Теми статей
Обрати теми

Сумові помилки у ПН

Солошенко Людмила, податковий експерт
Уявімо, що у ПН помилилися в сумі. Тобто припустилися помилки, що вплинула на суму компенсації. Давайте з’ясуємо, як її виправити.

Сумові помилки у ПН виправляють через «виправляючий» РК ( останній абзац п. 192.1 ПКУ). Такий РК може бути «збільшуючим» або «зменшуючим» — залежно від того, в який бік помилилися (детальніше див. рисунок нижче):

img 1

Тепер про процедуру виправлень детальніше.

«Виправляючий» РК

Складання. «Виправляючий» РК складаємо датою виявлення помилки. Тобто у полі «Дата складання» зазначаємо ту поточну дату, коли знайшли і виправляємо сумову помилку в ПН (так, якщо помилку, припустимо, виявили сьогодні, то у «виправляючому» РК ставимо сьогоднішню дату). А решту в заголовній частині РК заповнюємо так само, як ПН (тобто переносимо до неї дані ПН).

Тепер про табличну частину. Почнемо з розділу Б.

Графа 1. До неї заносимо номер того «помилкового» рядка ПН, який виправляємо. Щоправда, врахуйте: так діємо, якщо виправляємо нові ПН, складені з 01.04.2016 р. І навпаки, гр. 1 розділу Б взагалі не заповнюємо, якщо виправляємо старі ПН (тобто ПН старої форми, затвердженої наказом Мінфіну від 22.09.2014 р. № 957), оскільки в тих старих ПН нумерації рядків і в помині не було (див. консультацію у підкатегорії 101.17 БЗ, а також «Податки та бухгалтерський облік», 2016, № 45, с. 4; № 41, с. 33; № 20, с. 17).

У гр. 2 «Причина коригування» розділу Б РК записуємо «Виправлення помилки». Хоча можна конкретизувати помилку і записати, наприклад: «Виправлення помилки в ціні товару» або «Виправлення помилки в кількості товару» тощо — із цього приводу якихось суворих правил немає.

При цьому з’являється запитання, як заповнювати розділ Б РК:

— одним рядком — тільки на коригуючу різницю — «дельту» (з «+» або з «-») чи

— двома рядками: першим (з «-»), знімаючи старі «помилкові» суми, і другим (з «+»), показуючи вже правильні значення?

Податківці, судячи з усього, підтримують перший варіант. Тобто за сумовими помилками вони хочуть бачити запис у РК одним рядком — на надбавку/зняття, тобто на «дельту» (підкатегорія 101.17 БЗ).

Потім у розділі А РК відповідно виводимо підсумки коригування: показуємо коригування обсягів і коригування ПДВ (залежно від ситуації з «+» або з «-»).

Реєстрація. Далі складений РК слід зареєструвати. Тут усе залежатиме від того, який це РК: «збільшуючий» чи «зменшуючий»/на покупця — платника чи покупця — неплатника ПДВ. При цьому пам’ятайте, що ( п. 22 Порядку № 1307):

— продавець самостійно реєструє усі «збільшуючі» РК (на будь-яких покупців) та «зменшуючі» РК на покупців — неплатників ПДВ (тобто які не видаються покупцям), а ось

— покупець (якщо він — платник ПДВ) зобов’язаний зареєструвати «зменшуючий» РК. У такому разі продавець направляє «зменшуючий» РК покупцю для реєстрації.

Нагадаємо, що зареєструвати РК потрібно протягом 15 календарних днів, наступних за датою складання ( п. 201.10 ПКУ). Ну а «по максимуму» на реєстрацію РК (як і ПН) відводиться 180 днів. Щоправда, за несвоєчасну реєстрацію накладають штрафи за п. 1201.1 ПКУ (до особи, на яку покладено обов’язок щодо реєстрації, тому в першому випадку штрафи застосовуватимуться до продавця, а в другому — до покупця).

Тепер про те, як виправлення сумової помилки у ПН буде відображено в декларації.

Відображення в декларації

Найпростіше, якщо у продавця ПН-помилка не торкнулася декларації. Тобто помилки припустилися лише в ПН, тоді як ПДВ-звітність продавець заповнив правильно (ПЗ не занизив/не завищив). Тоді продавцю достатньо скласти «виправляючий» РК (щоб, по-перше, скоригувати ліміт, а по-друге, не ставити під загрозу ПК у покупця). А ось на декларацію продавця це ніяк не вплине.

Набагато складніше, якщо помилка просочилася в декларацію.

У такому разі спершу нагадаємо базові правила — коли виникають наслідки за участю РК ( ст. 192 ПКУ; листи ДФСУ від 15.12.2015 р. № 26683/6/99-95-42-01-16-01 і від 04.02.2016 р. № 2362/6/99-99-19-03-02-15):

Таблиця 1. Коли виникають ПЗ/ПК за РК

ПДВ-наслідки:

РК

збільшуючі («+»)

зменшуючі («-»)

зареєстровані:

своєчасно

несвоєчасно*

своєчасно

несвоєчасно*

ПЗ у продавця

у періоді складання РК**

у періоді складання РК

у періоді реєстрації РК

ПК у покупця

у періоді складання РК

у періоді реєстрації РК

у періоді складання РК**

* Пізніше 15 календарних днів, наступних за датою складання РК.

** Незалежно від періоду реєстрації РК.

До того ж у разі сумових помилок слід враховувати, що:

— продавцю у будь-якому випадку необхідно задекларувати ПЗ за першою подією. Тобто ПН-помилки не звільняють продавця від необхідності нарахувати зобов’язання, тоді як:

— покупцю за «помилковою» ПН не можна відображати ПК ( останній абзац п. 201.10 ПКУ; підкатегорія 101.20 БЗ). Тому для покупця найоптимальніший варіант — дочекатися виправлення помилки, тобто появи РК, і тільки після цього зі спокійною совістю задекларувати ПК (лист ГУ ДФС від 16.12.2015 р. № 27154/10/28-10-06-11).

До того ж при сумових помилках уся пікантність у тому, що фігурують два документи: (1) ПН з помилкою та (2) РК, що її «виправляє». У зв’язку з цим вважаємо, що виправлення помилки сторонам доведеться показати розгорнуто. Тобто, відображаючи і ПН (продавцю — у ряд. 1, а покупцю — у ряд. 10 декларації), і РК, що її коригує (продавцю — у ряд. 7, а покупцю — у ряд. 12).

Ще акцент зробимо на продавцеві. Якщо ПН-помилку виявили з часом (у наступних періодах) і виявилось, що через неї у періоді першої події продавець занизив/завищив ПЗ, то вважаємо, що найбільш правильний спосіб її виправити для продавця — це подати УР до періоду помилки (за ряд. 7 якого через складання РК залежно від ситуації — донарахувати або зняти ПЗ; при цьому суму надбавки/зменшення продавець розшифровує в уточнюючому додатку Д1, який подає разом з УР). Щоправда, зменшити ПЗ за УР у продавця вийде тільки після реєстрації покупцем «зменшуючого» РК.

А ось покупець у такому разі до періоду першої події УР не подає. Адже за «помилковою» ПН у нього поки взагалі немає права на ПК (виходить, покупець ще не міг відобразити ПК і, отже, поки нічого не занизив/не завищив). Тому він чекає виправлення ПН і тільки з появою РК матиме право на ПК.

Тому багато що залежить від того, якою була помилка (завищено чи занижено ПДВ у ПН) та як швидко її виявили і виправляємо (у тому ж періоді чи пізніше — в наступних). З урахуванням цього порядок виправлення сумових помилок можна показати так (див. табл. 2):

Таблиця 2. Сумові помилки у ПН

Сторони:

Рядки

Сумові помилки

заниження ПДВ у ПН

завищення ПДВ у ПН

виявлено:

виявлено:

у тому ж періоді

у наступних

періодах

у тому ж періоді

у наступних

періодах

документи:

ПН

РК (з «+»)

ПН

РК (з «+»)

ПН

РК (з «-»)

ПН

РК (з «-»)

продавець

ряд. 1

ПЗ

(за ПН)

ПЗ

(за ПН)

ПЗ

(за ПН)

ПЗ

(за ПН)

ряд. 7

«+» ПЗ*

(за РК)

«-» ПЗ**

(за РК)

УР

(до періоду ПН)

«+» ПЗ*

(за РК)

у

ряд. 7 УР

«-» ПЗ**

(за РК)

у

ряд. 7 УР

покупець

ряд. 10

ПК**

(за ПН)

ПК**

(за ПН)

ПК**

(за ПН)

ПК**

(за ПН)

ряд. 12

«+» ПК**

(за РК)

«+» ПК**

(за РК)

«-» ПК***

(за РК)

«-» ПК***

(за РК)

* У періоді складання РК незалежно від реєстрації.

** Після реєстрації РК.

*** У періоді відображення ПК за ПН.

Порядок виправлення сумової помилки у ПН розглянемо на прикладі.

Приклад. У травні помилково склали та зареєстрували ПН від 12.05.2016 р. № 76 на суму 1260 грн. (у тому числі ПДВ 210 грн.), а слід було на 1620 грн. (у тому числі ПДВ 270 грн.). У результаті в декларації за травень недовідо

бразили 360 грн. (у тому числі: обсяги — 300 грн., ПДВ — 60 грн.), тобто занизили ПЗ. Помилку виявили і виправили у кінці червня: склали та зареєстрували «збільшуючий» РК від 24.06.2016 р. № 112 (приклад його заповнення див. на с. 12).

У ПДВ-звітності у сторін виправлення помилки відобразимо так (див. табл. 3):

Таблиця 3. Виправлення сумової помилки у ПН

Сторони:

Рядки

декларації або УР

Періоди:

Пояснення

травень

червень

кол. А

кол. Б

кол. А

кол. Б

продавець

ряд. 1

1050

210

у періоді першої події (травні) продавець на підставі «помилкової» ПН задекларував ПЗ (у ряд. 1)

УР (ряд. 7)

300

60

оскільки декларацію за травень уже здано, то після складання РК у червні продавець подає УР до «помилкового» травня і донараховує ПЗ за травень, яких не вистачає (за ряд. 7 УР і на суму, що додається, з УР подає «уточнюючий» Д1)

покупець

ряд. 10

1050

210

у періоді першої події (травні) покупець не може за «помилковою» ПН відобразити ПК;

у червні (після виправлення ПН та реєстрації до неї продавцем «збільшуючого» РК) покупець може показати ПК розгорнуто (на підставі ПН (у ряд. 10) з РК (у ряд. 12))

ряд. 12

300

60

img 2

висновки

  • Для виправлення сумової помилки до ПН потрібно скласти «виправляючий» РК (на «дельту» — різницю, що додається або знімається).
  • «Зменшуючий« РК, складений на покупця — платника ПДВ, реєструє такий покупець. Усі інші РК реєструє продавець.
  • Продавець у періоді першої події повинен відобразити ПЗ. Якщо через ПН-помилку ПЗ були занижені або завищені, то продавцю до періоду першої події доведеться подати УР. При цьому зменшити ПЗ продавець зможе тільки після реєстрації «зменшуючого» РК покупцем.
  • Покупець за «помилковою» ПН не може відобразити ПК. Йому доведеться почекати РК (тобто виправлення ПН), після чого в декларації поточного періоду операції показати розгорнуто (на підставі виправленої ПН з РК).
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі