Питання з вебінару: податок на прибуток. Основні засоби

Солошенко Людмила
Податки & бухоблік Травень, 2015/№ 42
В обраному У обране
Друк
основні засоби

Чи залишився для ОЗ вартісний критерій 2500 грн.?

Чи зберігся з 1 січня 2015 року для ОЗ вартісний критерій 2500 грн., чи підприємство може його встановити самостійно (у наказі про облікову політику)?

 

Тут усе залежить від того, яким є підприємство: «малодохідним» (з річним доходом, починаючи з 2015 року, до 20 млн грн.) чи «високодохідним» (з річним доходом понад 20 млн грн.).

Малодохідні. З 01.01.2015 р. для таких платників об’єкт обкладення податком на прибуток — фінрезультат за даними бухгалтерського обліку (без «податкових» коригувань*, крім збитків минулих років). Тому «податкове» визначення «основні засоби» з  п.п. 14.1.138 ПКУ їх не стосується. І ці платники податків для цілей віднесення предметів до ОЗ більше не зобов’язані дотримуватися вартісного критерію 2500 грн. (без ПДВ). А вартісний критерій для розмежування ОЗ і МНМА в бухгалтерському обліку вони можуть встановити самостійно (у наказі про облікову політику, п. 5.2 П(С)БО 7, п. 2.1 Методрекомендацій № 635**).

* Про рішення не проводити коригування платник має зазначити в податковій звітності, що подається за перший рік у безперервній сукупності років ( п.п. 134.1.1 ПКУ).

** Методичні рекомендації щодо облікової політики підприємства, затверджені наказом Мінфіну від 27.06.2013 р. № 635.

Високодохідні. У них справи йдуть інакше. Для таких платників з 01.01.2015 р. об’єкт обкладення податком на прибуток — фінрезультат за даними бухобліку, який потрібно коригувати (!) на різниці, перелічені у  ст. 138 — 140 ПКУ (і, зокрема, на амортизаційні різниці згідно з  п.п. 138.3.1 ПКУ). Тому таким платникам для проведення коригувань у податковому обліку, як і раніше, потрібно орієнтуватися на  п.п. 14.1.138 ПКУ і вартісний критерій 2500 грн. (тоді як у бухобліку вони можуть установити будь-який вартісний критерій, хоча для зручності можуть залишити його рівним податковому).

Детальніше про вартісний критерій для ОЗ з 1 січня 2015 року див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 17, с. 9.

 

 

Бухгалтерська та податкова амортизація ОЗ

Чи потрібно у 2015 році вести подвійний облік ОЗ: обчислювати бухгалтерську та податкову амортизацію?

 

Облік ОЗ залежить від того, до яких платників податку на прибуток належить підприємство: малодохідних чи високодохідних.

Для малодохідних підприємств (з річним обсягом до 20 млн грн. за підсумками 2015 року) об’єктом оподаткування є фінрезультат, визначений у фінзвітності відповідно до НП(С)БО або МСФЗ. Ці платники можуть не коригувати бухгалтерський фінрезультат на різниці з  розд. III ПКУ (крім збитків минулих років). Тоді в податковому обліку вони в усьому рівняються на бухоблік. А тому окремого податкового обліку ОЗ не ведуть і податкову амортизацію не обчислюють (з 2015 року податковий облік ОЗ у них по суті обривається).

Отже, в малодохідників усе складається гранично просто. У них головну роль грає бухоблік. Тому їм достатньо вести бухгалтерський облік ОЗ і нараховувати бухгалтерську амортизацію.

А ось у високодохідних підприємств (з річним доходом понад 20 млн грн. за підсумками 2015 року) справи йдуть складніше. Розраховуючи оподатковуваний прибуток, бухгалтерський фінрезультат вони коригують на різниці. А серед них є різниці за ОЗ ( ст. 138 ПКУ). Тому таким платникам потрібно, як і раніше, вести подвійний облік основних засобів і, зокрема, обчислювати бухгалтерську та податкову амортизацію (за правилами п. 138.3 ПКУ). А за підсумками року — провести коригування: бухгалтерський фінрезультат збільшити на бухгалтерську амортизацію та зменшити на податкову ( пп. 138.1, 138.2 ПКУ).

Причому для нарахування податкової амортизації високодохідникам дані свої ЦВ. У них балансова вартість ОЗ і НМА станом на 01.01.2015 р. дорівнює балансовій вартості таких активів, визначеній на 31.12.2014 р. за старими правилами ( п. 11 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ).

Детальніше про облік ОЗ у 2015 році див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 17.

 

 

Витрати на ремонти/поліпшення ОЗ

Як відображати витрати на ремонти/поліпшення ОЗ у 2015 році? Чи потрібно прописати порядок їх відображення в наказі про облікову політику?

 

З 1 січня 2015 року по-новому розраховують податок на прибуток — з урахуванням бухгалтерського фінрезультату (високодохідники фінрезультат коригують на різниці, п.п. 134.1.1 ПКУ).

При цьому, на щастя, ПКУ більше не встановлює жодних особливих правил для ремонтів і поліпшень ОЗ. Отже, про мудрований 10 % «ремонтний» ліміт нарешті можна забути — тепер він не застосовується. А всі операції, у тому числі «ремонтні», ураховують за бухгалтерськими правилами.

Нагадаємо, що бухгалтерський облік витрат на ремонти/поліпшення ОЗ регулює П(С)БО 7 (пп. 14, 15). Там усе залежить від того, на що спрямовані ремонтні заходи: на підтримку об’єкта в робочому стані (визнають витрати) або на збільшення майбутніх економічних вигод від використання об’єкта (збільшують первісну вартість ОЗ). Тому тепер на цих правилах базується й податковий облік.

І нехай вас не бентежить те, що п. 14 П(С)БО 7, як і раніше, дозволяє обліковувати ремонти/поліпшення в порядку, установленому податковим законодавством. Такий підхід уже не актуальний і більше не працює. А якщо для зближення обліків ви ним користувалися в минулому, тепер слушний час підкоригувати наказ про облікову політику і згадку про податковий підхід з наказу просто виключити (чітко кажучи, більше нічого до наказу стосовно ремонтів/поліпшень ОЗ вносити не потрібно — адже більше жодної альтернативи в цьому плані немає).

Ну і ще одна деталь. Увага вимагатиметься від високодохідників, якщо вони вирішать поліпшити невиробничі ОЗ. У них витрати на поліпшення таких ОЗ, як і раніше, в податковому обліку не зможуть зіграти у зменшення об’єкта обкладення податку на прибуток ( п.п. 138.3.2 ПКУ). Тоді як витрати на ремонти показати можна.

А ось для малодохідників жодних обмежень немає (детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 17, с. 15).

 

 

Продаж ОЗ малодохідником

Підприємство з доходом до 20 млн грн. (фінрезультат на різниці добровільно не коригує) продає недоамортизовані ОЗ. Чи потрібно донараховувати податки (прибуток, ПДВ) у зв’язку з такою недоамортизацією?

 

Податок на прибуток. З 01.01.2015 р. об’єкт оподаткування в малодохідників — фінрезультат за даними бухобліку. Тобто об’єкт оподаткування від продажу ОЗ дорівнює фінрезультату в бухобліку і відповідно:

— бухобліковому прибутку — якщо ОЗ продають за ціною вище залишкової вартості;

— бухобліковому збитку — якщо ОЗ продають за ціною нижче залишкової вартості.

Таким чином, для податку на прибуток важливий бухобліковий фінрезультат — саме його беруть у розрахунок. Тому навіть якщо, скажімо, недо- амортизовані ОЗ продані за ціною нижче залишкової вартості (тобто зі збитком), то жоден «віртуальний» податок на прибуток через це донараховувати не потрібно. Увесь орієнтир — на бухоблік.

А ось з ПДВ є свої нюанси.

ПДВ. При продажу ОЗ урахуйте: база обкладення ПДВ у загальному випадку — договірна вартість, проте не нижче залишкової вартості ОЗ за даними бухобліку на початок місяця (у квартальників — кварталу) продажу ОЗ ( п. 188.1 ПКУ). Тому якщо недоамортизовані ОЗ продаються, наприклад, за ціною нижче залишкової вартості, то доведеться скласти дві ПН:

— першу — на продажну (договірну) вартість;

— другу (з типом причини 16) — на різницю (тобто перевищення залишкової вартості над договірною, деталі див. у  «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 28, с. 40).

І не забудьте ОЗ перед продажем перевести з рахунка 10 «Основні засоби» на субрахунок 286 «Необоротні активи та групи вибуття, що утримуються для продажу». Детальніше про продаж ОЗ див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 17, с. 39.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд