(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Перейти до номеру
  • № 83
  • № 82
  • № 81
  • № 80
  • № 79
  • № 78
  • № 77
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
3/16
Податки та бухгалтерський облік
Податки та бухгалтерський облік
Жовтень , 2015/№ 84

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК

1 жовтня закінчився строк дії мораторію на штрафи (10 %, 20 %, 30 % і 40 %) за прострочення реєстрації податкових накладних (ПН) і розрахунків коригувань до них (РК). На круги своя повертається і звичний нам 15-денний строк для реєстрації ПН. Кому, коли і в якій сумі загрожує штраф за прострочення? Давайте розбиратися.

Уже починаючи з жовтневих ПН/РК, платнику потрібно чітко відстежувати граничні строки їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН). Відсунуті Законом № 643* штрафи з п. 1201.1 ПКУ** за несвоєчасну реєстрацію ПН і РК запрацювали «на повну».

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення податку на додану вартість» від 16.07.2015 р. № 643-VIII.

** Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI.

Штрафи в розмірі 10 — 40 % за порушення граничного строку реєстрації застосовуватимуться до ПН і РК, складених починаючи з 01.10.2015 р.

Водночас перехідні ПН/РК, складені до 01.10.2015 р., але зареєстровані з простроченням уже в жовтні, а то й пізніше, усе ще перебуватимуть під захистом (!!!) мораторію ( п. 35 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). До таких ПН/РК, що реєструються в ЄРПН із запізненням, штрафи в розмірі 10 — 40 % (за порушення строку реєстрації до 180 календарних днів) не застосовуватимуться. На це звертають увагу й податківці (див. лист ДФСУ від 17.09.2015 р. № 21893/10/28-10-06-11).

Важливо! На 50 % штраф, передбачений п. 1201.2 ПКУ, дожовтнева пільга не поширювалася. Тому всі ПН/РК, як «зжовтневі», так і «дожовтневі», які не будуть зареєстровані в ЄРПН протягом 180 календарних днів, точно потраплять під 50 % штраф. Тепер про граничний строк реєстрації.

Граничний строк для реєстрації

Особливі строки реєстрації ПН, установлені на період з 01.07.2015 р. по 30.09.2015 р. (включно), до жовтневих ПН уже не застосовуються ( п. 39 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ). Проте перехідні ПН, складені до 01.10.2015 р., мають бути зареєстровані ще за особливим строком. Так, наприклад, вересневі ПН, датовані другою половиною (16.09.2015 р. — 30.09.2015 р.) мають бути зареєстровані до 15.10.2015 р. включно.

Для всіх ПН/РК, що складаються з 01.10.2015 р., повернувся граничний строк для реєстрації— 15 календарних днів, що настають за датою складання ПН/РК ( абзац одинадцятий п. 201.10, п. 39 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ).

Нагадаємо, відлік граничного строку реєстрації починають вести з дня, що настає за днем складання ПН/РК. Тобто власне день складання ПН/РК в 15-денний строк не включається. Отже, по суті ПН/РК мають бути зареєстровані на 16 календарний день з дня їх складання.

Якщо складені в жовтні ПН/РК будуть зареєстровані в ЄРПН пізніше 15 календарних днів, що настають за датою їх складання (наприклад, ПН/РК зареєструють на 17 календарний день), то вже є всі підстави застосовувати штраф згідно з п. 1201.1 ПКУ. Для наочності див. рисунок на с. 8.

Кого оштрафують

Штрафи за несвоєчасну реєстрацію застосовуються до ПН, які потрібно видавати покупцям, і РК, складених до них. Причому штраф наздожене тих платників, які зобов’язані реєструвати такі ПН/РК, що «видаються», в ЄРПН згідно зі ст. 192 і 201 ПКУ.

З ПН усе зрозуміло: хто склав ПН, той і реєструє її в ЄРПН ( п. 201.10 ПКУ). Тому

при несвоєчасній реєстрації ПН в ЄРПН розплачуватися штрафом доведеться завжди постачальнику

А що з простроченням реєстрації РК? Відповідальним за реєстрацію в ЄРПН РК до ПН, що видаються покупцям, не завжди буде постачальник, який складає РК. Тут усе залежить від того, в який бік проводиться коригування суми компенсації вартості товару ( п. 192.1 ПКУ). Так:

за збільшуючим або «нульовим» (без зміни суми компенсації) РК — відповідальним за несвоєчасну реєстрацію РК буде завжди постачальник;

за зменшуючим РК — відповідальним за несвоєчасну реєстрацію РК буде завжди (!) отримувач (покупець). Причому, не важливо, до яких — нових, старих або зовсім старих (до 01.02.2015 р.) ПН на покупця складено зменшуючий РК (див. лист ДФСУ від 17.09.2015 р. № 8781/Ч/99-99-19-03-02-14 і коментар до нього в «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 82, с. 5).

Майте на увазі! Під штраф за прострочення реєстрації РК потрапить і «помилковий» покупець, який не побажав своєчасно зареєструвати зменшуючий РК, складений продавцем для виправлення помилки в ІПН (детальніше про техніку виправлення помилки в ІПН див. консультацію з підкатегорії 101.09 БЗ // «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 70, с. 38).

Розмір штрафу

Розмір штрафу диференційований у відсотковому вираженні залежно від кількості днів порушення строку реєстрації ПН/РК. Чим більше прострочення, тим вище штраф ( ст. 1201 ПКУ). Проте його розмір завжди розраховується від суми ПДВ, зазначеної в ПН/РК.

Тобто орієнтиром (базою) для штрафу буде:

— при простроченні реєстрації ПН — сума з розділу III за графою 13 ПН;

— при простроченні реєстрації РК — показник рядка «Сума коригування податкового зобов’язання та податкового кредиту з ПДВ». Причому не важливо, з яким знаком у цьому рядку буде сума ПДВ — з мінусом чи з плюсом.

Штраф нарахують на суму ПДВ, у тому числі за прострочення реєстрації зменшуючого РК

При простроченні зменшуючого РК штрафні санкції визначаються виходячи з абсолютної величини суми ПДВ, зазначеної в такому РК (див. лист ДФСУ від 24.09.2015 р. № 20289/6/99-99-19-03-02-15).

Штрафу не буде

Пільгові ПН/РК. Пільгові ПН не містять суму ПДВ. У разі постачання пільгових товарів/послуг (звільнених від оподаткування за ст. 197, підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, міжнародними договорами) розділ III заповнюється по-своєму: у графі 12 робиться позначка «Без ПДВ».

Оскільки нема бази для штрафу, то платники, відповідальні за реєстрацію пільгових ПН/РК до них, під штраф не потраплять.

ПН для себе. Під штрафи не потрапляють абсолютно всі ПН, складені платником «для себе» (з типом причин 01 — 17), а також РК до таких «причинних» ПН. Хоча реєструвати такі ПН (нехай і з запізненням) є сенс. Адже може бути проблема зі складанням РК до них, якщо знадобиться, наприклад, повернути товар від неплатників ПДВ.

Максимум, чого повинні боятися платники, що прострочили реєстрацію таких ПН/РК в ЄРПН, — адмінштрафу на посадових осіб за порушення порядку ведення податкового обліку від 85 грн. до 170 грн. ( ст. 1631 КУпАП*, підкатегорія 101.31 БЗ). Важливо! Цей штраф діяв як у період мораторію, так діє й зараз. На жаль, він зачепить абсолютно всіх платників, що намудрили з реєстрацією ПН/РК.

* Кодекс України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. № 8073-X.

Зверніть увагу! Строк давності для такого адмінштрафу в разі виявлення порушень строків реєстрації ПН/РК становить 3 місяці ( ч. 2 ст. 38, ст. 221 КУпАП). Причому 3-місячний строк обчислюватиметься з дня виявлення податківцями факту нереєстрації таких ПН/РК, оскільки це правопорушення (несвоєчасна реєстрація ПН/РК) є триваючим.

Штрафи за прострочення реєстрації ПН/РК в ЄРПН

* Зареєструвати такі ПН/РК не можна, права на ПК покупцю вони не дають (див. лист ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17 // «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 66, с. 13, а також БЗ у розділі 101.15 // «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 70, с. 37).

Як штрафуватимуть

Механізм накладення штрафів має бути врегульовано спеціальним порядком ( п. 1201.3 ПКУ). Але оскільки порядок накладення штрафів за прострочення реєстрації ще не затверджено, то оштрафувати платника податківці поки що не можуть. Немає під цей штраф і відповідної форми повідомлення-рішення.

Але стережіться! Це зовсім не означає, що накладення штрафу можна ігнорувати і продовжувати не дотримуватися строків реєстрації до затвердження такого порядку. Напевно податківці надолужать прогаяне і штрафуватимуть за прострочення реєстрації ПН/РК, тільки-но обіцяний порядок з’явиться (тобто заднім числом).

Поки ж самостійно донараховувати до бюджету за прострочення реєстрації нічого не треба. Діємо за загальними правилами — штрафи сплачуємо тільки після того, як податківці надішлють відповідне податкове повідомлення-рішення ( п. 116.1 ПКУ).

Що з формулою?

Реєстрація ПН/РК із простроченням уже не повинна призводити до спотворення реєстраційного ліміту. Річ у тім, що, по-перше, ліміт реєстрації розраховується наростаючим підсумком, а по-друге, повинен змінюватися в міру проведення кожної простроченої реєстрації в ЄРПН ПН, що належать до вже задекларованих періодів (тобто перераховується не тільки на дату подання декларації, а й на дату несвоєчасної реєстрації ПН/РК).

Тобто на дату запізнілої реєстрації ПН і РК (уже відображених у декларації і таких, що потрапили до ліміту реєстрації через показник ΣПеревищ) сума ПДВ збільшить показник ΣНаклВид (у «Витягу» ряд. 6) і одночасно повинна зменшити на ту саму суму показник ΣПеревищ (у «Витязі» ряд. 8). Детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2015, № 74, с. 5. Отже, хоч у цьому СЕА працює, як і було задумано.

А вам залишається побажати тільки «безпечної» реєстрації!

несвоєчасна реєстрація, податкова накладна, розрахунок коригування, штрафи додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Ваша оцінка врахована! Оцініть статтю :
  • Добре
  • Нормально
  • Погано
Поділитися:
Коментарі до статті