години після відновлення зв’язку потрібно повідомити податківців про збій і передати копії всіх чеків РРО, створених офлайн.
Якщо П-РРО вийшов з ладу, проведення розрахункових операцій зупиняється до моменту усунення несправностей.
Штрафи за порушення РРО-правил
Штрафи за РРО-порушення значно зростуть — з 19.04.2020 р. .
№ з/п | Порушення | Новий штраф (з 19.04.2020 р.) | Зараз |
1 | Непроведення або неповне проведення розрахункової операції через РРО/П-РРО/РК | З 01.10.2020 р.: — за перше порушення* — 100 % вартості проданих з порушенням товарів/робіт/послуг; — за друге і подальші* порушення — 150 % | За перше порушення* — 1 грн. За друге і подальші* порушення — 100 % вартості проданих з порушенням товарів/робіт/послуг |
Тимчасово з 19.04.2019 р. і до 01.10.2020 р. штраф: — за перше порушення* — 10 % вартості проданих з порушенням товарів/робіт/послуг; — за друге і подальші* порушення — 50 % | |||
2 | Невідповідність готівки на місці проведення розрахунків сумі, зазначеній у Х-звіті або загальній сумі за РК (якщо розбіжність > 10 % мінзарплати на 1 січня) | Той же штраф, що й у пункті 1. Цей штраф діятиме і для юросіб, і для ФОП | Той же штраф, що й у пункті 1. Цей штраф зараз діє тільки для юросіб (ФОП не штрафують) |
* При цьому податківці під час однієї перевірки тільки за перше порушення штрафують за мінімальним розміром, а за всі інші порушення, виявлені протягом цієї ж перевірки, вони застосовують максимальний штраф (категорія 109.20 ЗІР). | |||
3 | Не використовуються КОРО з РК (якщо їх використання обов’язкове) або вони не зареєстровані, або не зберігаються | 850 грн. | 340 грн. |
4 | Не створена контрольна стрічка або викривлені дані в ній | 510 грн. | 170 грн. |
5 | Попередньо не запрограмовані найменування непідакцизних товарів у РРО/П-РРО | 85 грн. | 85 грн. |
6 | Попередньо не запрограмовані найменування підакцизних товарів з кодом УКТ ЗЕД у РРО/П-РРО | 5100 грн. | 85 грн. |
7 | У разі порушення порядку розрахунків через каси підприємств з оформленням ПКО і ВКО | 340 грн. | 170 грн. |
8 | Використання РРО, до конструкції або програмного забезпечення якого внесено зміни | 5100 грн. | 1700 грн. |
9 | У разі неподання звітності, пов’язаної з використанням РРО або РК, а також копій розрахункових документів і Z-звітів дротовими або бездротовими каналами зв’язку | 510 грн. | 170 грн. |
10 | Відсутність обліку товару або ненадання податківцям документів, які підтверджують облік товарів**, що знаходяться в місці продажу (господарському об’єкті) | Подвійна вартість необлікованого товару за цінами його реалізації, але не менше 170 грн. | |
Якщо говорити про ФОП- єдиноподатників, то штраф поширюватиметься на спрощенців з ПДВ та всіх спрощенців, які продають: — ТСПТ; — лікарські засоби, вироби медичного призначення; — ювелірні та побутові товари із дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного походження та напівдорогоцінного каміння | Цей штраф не поширюється на єдиноподатників- неПДВшників | ||
** Цей штраф прописаний з деякими «помилками/нюансами». Але, очевидно, що ним хотіли «зачепити» питання з товарами, на які немає прибуткових документів. |
Кешбек (контроль покупцем продавця)
З 01.10.2020 р. розпочне діяти норма про повернення покупцеві грошей за купівлю (100 % вартості куплених товарів), якщо продавець видав йому чек, непереданий податківцям.
Де перевірити чек? За посиланням: cabinet.tax.gov.ua/cashregs/check. Якщо вашого чека немає в базі або в ньому не зазначений товар вартістю більше 850 грн., є шанс повернути гроші, витрачені на його купівлю.
Як отримати відшкодування? Сума купівлі повинна перевищувати 850 грн., потрібно подати скаргу (за певними правилами), додати до неї всі необхідні документи (чек РРО або П-РРО) і мати рахунок, на який податківці зможуть зарахувати сплачений підприємцем штраф.
Якщо за результатами перевірки виявлять порушення та оштрафують продавця і якщо продавець повністю сплатить штраф, то покупець зможе отримати відшкодування (100 % вартості товару).
Подати скаргу і моніторити статус її розгляду можна буде за допомогою Електронного кабінету, але для цього споживачеві буде потрібен ЕЦП.