(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
Перейти до номеру
 • № 95
 • № 94
 • № 93
 • № 92
 • № 91
 • № 90
 • № 89
 • № 88
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
 • У обране
 • Друк
 • Шрифт
 • Колір фону
 • Коментарі 0
 • В розробці
3/21
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Листопад , 2015/№ 96

Нічого не забути. Ніхто не забув (подати довколоноворічні заяви податківцям)

Відомо, що в ПКУ встановлено десятки випадків подання платником податків заяв до фіскальної служби. І тільки деякі з них прив’язані до конкретної новорічної дати, у зв’язку з наближенням якої вам, можливо, слід завести свій бухгалтерський будильник. ☺ Нагадаємо тут саме про такі випадки.

Зазначене нижче стосується таких категорій платників:

(1) ЄП (як «кандидатів у члени», так і відмовників — і вимушених теж, а також перебіжчиків між групами — і вимушених у тому числі);

(2) ПДВ:

— єдинників-квартальників (оскільки з 01.01.2016 р. так званих нульовиків з податку на прибуток «у живих» не залишиться, квартальний звітний ПДВ-період стане ексклюзивним правом єдинників);

— «ЧВшників» (назвемо так платників ПДВ, які одночасно з оподатковуваними операціями здійснюють неоподатковувані та звільнені);

(3) екоподатку.

І не стосується — див. у кінці статті — водокористувачів. У такому порядку й «поїхали»…

ЄП-заяви

Найпоширеніші ЄП-ситуації дві:

(1) перехід із загальної системи оподаткування на спрощенку (не торкаємося тут новостворених, тобто новозареєстрованих — «одразужЄП»-платників, оскільки для них установлено свій заявницький порядок);

(2) відмова від спрощенки, зокрема вимушена (для єдинників першої — третьої груп — навіть і протягом року — на підставах, перелічених у п.п. 298.2.3 ПКУ, для четвертої — за підсумками року на підставі п.п. 298.8.4 ПКУ, а протягом року — оскільки це дозволяють фіскали). Обидві ці ситуації жорстко прив’язані (див. пп. 298.1.4 і 298.2.1 ПКУ відповідно) до початку — як зазначено в ПКУ — «нового» календарного кварталу (хоча в п.п. 298.2.1 ПКУ разом з кварталом прямо згадується і календарний рік також). Проте перший квартал року і його початок — у всіх сенсах особливі. І в обговорюваному сенсі теж.

Загальна система ЄП. Для переходу на ЄП до першої — третьої групи з 1 січня 2016 року — до речі, такий перехід дозволений не більше одного разу протягом календарного року ( п. 298.1.4 ПКУ) — подайте не пізніше 16.12.2015 р. за місцем податкового обліку Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з доданням Розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування. Обидві зазначені форми затверджено наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675. Приклади їх заповнення з рекомендаціями ви знайдете в «Податки та бухгалтерський облік», 2014, № 69, с. 35.

Одразу ж зауважимо, що незважаючи на прямий дозвіл п.п. 3 п.п. 298.1.1 ПКУ подавати таку Заяву через Інтернет в електронній формі, податківці від цього варіанта відмовляються під приводом, що таку можливість не реалізовано ані для фізичних осіб (107.12 БЗ), ані для юридичних (108.01.01 БЗ). На жаль. ☹ А поштою — можна (107.01 БЗ).

Отже, подання цих документів вистачає для включення вас до Реєстру платників ЄП ( п. 299.1 ПКУ). До речі, за відсутності порушень, що спричиняють вигнання зі спрощенки, і вашого бажання її покинути така реєстрація згідно з п. 299.10 ПКУ буде для вас безстроковою. Інакше кажучи, якщо ви — єдинник першої — третьої груп, то

подавати заяви на «подовження» — ані щороку, ані з іншою періодичністю — не потрібно

Особливий порядок переходу на ЄП саме до четвертої групи — увага! — а також щорічного підтвердження статусу платника ЄП цієї групи — встановлено п.п. 298.8.1 ПКУ. Головне: (1) граничний строк подання документів для цього — «до 20 лютого поточного року» (тобто на майбутній рік це 19.02.2016 р.) і (2) для цього подаються такі чотири документи (108.02.06 БЗ): дві податкові декларації із земельного податку — загальна і за кожною ділянкою окремо, розрахунок частини сільгосптоваровиробництва і відомості (довідка) про наявність земельних ділянок.

Зауважимо, що «увійшовши» на спрощенку, ви зможете скористатися і деякими «ПДВ-привілеями», про які ми скажемо пізніше.

ЄП загальна система (добровільно). Єдинник будь-якої групи має право відмовитися від спрощенки за власним рішенням з першого дня будь-якого календарного кварталу, тобто і з 01.01.2016 р. теж.

Щодо єдинників першої — третьої груп це чорним по білому виписано в п.п. 298.2.2 ПКУ. Якщо рішення про розставання зі спрощенкою вами прийнято, то згідно з п.п. 298.2.1 ПКУ подайте не пізніше 21.12.2015 р. до фіскальної служби зазначену вище Заяву з відміткою у клітинці навпроти «самостійна відмова у зв’язку з переходом на сплату інших податків та зборів» його п. 5.4. І податківці з 01.01.2016 р. на підставі п.п. 1 п. 299.10 ПКУ виключать вас із Реєстру платників ЄП.

Пікантніша ситуація з добровільною «розреєстрацією» єдинників четвертої групи. Пікантності додає той факт, що так само чітко, як для першої — третьої груп, у ПКУ це право не прописане! Проте в консультації з підкатегорії 108.02.06 БЗ податківці дозволяють єдиннику четвертої групи за власним рішенням відмовитися від своєї «сільгоспспрощенки» з нового кварталу навіть протягом року, вимагаючи від нього тільки подати при цьому уточнену ЄП-декларацію (оскільки вона складається за весь поточний календарний рік у цілому). У консультації з підкатегорії 108.05 БЗ вони аргументують цей свій дозвіл посиланням на зазначений — загальний для всіх груп ЄП — п.п. 1 п. 299.10 ПКУ і таким чином вправно «підтягують» і до цієї ситуації необхідність подання «відмовної» Заяви (очевидно, за тією самою формою). А що? У Заяві формально є, хоч і з зовсім іншими минулими критеріями, але таки «четверта» група… ☹

Мало того: у цих консультаціях податківці дозволяють єдиннику четвертої групи за власним рішенням і також протягом календарного року перейти до третьої — теж шляхом подання відповідної Заяви та уточненої ЄП-декларації.

В останній консультації вони написали: якщо єдинник четвертої групи самостійно виявив, що за підсумками року він не вписався у критерії п. 298.8 ПКУ, то йому пропонується одразу ж, тобто не чекаючи 20 лютого, «подавати звітність і сплачувати податки за загальними правилами».

ЄП загальна система (добровільно-примусове вигнання). «Добровільно» — тому що в п.п. 298.2.3 ПКУ, що містить дев’ять підпунктів-підстав для вимушеного розставання зі спрощенкою платниками першої-третьої груп ЄП, написано так: «Платники єдиного податку зобов’язані перейти»…

«Примусове» — тому що єдинники, які порушили умови перебування на спрощенці (див. пп. 1 — 9 п.п. 298.2.3 ПКУ), як бачите, зобов’язані самі вчинити необхідні дії (див. п. 298.2 ПКУ) для відмови від спрощенки.

«Вигнання» — тому що за підставами, установленими в пп. 1 — 9 п.п. 298.2.3 ПКУ, податківці все одно (згідно з п.п. 3 п. 299.10 ПКУ) анулюють реєстрацію єдинника. А ще гірше — якщо на підставі п. 299.11 ПКУ вони це зроблять заднім числом… ☹

Якщо ви навіть у середині року вже знаєте, що умови порушили, то зважаючи на п. 299.11 ПКУа єдинникам четвертої групи присвячено жахливий* абзац другий цього пункту — вам краще не тягнути до кінця календарного року, а «звалити» зі спрощенки самостійно (ну, або при нагоді — у «вищу» групу — див. про це нижче у «примусовому» розділі статті) у кінці найближчого календарного кварталу. Тобто подати відповідну «відмовну» Заяву (про строк див. у тому самому розділі) — з потрібною відміткою в його п. 5.4. Аналогічно — якщо умови перебування на ЄП порушено в IV кварталі року.

* Через донарахування всіх несплачених податків і зборів плюс відповідних штрафів і пені.

Зверніть увагу: залишивши спрощенку, ви втратите властиві їй «ПДВ-привілеї», про які окремо зазначатиметься пізніше.

ЄП-міграція (добровільний перехід до іншої групи). Якщо єдиннику просто приглянулася інша група (від першої до третьої), тобто це не вимушений перехід через перевищення ліміту доходу, то, зрозуміло, за умови відповідності її критеріям, він має право перебігти до неї з будь-якого нового календарного кварталу ( п.п. 298.1.5 ПКУ) або року. Зрозуміло, також можна, не залишаючи третю групу, змінити ставку 2 % на 4 % і навпаки. Що стосується четвертої групи, то, як зазначено вище, податківці дозволяють юрособі перейти з неї у третю теж з початку будь-якого календарного кварталу протягом року, а ось навпаки — очевидно, це можливо тільки з нового календарного року.

Порядок переходу аналогічний первородному: треба подати ту саму Заяву — у цьому випадку в ті самі строки, тобто не пізніше 16.12.2015 р. При цьому зробіть відповідні відмітки в її п. 5.2 «Зміна ставки єдиного податку»: якщо змінюєте групу — зазначте їх номери у клітинках «з групи [ ] на групу [ ]», якщо змінюєте ставку в межах третьої групи — зазначте ставки ЄП у клітинках «зі ставки [ ] на ставку [ ] %» і, нарешті, при переході до третьої групи — відповідним чином заповніть усі ці клітинки. Зверніть увагу, що податківці вимагають подавати Розрахунок доходу за попередній календарний рік… (саме теж «за попередній календарний рік») навіть при переході «всередині» року до іншої групи ЄП, а не тільки із загальної системи на ЄП (див. роз’яснення ДФСУ від 30.09.2014 р. // «Урядовий кур’єр» № 202 від 31.10.2014 р).

Окремо про третю групу ЄП і ставку 2 %. Важлива особливість «входу» на ставку 2 % і «виходу» з неї полягає в тому, що її сплата пов’язана зі сплатою ПДВ, тобто з вимушеною ПДВ-реєстрацією при «вході» і відповідно з можливою ПДВ-«розреєстрацією» — при «виході».

Спочатку про «вхід на 2 %». Тут п.п. 4 п. 293.8 ПКУ передбачив три ситуації окремо, а саме — якщо ви «входите»:

— з 4 %, тобто залишаючись у межах третьої групи (до речі, абзацом четвертим п. 293.3 ПКУ такий перехід заборонено фізособам-ювелірникам) — зауважимо: будучи до входу неплатником ПДВ, — то обидві заяви: (1) зазначену вище Заяву на зміну ставки і (2) Заяву на ПДВ-реєстрацію (за звичайною формою № 1-ПДВ) вам слід подати не пізніше 16.12.2015 р. (п.п. «б» цього підпункту ПКУ; абзац другий п. 183.4 ПКУ; п.п. 2 п. 3.6 розд. ІІІ Положення № 1130);

— з іншої групи ЄП або із загальної системи, якщо до входу ви були неплатником ПДВ — теж подаєте обидві заяви: (1) на зміну групи або на «вхід» відповідно, (2) на ПДВ-реєстрацію також не пізніше 16.12.2015 р. (п.п. «в» цього підпункту ПКУ; п.п. 3 п. 3.6 розд. ІІІ Положення № 1130);

— із загальної системи (або з четвертої групи ЄП), якщо ви вже були платником ПДВ — то вам досить подати тільки Заяву (1) «на вхід» чи зміну четвертої групи на третю відповідно теж не пізніше 16.12.2015 р. (п.п. «а» цього підпункту ПКУ).

Одразу ж зазначимо, що як форму № 1-ПДВ (на реєстрацію), так і — забігаючи наперед — форму № 3-ПДВ (на «розреєстрацію») за наявності укладеного з податківцями договору про визнання електронних документів ви маєте право подавати через Інтернет в електронній формі (див. відповідно п.п. 1 п. 3.5 розд. ІІІ і п. 5.3 розд. V Положення № 1130). Шкода тільки, що подати підтвердні документи, які треба додавати до форми № 1-ПДВ, також в електронній формі у вас, мабуть, не вийде (101.01.02 БЗ).

Далі. Навпаки, якщо ви «виходите» з 2 %:

— на 4 %, тобто залишаючись у межах третьої групи, або до першої чи другої групи ЄП, то для супутньої такому переходу ПДВ-«розреєстрації» ( п.п. «в» п. 184.1 ПКУ; п.п. «в» п. 5.1 розд. V Положення № 1130) у консультації з підкатегорії 107.04 БЗ податківці написали, що досить подати не пізніше 16.12.2015 р. (тобто за ті самі 15 днів) тільки Заяву на зміну ставки із заповненим п. 5.2, а заяву на анулювання ПДВ-реєстрації за формою № 3-ПДВ — взагалі не подавати;

— на загальну систему (або до четвертої групи ЄП) і хочете залишитися ПДВшником (або безпросвітно перевищили 1 млн «дляобов’язкового» ліміту операцій, що все одно змусило б вас ПДВшником стати), то свою ПДВ-реєстрацію не чіпайте і вона вас не чіпатиме… ☺;

— на загальну систему (або до четвертої групи ЄП) і не хочете залишатися ПДВшником — спробуйте вдатися до загального порядку анулювання, регламентованого п.п. «а» п. 184.1 ПКУ (тобто порахуйте свої обсяги за попередні 12 місяців).

І останнє на цю тему. Якщо в період перебування у третій групі ЄП на ставці 2 % вам з якоїсь причини анулювали ПДВ-реєстрацію злі фіскали, то п.п. 5 п. 293.8 ПКУ зобов’язав вас не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного календарного кварталу (якщо вас ПДВ-«розреєстрували» в 4 кварталі 2015 року — не пізніше 16.12.2015 р.) подати Заяву або про зміну ставки з 2 % на 4 %, або про перехід до іншої безПДВшної групи ЄП (якщо відповідаєте її критеріям), або про відмову від спрощенки. Інакше ризикуєте нарватися на виключення з Реєстру платників ЄП на підставі п. 299.11 ПКУ заднім числом — імовірно, ще і з супутніми донарахуваннями… ☹

ЄП-репатріація (примусовий перехід до іншої групи). Зрозуміло, що встановлені в п. 291.4 ПКУ для всіх груп ЄП (крім четвертої, звичайно) граничні обсяги доходу за календарний рік ви пам’ятаєте краще, ніж «Отче наш». Так само, як і розумієте логіку примусового переходу, приписаного в пп. 1 — 3 п. 293.8 ПКУ єдиннику, який перевищив установлений ліміт або протягом року або за його підсумками (останнє — фактично в його четвертому календарному кварталі). Так-так, тут так само, як із випивкою: можна тільки «підвищувати»! ☺

Тому скажемо стисло, неначе тост.

Якщо ви — єдинник-фізособа і порушили ліміт доходу для своєї групи, наприклад, у четвертому кварталі поточного 2015 року, то зобов’язані:

1) оподаткувати «вершок» за ставкою ЄП 15 % (з відображенням в ЄП-декларації) і

2) не пізніше 20.01.2016 р. подати Заяву або на зміну групи (першої — на другу або другої — на третю), або на «вихід» зі спрощенки (для третьої групи — тільки на «вихід»).

Якщо ви — єдинник-юрособа третьої групи і порушили ліміт доходу в тому самому четвертому кварталі 2015 року, то зобов’язані:

1) оподаткувати «вершок» за подвійною ставкою ЄП — відповідно 4 % або 8 % (з відображенням в ЄП-декларації) і

2) не пізніше 20.01.2016 р. подати Заяву на «вихід» зі спрощенки (для вас іншої альтернативи немає). Хоча граничний строк для подання Заяви позначено як «не пізніше 20 числа», працювати за новими правилами потрібно вже з 1 січня.

Зауважимо: навіть якщо ви таку Заяву на «вихід» не подасте, податківці вас «виведуть» з Реєстру платників ЄП уже з 01.01.2016 р. на підставі п.п. 3 п. 299.10 ПКУ.

Про можливість переходу юрособи з четвертої групи до третьої зазначено вище.

І останнє з приводу «перевищення»: у разі порушення ліміту чисельності працівників п.п. 6 п.п. 298.2.3 ПКУ не залишає порушнику іншої альтернативи, крім «виходу» на загальну систему. ☹

ЄП ± «ПДВ-привілеї». Кажучи про перехід на спрощенку, ми мали на увазі такі три «ПДВ-привілеї»:

1) якщо ви не були зареєстровані платником ПДВ і обрали не ставку 2 % у третій групі ЄП, що передбачає сплату ПДВ, і не четверту групу (на останню поширюються загальні правила ПДВ-реєстрації), то будучи єдинником маєте право ігнорувати обов’язковість ПДВ-реєстрації після перевищення обсягом операцій «дляобов’язкового» ліміту 1 млн, установленого п. 181.1 ПКУ;

2) якщо ви були зареєстровані платником ПДВ і…

2.1) знову ж таки обрали не ставку 2 % у третій групі ЄП (що передбачає сплату ПДВ) і не четверту групу, то маєте право одночасно з ЄП-реєстрацією тут же ПДВ-«розреєструватися» (анулювати реєстрацію) згідно з п.п. «в» п. 184.1 ПКУ — шляхом подання не пізніше 16.12.2015 р. разом із Заявою на «вхід» ще й Заяви на анулювання ПДВ-реєстрації за формою № 3-ПДВ (див. свіжу консультацію в підкатегорії 101.01.05 БЗ). Але звертаємо вашу увагу на слизький момент: бувало, що податківці «давали хід» такій Заяві прямо за датою її отримання, тобто не чекаючи закінчення кварталу, і, що найнеприємніше, — несподівано для платника. Так от, у цій консультації податківці обіцяють (див. останній абзац) не безчинствувати, а виключати платника з ПДВ-реєстру саме останнім днем кварталу. І ще: врахуйте всі наслідки ПДВ-«розреєстрації» — той же «умовний продаж» матзалишків, наприклад;

2.2) а якщо «увійшли» до третьої групи на ставку 2 % або до четвертої, тобто залишаєтеся ПДВшником, або вже були ним, але звітували з ПДВ щомісячно, то маєте право (але не зобов’язані!) згідно з п. 202.2 ПКУ на свій розсуд обрати квартальний звітний період замість місячного. Для цього разом з ПДВ-декларацією за грудень 2015 року подайте відповідну Заяву про вибір квартального звітного (податкового) періоду (див. п. 3 розд. ІІ, форму додатка 1 до Порядку № 966). До речі, якщо ви й сьогодні єдинник-ПДВшник на квартальному періоді, то не забудьте подовжити своє щастя шляхом подання аналогічної заяви (див. абзац п’ятий зазначеного пункту), тобто вибір квартального звітного періоду треба підтверджувати в такому самому порядку щороку. Інакше податківці чекатимуть від вас ПДВ-декларацію за січень 2016 року і покарають, якщо її не отримають. ☹

Додамо, що аналогічно зазначеному вище в п. 2.1, якщо ви переходите:

(1) з третьої групи на ставці 2 % до другої або першої (фізособа);

(2) з четвертої групи до третьої на ставку 4 % (юрособа); або нарешті, залишаючись у третій групі змінюєте ставку з 2 % на 4 % (фіз- або юрособа) — то також можете з ПДВ «зіскочити» на тих самих підставах!

Зрозуміло, при переході у зворотному напрямку — зі спрощенки (крім четвертої групи ЄП) на загальну систему (або до четвертої групи ЄП) — вам доведеться про ці «ПДВ-привілеї» забути, тобто:

— якщо перевищено «дляобов’язковий» ліміт операцій 1 млн — обов’язково подайте заяву на ПДВ-реєстрацію не пізніше 11.01.2016 р.* ( п. 183.4 ПКУ; п.п. 1 п. 3.6 розд. ІІІ Положення № 1130), якщо він не перевищений, але душа просить ПДВ-реєстрації — «добровільну» заяву подайте не пізніше 14.12.2015 р.** ( п. 183.4 ПКУ; п.п. 1 п. 3.6 розд. ІІІ Положення № 1130);

— якщо ви залишитеся платником ПДВ —

зобов’язані самостійно перейти з квартального на місячний звітний період

* Оскільки граничний строк — 10.01.2016 р. — припав на неділю, працює «перенесення» згідно з п. 183.6 ПКУ.

** Тут теж працює «перенесення» згідно з п. 183.6 ПКУ.

Для цього заздалегідь нічого робити не потрібно, а досить подати ПДВ-декларацію за січень 2016 року — увага! — з відміткою в полі «Відмітка про перехід на місячний податковий період з потокового звітного (податкового) періоду». При переході платника ПДВ зі спрощенки на загальну систему протягом року перейти на місячний період і подати ПДВ-декларацію (зрозуміло, з відміткою) треба за перший же календарний місяць на загальній системі. Зрозуміло, перейти з квартального на місячний звітний період можна і залишаючись єдинником-ПДВшником…

ПДВ-заяви/повідомлення

Філія «з правом виписки ПН». Нагадуємо, що якщо ви як платник ПДВ прийняли рішення з наступного 2016 року делегувати своїй філії (або декільком) право виписки податкових накладних (ПН) або зберегти за нею (підтвердити) таке право, то згідно з п. 9 Порядку № 966 зобов’язані разом з першою ПДВ-декларацією такого року (за січень або I квартал 2016 року — якщо ви єдинник) подати податківцям (теж в електронному вигляді) повідомлення за формою додатка 2 до Порядку № 966. Надалі, якщо в переліку філій відбудуться зміни, вам треба буде подати відповідне повідомлення про це разом із ПДВ-декларацією за той звітний період, в якому зміни мали місце.

Увага! Без подання такого повідомлення філія не має права виписати жодної ПН!

«Анти-ЧВ» і Д7. Нагадуємо також, що якщо ви як «ЧВшник» здійснюєте не тільки оподатковувані, а й неоподатковувані («бекПК») операції, то разом з останньою ПДВ-декларацією (за грудень або IV квартал) поточного 2015 року і першою ПДВ-декларацією в майбутньому 2016 році (за січень або I квартал) вам потрібно буде подати додаток Д7 — розрахунок так званої частки «ЧВ» (яку у зв’язку з тим, що з 01.07.2015 р. податковий кредит став «загальнообов’язковим», тепер логічно називати «анти-ЧВ»)… ☹

Обсяг і призначення цієї статті не дозволяють нам детально розкрити цю тему, але ближче до строків подання зазначених ПДВ-декларацій ми, звичайно ж, опублікуємо детальні рекомендації щодо заповнення додатка Д7. Чекайте — відповімо. ☺

Еко-заява

Якщо ви впевнені, що у 2016 році ваше підприємство не шкодитиме навколишньому середовищу (тобто не буде ні «викидати», ні «скидати», ні «розміщувати», ні «утворювати» нічого шкідливого), то на підставі п. 250.9 ПКУ подання податківцям заяви в довільній формі не пізніше за 10.05.2016 р. (120.05 БЗ) позбавить вас необхідності надання відповідних еко-податкових декларацій (за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 17.08.2015 р. № 715) за всі звітні квартали майбутнього року!

Немає операцій — немає проблем…. ☺

Водночас, на нашу думку, п. 49.2 ПКУ дає вам достатні підстави не подавати екоподаткову «пустушку» без жодних заяв (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 48, с. 8).

СпецводоНЕзаява

Напевно пам’ять підказує вам, що тільки «сан-гігієнічні» водокористувачі з дозволу фіскалів ще в минулому році могли врятуватися від подання декларацій з тоді ще так званого спецводозбору за всі звітні періоди 2015 року шляхом завчасного подання заяви про те, що протягом усього такого року на «НЕсан-гігієнічні» потреби вони — «жодної краплі»…

На жаль, фіскали передумали. ☹ Тепер вони вимагають (див. 121.06 БЗ) декларацію з рентної плати (у частині рентної плати за спецводокористування) подавати в будь-якому разі, якщо у вас є дозвіл на спецводокористування або договір на постачання води. Причому ця їх вимога, очевидно, суперечить п. 49.2 ПКУ, що дозволяє не подавати безглузді декларації тільки «з прокресленнями» (див. нашу думку щодо неправомірності цієї вимоги в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 72, с. 28). Хочете лити воду «проти вітру» ☺ — можете поборотися зі своїми податківцями… Але жодної заяви подавати таки не треба. Або мовчки подавайте весь рік порожні декларації, або — не подавайте таких, але готуйтеся говорити щось в адмінсуді.

Так, і головне — Новий рік не проґавте!.. ☺

висновки

 • З новорічної дати можна як «увійти» до спрощеної системи, так і змінити групу, не «виходячи» зі спрощенки (і те й інше — у разі відповідності критеріям), а також «вийти» зі спрощенки. ЄП-заяви подаються податківцям виключно в паперовій формі.
 • При «вході» на спрощенку можна скористатися ПДВ-«привілеями» з ПДВ-реєстрації та ПДВ-«розреєстрації», а також, будучи ПДВ-єдинником, за бажання звітувати поквартально, але після «виходу» доведеться від них відмовитися. ПДВ-заяви податківцям можна подавати як у паперовій, так і в електронній формі.
 • Якщо підприємство прийняло рішення делегувати своїй філії (або декільком) право виписки ПН, то разом з першою ПДВ-декларацією календарного року, що настав, треба подати (теж в електронному вигляді) відповідне повідомлення за затвердженою формою. Без цього повідомлення філія виписувати ПН не має права.
 • Якщо наступного року в підприємства не виникатимуть об’єкти обкладення екоподатком, то подання податківцям заяви в довільній формі позбавить його від подання еко-декларації за звітні періоди такого року.
 • За наявності у вас дозволу на спецводокористування або договору на постачання води податківці вимагатимуть подати декларацію з рентної плати (у частині рентної плати за спецводокористування).

Документи статті

 1. ПКУ — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.
 2. Положення № 1130 — Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130.
 3. Порядок № 966 — Порядок заповнення та подання податкової звітності з податку на додану вартість, затверджений наказом Мінфіну від 23.09.2014 р. № 966.
Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
заява додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
 • Добре
 • Нормально
 • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті