Як звітувати за землю та нерухомість в АТО?

В обраному У обране
Друк
Хмелевський Ігор, податковий експерт
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2017/№ 79
Лист ДФСУ від 11.09.2017 р. № 1889/6/99-99-12-02-03-15/ІПК
майнові податки

висновок документа


Якщо нерухомість розташована у населених пунктах тих районів, що визначені розпорядженням № 1085-р*, то вона не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно та, відповідно, щодо неї не виникає обов’язок надання податкової декларації

* Йдеться про розпорядження КМУ від 07.11.2014 р. № 1085, яким затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження (додаток 1), та Перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення (додаток 2).

Про такий підхід фіскалів до декларування «нерухомого» податку за АТОшними об’єктами нерухомості ви чули вже неодноразово (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 15, с. 6, № 12, с. 12). Тож і цього разу вони не стали вигадувати велосипед. Та й навіщо, якщо у БЗ 106.07 чітко прописано: за об’єкт нерухомості , що не є об’єктом оподаткування, подавати декларацію не треба. А об’єкти нерухомості, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, не є об’єктом оподаткування «нерухомим» податком у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення АТО (п.п. 38.6 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

висновок документа


За земельні ділянки, розташовані у зоні АТО, податок не нараховується та не сплачується, проте вони є об’єктом оподаткування платою за землю. Отже, за такі ділянки подають декларацію, у якій нарахована сума земельного податку зазначається як пільга у розмірі 100 %, а розмір орендної плати вказується з нульовим значенням.

Щодо земельних ділянок сільгосппризначення, які розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення, у 2017 році «земельна» декларація подається на загальних підставах

Щодо АТОшних земельних ділянок податківці сповідують такий підхід: оскільки про їх необ’єктність у п.п. 38.7 підрозд. 10 розд. XX ПКУ не згадується, то звільнення від плати за землю за такі ділянки є податковою пільгою! Отже, за них треба подавати «земельну» звітність як за будь-які інші пільговані землі, визначені ст. 282 і 283 ПКУ. Бо наявність пільги із земельного податку (нехай навіть 100 %) не звільняє платників від цього обов’язку (див. БЗ 112.02). Інша справа, що податкове зобов’язання до сплати у таких землекористувачів буде нульовим. Але декларацію, ще раз підкреслимо, подати все одно потрібно. Так що не схибте. Інакше разом з АТО-пільгою отримаєте штрафи за неподання декларації.

Важливо! Не забудьте подати ще й Звіт про пільги (за формою, затвердженою постановою КМУ від 27.12.2010 р. № 1233) із земельного податку за такі АТОшні земельні ділянки (коди пільг у чинному наразі Довіднику пільг № 83/2 станом на 01.07.2017 р. — 18010589 і 18010590).

Якщо ж ви орендуєте у зоні АТО земельні ділянки державної та/або комунальної власності, то щодо них звітність також подається, причому у ній розмір орендної плати вказується з нульовим значенням.

І насамкінець — про виключення, передбачене абзацом другим п.п. 38.7 підрозд. 10 розд. XX ПКУ щодо земельних ділянок, які розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення та є землями сільгосппризначення. Вони з 01.01.2017 р. від плати за землю не звільняються. Хоча ця норма і запрацювала заднім числом, після того як з 15.04.2017 р. набув чинності Закон України від 23.03.2017 р. № 1989-VIII (див. «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 33, с. 3). Тож за такі землі плату за землю у поточному році декларують та сплачують у загальному порядку.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити