Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Програмні РРО: «вже близько час»

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт
Бухгалтер 911 Березень, 2020/№ 10
Друк
Як противага «наїзду» на «РРО-імунітет» єдиноподатників був заявлений програмний РРО (далі — П-РРО) з обов’язковою безкоштовною його версією від податківців. Відповідні новації наберуть чинності з 19.04.2020 р. Уже невдовзі. Тому саме час питання з П-РРО розглянути ближче.

Коли з’явиться П-РРО, який можна буде використовувати?

Податківці обіцяють робочу версію безкоштовного П-РРО до 19.04.2020 р. Чого власне і вимагає закон. При цьому наскільки практичним буде це рішення, сказати складно.

Водночас ряд комерційних компаній так само взялися за розробку П-РРО. Тобто можна буде обирати між безкоштовним рішенням від податківців і комерційним рішенням.

Знову ж таки нагадаємо, що масовий «падіж» РРО-імунітету в єдиноподатників почнеться тільки з 01.10.2020 р.1 Тому «лихоманки» жодної немає! Ідеться лише про те, що з 19.04.2020 р. нарівні зі «звичайним» РРО на тих же правах може (!) застосовуватися П-РРО.

1 Детальніше ви могли прочитати про це в статтях «РРО-зміни: дайджест» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 43) і «Торговцям — до РРО приготуватися!» (журнал «Бухгалтер 911», 2019, № 44).

Де можна знайти і скачати П-РРО податківців?

Колишній проєкт, над яким фіскали корпіли майже рік (http://80.91.165.208/E-Receipt/), схоже, втратив актуальність img 1.

Новий проєкт pRROsto (розміщується на App Store і Google Play), поки що не перебуває у вільному доступі. Податківці пропонують лише записатися на тестування тут: https://www.prrosto.kmu.gov.ua/. Щоправда, багато хто безуспішно чекає своєї черги «потестити» П-РРО із січня і донині img 2.

Схоже, що тим, кому не пощастило потрапити в першу хвилю тестувальників, доведеться чекати запрошення на тестування вже другої версії П-РРО (перший етап тестування орієнтовно продовжиться до квітня).

Важливо! Якщо записуватиметеся на тестування, зазначайте тільки електронну пошту на @gmail.com! На інші адреси посилання на скачування П-РРО просто не приходять.

Які основні недоліки податкового П-РРО на сьогодні?

1. Відсутній довідник товарів і цін img 3. Тобто кожне найменування потрібно забивати вручну img 4! Податківці обіцяють це виправити (напевно виправлять, оскільки без режиму попереднього програмування РРО використовувати взагалі заборонено img 5).

Але головне тут, щоб вони передбачили можливість імпортувати й експортувати такі довідники ззовні. Інакше доведеться витрачати місяці на їх «забивання» в смартфон вручну.

До речі, у П-РРО від податківців є вбудований сканер штрих-кодів. Коли з’явиться довідник товарів, ця опція стане в нагоді img 6. Сподіваємося, що тоді не доведеться вносити всі дані про найменування товару та його ціну вручну, а вони автоматично підтягнуться за штрих-кодом.

2. Податковий П-РРО неможливо зв’язати з будь-якою складською програмою обліку на кшталт 1С, що значно б спростило облік. Так само як і не можна зв’язати цей додаток з еквайринговими модулями банку, що було б дуже зручно для інтернет-магазинів.

На щастя, буквально днями податківці нарешті оприлюднили для широкої громадськості документацію API2 (інтерфейс програмування додатка). Тож тепер у розробників є місяць для того, щоб розробити можливість формувати фіскальні чеки у своїх власних програмах, а потім відправляти ці чеки на сервер податківців для їх фіскалізації.

2 Скачати API можна тут: tax.gov.ua/media-tsentr/novini/410320.html

3. Неможливо відразу встановити потрібну кількість проданого товару (можна додавати тільки по одному +1).

4. П-РРО поки що не працює офлайн, але фіскали обіцяють це виправити в наступному оновленні. У будь-якому разі офлайн-робота буде можлива не більше 168 годин на місяць.

5. Якщо у вас працює декілька продавців одночасно, кожному потрібен буде свій П-РРО.

6. У новому П-РРО поки ще не реалізована функція округлення (потрібна у зв’язку зі скасуванням дрібної монети). Утім, із цим і зараз продавці вважають за краще справлятися за допомогою знижок, а не округлень.

7. Поки що не зрозуміло, чи реалізована функція повернення грошей покупцеві в разі повернення ним товару. Але очевидно, у кінцевій версії вона має бути.

Чи потрібно буде купувати принтер для друку чека з податкового П-РРО?

Податківці стверджують, що це необов’язково. П-РРО формуватиме електронний чек у вигляді QR- коду, який покупець зможе зчитати або ми зможемо відправити його на електронну пошту покупця чи в будь-якій з його месенджерів.

А якщо в покупця немає смартфону й електронної пошти? img 7

Формулювання Закону про РРО не дуже виразне. Продавець зобов’язаний:

«надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї… при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти)».

Нам ближче трактування (і воно підтверджується новими нормами, які запрацюють з 19.04.2020 р. у Законі про захист споживачів3), що «технічна неозброєність» покупця не зобов’язує продавця вдаватися саме до паперової форми розрахункового документа.

3 Деталі знайдете в статті «ЄСВ-адміністрування, електронне куриво і Ко: супутник податкової реформи» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 9).

У найгіршому випадку можна буде назвати/записати покупцеві номер фіскального чека, щоб покупець зміг знайти його на сайті податківців.

У тестованому зараз П-РРО опція підключення до принтера взагалі неактивна. Тому поки що не зрозуміло, чи можна буде підключатися до принтера по bluetoоth, але суто теоретично це цілком реально.

Чи потрібен буде POS-термінал для П-РРО?

За загальним правилом, якщо застосовується РРО, то обов’язково має бути і POS-термінал. Рідкісні винятки прописані в п. 2 постанови № 8784.

4 Постанова КМУ «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» від 29.09.2010 р. № 878. Детальніше прочитати про це ви можете в статті «ФОП використовує нефіскальний РРО: чи потрібен POS-термінал?» (журнал «Бухгалтер 911», 2018, № 44).

З 19.04.2020 р. П-РРО на рівних правах з РРО. Тобто за логікою POS-термінал обов’язковий і в разі застосування П-РРО.

Водночас якщо займатися буквоїдством, то формально згідно з тією ж постановою № 878 POS-термінал — це невід’ємний супутник саме РРО, але не П-РРО.

Утім, зараз активно розробляють програмні POS-термінали, які, як і П-РРО, можна поставити на смартфон (наприклад, Tap to Phone). Це може стати в пригоді для роздрібних торговців, які не хочуть витрачатися на купівлю апаратного POS-термінала img 8.

Як можна буде зареєструвати П-РРО?

Зареєструвати П-РРО, тобто отримати його фіскальний номер від податківців, можна буде в електронному кабінеті. Звісно, для подання заявки на реєстрацію П-РРО і для його використання потрібен буде ЕЦП (податкова видає електронні ключі безоплатно).

Поки що реєстрація в П-РРО проходить за номером телефону, назвою підприємства (або П. І. Б. підприємця) та ІПН. Причому програма навіть не перевіряє дані на достовірність. Але надалі податківці напевно цей баг виправлять.

Крім того, вони попереджають, що інформація про всі господиниці, а особливо про ті, на яких ви плануєте використовувати РРО, обов’язково має бути в Реєстрі самозайнятих осіб. Як її туди внести? Подати форму № 20-ОПП, у якій надати інформацію про господарську одиницю, де застосовуватиметься РРО. Без цього РРО можуть і не зареєструвати5 img 9 (абз. 7 п. 8 гл. 2 розд. II Порядку № 5476).

5 buhgalter911.com/news/news-1048546.html

6 Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547.

Нагадуємо, що для торгівлі «з коліс» РРО може бути зареєстрований на транспортний засіб.

Які не_податкові П-РРО зараз є і «по чому»?

Не лише ДФСУ розробляє П-РРО. Інші розробники також узялися за справу. Наприклад, уже з’явилися «перші ластівки»:

— П-РРО «ВебЧек»7, який можна інтегрувати з 1С (швидше за все, для цього все одно знадобиться допомога фахівця). Причому є безкоштовна версія цього П-РРО для чеків вартістю до 800 грн (у ній П-РРО не працює офлайн). А є і платна версія: за 1200 грн/рік цей П-РРО буде підтримувати офлайн-режим і не обмежений за сумою чека. При цьому чек можна буде як відправити покупцеві в електронному вигляді (як посилання або QR-код), так і роздрукувати на будь-якому принтері. Але це ще не завершена версія П-РРО;

7 www.webchek.com.ua/programmniy rro/#1579445859015-9f636017-c539

— П-РРО iNNOVATE!8 поки ще в стадії розробки і з’явиться не раніше 19.04.2020 р. Як обіцяють розробники, його можна буде застосовувати з будь-якими пристроями (фіскальними і нефіскальними принтерами, POS-системами тощо), та інтегрувати з касовим програмним забезпеченням (front-office), яке використовується на робочих місцях касирів, CMS інтернет-магазинів, мобільними додатками та ін. Вартість поки що не відома;

8 systemgroup.com.ua/ru/innovate-i-programmnye-rro

— П-РРО Webkassa9, яке обіцяють запустити з 01.10.2020 р. Судячи з усього, у цьому П-РРО буде врахована специфіка діяльності ФОП (таксі, торгівля, готелі, ресторани, салони краси, турфірми, СТО тощо). Крім того, розробники обіцяють можливість інтеграції цього П-РРО із системами автоматизації та будь-якими принтерами і сканерами штрих-кодів. Але обійдеться таке «задоволення» підприємцям у 2550 грн за рік (з урахуванням техпідтримки 24/7);

9 www.webkassa.org.ua/ru/glavnaya/

— П-РРО «СмартКасса»10, який уже готовий, розробники пропонують узяти в оренду за 400 грн/міс. (до 01.05.2020 р.). З 01.05.2020 р. вартість оренди підніметься до 790 грн/міс. (за сам апарат, П-РРО та його обслуговування). При цьому розробники пропонують оренду з викупом (після погашення вартості цього П-РРО щомісячне обслуговування становитиме 250 грн/міс.). Так ось, цим П-РРО, по суті, є гаджет (ОС Android із сенсорним дисплеєм) з уже встановленим на нього П-РРО і програмним POS-терміналом для приймання карток або безконтактної оплати.

10 smartkasa.com.ua/posts/6

Такий П-РРО можна буде синхронізувати з хмарою, імпортувати/експортувати каталоги товарів та послуг, підключити до 1С чи інших систем обліку (розробники стверджують про наявність відкритого API), користуватися сканером кодів. Знову ж таки врахована специфіка роботи в різних галузях (торгівля, транспорт, послуги, кафе, доставка тощо). Реалізована можливість оплати частинами і повернення товару. На сьогодні це, мабуть, найбільш надійний П-РРО.

Чи можна перейти з апаратного РРО на П-РРО?

Так, можна, коли ви визнаєте це доцільним. Для цього потрібно буде:

— зареєструвати новий П-РРО;

анулювати реєстрацію старого, апаратного РРО, надавши за ним усі звітні документи.

Які штрафи при використанні П-РРО?

Усе те саме, що й у випадку з використанням «класичного» РРО.

Знову ж таки чекаємо виконання доручень з Указу № 76111:

11 Указ Президента «Про невідкладні заходи щодо забезпечення сприятливих умов для діяльності фізичних осіб — підприємців» від 17.10.2019 р. № 761/2019.

«запровадження дворічного мораторію на проведення перевірок фізичних осіб — підприємців (крім тих, які здійснюють високорентабельні види діяльності з істотними ризиками ухилення від оподаткування) щодо дотримання ними порядку застосування РРО;

пом’якшення відповідальності фізичних осіб — підприємців за порушення ними встановленого порядку подання до контролюючих органів звітності, пов’язаної із застосуванням РРО».

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі