1 Постанова КМУ «Про забезпечення реалізації статті 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій…» від 23.08.2000 р. № 1336 і затверджений ним Перелік окремих форм і умов проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій.
Що сталося?
У своїй постанові № 1336 КМУ збільшив обсяг доходу для ФОП на єдиному податку груп 2 — 4, до досягнення якого вони можуть замість РРО застосовувати КОРО і РК. Із 1 млн грн до 220 мінзарплат на 1 січня податкового (звітного) року. Для цього року множимо 220 на 6000 грн. Отримуємо 1320000 грн.
Здавалося б, ну так і чудово. Але все трохи складніше.
Розпочнемо з місць постанови і Переліку № 1336, які працюють на виконання ст. 10 Закону про РРО, так би мовити в системі звільнення від «РРО/ПРРО-зобов’язалівки». Це місце — почесне. Але останнє . Якщо ніщо інше не рятує вас від застосування РРО/ПРРО — і операції у вас розрахункові в розумінні Закону про РРО, і вас не стосується жодна з пільг зі ст. 9 Закону про РРО, то єдиний порятунок ви можете пошукати у цих кабмінівських документах.
Причому порятунок такий собі. Замість застосування РРО/ПРРО ви кожному покупцеві повинні виписувати розрахункову квитанцію із зареєстрованої в податківців розрахункової книжки (РК) і вести зареєстровану в податківців Книгу обліку розрахункових операцій (КОРО)2.
2 Детальніше про це ви можете прочитати в статті «Як працює РРО-«кухня» у ФОП» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 40). У певній частині ця стаття трохи застаріла. Але для того, щоб розібратися з принципом роботи постанови і Переліку № 1336, — саме те.
Тобто це теж не мед. Тоді питається: а навіщо єдиноподатнику, у якого обсяг доходу не перевищує з початку року 1320000 грн і який відповідно до п. 6 ст. 9 Закону про РРО й так звільнений від РРО/ПРРО/КОРО з РК, накидати на себе ярмо ведення КОРО з РК згідно з постановою і Переліком № 1336?
Правильно, причини для цього немає. У такому разі кабмінівські документи йому задарма не потрібні.
Єдиний виняток — це коли єдиноподатник груп 2 — 4 займається «ризиковою» діяльністю (ТСПТ, медпослуги і Ко) і втрачає пільгу незалежно від обсягу доходу. Але тільки й тут податківці дивують своїм підходом . Про це буде сказано далі.
Відповідно й збільшення КМУ порога доходу в постанові № 1336 до 1320000 грн — новація так собі.
А може, ці зміни «заграють» наступного року, коли з РРО/ПРРО-пільговиків залишиться тільки група 1 єдиного податку?
Дивіться, у чому справа. КМУ, як ми бачимо, із завидною упертістю синхронізує свою постанову № 1336 із вимогами ПКУ. Була в ПКУ «планка» доходу для незастосування РРО/ПРРО єдиноподатниками 1 млн грн — КМУ прописав її у своїй постанові. Підвищили цю «планку» до 220 мінзарплат — і КМУ теж відреагував.
Але, продовжуючи таку логіку, у 2022 році КМУ у принципі повинен буде перекрити доступ до своїх постанови і Переліку № 1336 для ФОП на єдиному податку груп 2 — 4. Адже за ПКУ «планка» доходу для незастосування РРО/ПРРО з наступного року для них перестане існувати. І РРО/ПРРО-пільга залишиться тільки у групи 1.
Наскільки КМУ буде послідовним, подивимося ближче до наступного року. А зараз перейдемо до проблеми застосування постанови і Переліку № 1336 тими ФОП на єдиному податку, які продають лікарські засоби та вироби медпризначення або надають платні медичні послуги на території села. Тобто тими, хто за ПКУ від застосування РРО/ПРРО не звільнені, але цілком вписуються в постанову і Перелік № 1336 (ср. ).
«Мед»-ППЄП, Перелік № 1336 і податківці
Нагадаємо, що згідно з ПКУ наразі (і аж до кінця цього року) ФОП на єдиному податку груп 2 — 4 може працювати без РРО/ПРРО (будь-який вид діяльності), окрім тих, у кого річний дохід перевищує 220 мінзарплат або тих, хто продає технічно складні побутові товари3, ювелірку4, а також ліки і вироби медичного призначення, або надає платні послуги у сфері охорони здоров’я (п. 61 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
3 Див. статтю «ТСПТ: «що година, то новий клопіт» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 9).
4 Див. статтю «Звільнення ФОП на ЄП від РРО/ПРРО: ювелірні нюанси» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 4).
Відповідно єдиноподатники груп 2 — 4, які торгують ліками або виробами медичного призначення або надають платні медпослуги, втрачають єдиноподаткову РРО/ПРРО-пільгу. А це означає, що, навіть якщо їх річний дохід менше 220 мінзарплат, вони все одно зобов’язані застосовувати (у тих випадках, коли цього вимагає Закон про РРО) РРО/ПРРО на загальних підставах.
До речі, лікарські засоби — це засоби, призначені для лікування людей. Якщо ж ФОП продає тільки ветпрепарати (призначені для лікування тварин) або надає ветпослуги, то РРО/ПРРО-пільгу він не втрачає5.
5 Деталі знайдете в статті «ЄП-звільнення від РРО/ПРРО: ветеринарний аспект» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 9).
Але це не означає, що РРО/ПРРО вони повинні застосовувати абсолютно завжди. На наше тверде переконання, вони ще можуть:
1) ті, хто надає послуги, — скористатися пільгою за п. 14 ст. 9 Закону про РРО, що з’явився минулого року та який дозволяє працювати без РРО/ПРРО «при здійсненні розрахунків за послуги у разі проведення таких розрахунків виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування та/або сервісів переказу коштів»6.
6 Зрозуміти принцип роботи цього звільнення вам допоможе наша стаття «Послуги з оплатою в Інтернеті без РРО/ПРРО» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 26).
Але, судячи з усього, застосування цієї пільги доведеться відстоювати з боями . Податківці вже висловлюють свою незгоду. Причому цілком надуману7;
7 Про це ви знаєте зі статті «Медпослуги оплачені дистанційно: з РРО або?..» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 24).
2) ті, хто займається роздрібною торгівлею медичними і фармацевтичними товарами та наданням медичних послуг на території села, а також наданням медичних послуг виїзними бригадами та медичним обслуговуванням вдома у замовника, скористатися постановою і Переліком № 1336 (пп. 7 і 23) і замість застосування РРО/ПРРО використовувати КОРО з РК8.
8 Про нюанси для медпослуг ми говорили в статті «Медпослуги vs РРО» (журнал «Бухгалтер 911», 2020, № 50).
Ось тут якраз і буде корисне підвищення КМУ «планки» доходу до 220 мінзарплат, про яке ми говорили вище, якщо у ФОП багато пунктів продажу/послуг на території села.
Але й тут податківці «гальмують» процес. Вони категорично проти цього (консультація з розділу 109.02 ЗІР). І наполягають, що такі єдиноподатники не можуть скористатися звільненням із ст. 10 Закону про РРО і Переліком № 1336 .
Чому? На їх думку, оскільки ФОП-єдиноподатник утратив РРО/ПРРО-пільгу і зобов’язаний застосовувати РРО/ПРРО згідно з п. 61 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, він не може бути звільнений від цього обов’язку навіть на підставі Закону про РРО .
Судячи з усього, в аналогічному ключі «міркує» і КМУ.
Але це абсурд .
Як абсурдна і заява податківців про те, що в такому разі не діє пільга при використанні виключно дистанційних розрахунків з п. 14 ст. 9 Закону про РРО, про яку ми сказали вище.
Візьмемо такого ж ФОП на загальній системі, для якого облік результатів діяльності куди важливіший. Він теж зобов’язаний мати РРО/ПРРО у разі торгівлі ліками / надання медпослуг на готівку. Проте йому ніхто не забороняє користуватися Переліком № 1336 і замість застосування РРО/ПРРО використати КОРО з РК.
Так чому, питається, спрощенці не можуть чинити так само?
Можуть. Але, виходить, на шляху доведення цього права єдиноподатникам доведеться несолодко .
Новація з металобрухтом
Також КМУ своїми змінами дозволив застосовувати Перелік № 1336 у разі приймання від населення металобрухту. Строго кажучи, право використати РК з КОРО замість РРО/ПРРО при приймання від населення вторсировини виглядає дивно.
Ця операція взагалі не підпадає під розрахункову.
Але наявність відповідної норми в п. 19 Переліку № 1336 все-таки підштовхує прирівняти цю операцію до розрахункової (інакше як вона взагалі могла опинитися в Переліку № 1336 ).
Тому п. 1 розд. V Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 р. № 13 «дозволяє» оформляти видачу коштів спрощеною РК (див. ЗІР 109.06). При цьому і в Переліку № 1336, і в Положенні № 13 металобрухт був виключений із вторсировини. Це натякало на те, що при його прийманні РРО/ПРРО потрібно використовувати обов’язково.
Тепер, відповідно, можна замість РРО/ПРРО при прийманні у населення металобрухту застосовувати зареєстровані в податківців РК з КОРО.
Знову ж таки з урахуванням підходу податківців щодо єдиноподатників, озвученого вище.