(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
  • № 85
  • № 84
  • № 83
  • № 82
  • № 81
  • № 80
  • № 79
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
16/17
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2014/№ 86

ЄСВ: сплачую добровільно чи добровільно-примусово?

Приватний підприємець — загальносистемник у квітні 2014 року уклала договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. У липні 2014 року їй видали листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами, за яким ФТВП* виплатив допомогу по вагітності та пологах. Із жовтня 2014 року вона не веде підприємницьку діяльність і не отримує підприємницьких доходів. Як мінімум, така діяльність не вестиметься ще рік. Але «закривати підприємця» жінка не хоче. Чи потрібно їй сплачувати ЄСВ за «бездохідні» місяці як добровільно застрахованій? Якщо так, то чи можна відмовитися від добровільного страхування? Яку відповідальність передбачено за несплату добровільних сумм ЄСВ?

Почнемо з першого запитання і потихеньку перейдемо до двох інших. А для того, щоб «крик душі» нашого передплатника був зрозумілий решті читачів, опишемо теоретичну частину проблеми.

У загальному випадку всі фізичні особи — підприємці зобов’язані сплачувати ЄСВ не тільки за найманих працівників, а й безпосередньо «за себе» (п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464) і п.п. 3 п. 2.1 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міндоходів від 09.09.2013 р. № 455).

Розмір обов’язкової ставки ЄСВ «за себе» — 34,7 %. Проте, сплачуючи ЄСВ у такому розмірі, підприємець не має права на виплати з ФТВП, у тому числі й на допомогу по вагітності та пологах. Щоб таке право в нього з’явилося, він повинен укласти в податковій, де стоїть на обліку як платник ЄСВ, договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — договір про добровільну участь) зі сплатою ЄСВ за ставкою 36,6 % або 38,11 %**. Підписуючи такий договір, підприємець бере на себе зобов’язання сплачувати ЄСВ не менше мінімального розміру страхового внеску за кожен місяць дії договору. Мінімальний строк дії договору про добровільну участь — 1 рік (його зазначають у договорі).

Здавалося б, усе чудово: договір уклали, ЄСВ у дещо більшій сумі, ніж раніше, сплатили, допомогу по вагітності та пологах отримали. Що далі? А далі необхідно буде сплачувати ЄСВ (у тому числі й за «бездохідні» місяці, протягом яких ви були добровольцем з ЄСВ) у строки та в розмірі, прописаному в договорі. І те, що доброволець не працює та не отримує дохід, нікого не хвилює. Доходу немає, а ЄСВ є.

Чи можна підприємцю достроково розірвати договір про добровільну участь, якщо він передумав бути добровольцем з ЄСВ? Так, це передбачено ч. 8 ст. 10 Закону № 2464. Але тільки у двох випадках:

перший — якщо договір діяв не менше одного року;

другий — якщо податкова, в якій підприємець стоїть на обліку як платник ЄСВ, систематично порушувала умови цього договору.

Оскільки ми з вами реалісти, то розуміємо, що з двох можливих випадків розірвання договору про добровільну участь з ініціативи добровольця, реальний тільки один — перший. А він, на жаль, для нашої передплатниці (див. запитання вище) не підходить. Адже вона стала добровольцем у квітні 2014 року. Як же бути?

Раніше, коли адмініструванням ЄСВ займалися пенсійники, несплата ЄСВ в подібній ситуації загрожувала підприємцям проблемою з поданням річної звітності з ЄСВ. Приймаючи таку звітність у добровольців, вони наполягали на обов’язковості сплати ЄСВ у розмірі, зазначеному в договорі про добровільну участь. Їх головним аргументом було: «Ви ж бо самі захотіли платити, от і платіть!».

Проте податківці, схоже, пішли іншим шляхом. Підтвердження тому знаходимо в роз’ясненні, наведеному в підкатегорії 301.09 Бази знань, розміщеної на офіційному сайті ДФСУ www.sfs.gov.ua (див. на с. 43). З нього випливає, що ДПІ, в якій було укладено договір про добровільну участь, достроково його розірве в разі, якщо підприємець-доброволець порушуватиме умови договору, а саме не сплачуватиме (не перераховуватиме) ЄСВ у строки, прописані в договорі про добровільну участь.

А як же штрафи за несплату ЄСВ? За добровільними платежами вони чинним законодавством не передбачені. На це звертають увагу самі податківці у зазначеному вище роз’ясненні. Залишається сподіватися, що ДПІ на місцях візьмуть це роз’яснення з Бази знань до уваги і не лякатимуть штрафами таких ось підприємців-добровольців, як наша передплатниця.

Насамкінець хочемо звернути вашу увагу на два важливі моменти.

1. Запропонований вище вихід з ситуації, описаної в запитанні нашої читачки, ідеально підходить підприємцям на загальній системі оподаткування, які «втомилися» бути добровольцями і не отримують доходу. Чому? Тому що, не будучи добровольцями, ви не повинні сплачувати ЄСВ за місяць, в якому не отримано дохід.

А ось підприємці на єдиному податку зобов’язані сплачувати ЄСВ у повному обсязі незалежно від того, чи отримували вони дохід у будь-якому з місяців звітного року чи ні. Отже, навіть якщо ви вирішите перестати сплачувати ЄСВ за підвищеною ставкою, обраною добровільно, вам усе одно доведеться за кожен місяць звітного року сплатити ЄСВ в обов’язковому розмірі 34,7 % від мінімальної заробітної плати. Ігнорування цієї вимоги загрожує фінансовими санкціями та адмінштрафом. Їх розмір було наведено в табл. 6.3 спецвипуску «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 33, с. 99.

2. Якщо договір про добровільну участь було розірвано через порушення підприємцем його умов, то надалі цьому підприємцю може бути відмовлено в укладенні такого договору. Підтвердження цьому знаходимо в абзаці п’ятому ч. 7 ст. 10 Закону № 2464. Ураховуючи «зворотний бік медалі», сплачувати чи не сплачувати добровільний ЄСВ, вирішувати вам.

 

* Тут і далі – Фонд соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

** Детальніше про це читайте в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 76, с. 31, № 80, с. 38.

ЄСВ додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті