Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Продаж частки. Розподіляємо ПДВ

Адамович Наталія, податковий експерт, Альошкіна Наталя, податковий експерт, Амброзяк Наталя, юрист, Винокуров Дмитро, головний редактор журналу «Податки & бухоблік», Костюк Дмитро, заступник головного редактора, Ольховик Ольга, податковий експерт, Ушакова Лілія, експерт з кадрових і податкових питань, Хмелевський Ігор, податковий експерт
Податки & бухоблік Серпень, 2019/№ 63
Друк
Платник ПДВ продав частку в статутному капіталі іншого підприємства за грошові кошти. Чи необхідно розподіляти вхідний податковий кредит у періоді здійснення цієї операції і в подальших періодах, якщо інших неоподатковуваних операцій не було і не буде, але при цьому є адміністративні витрати (оренда, комунальні тощо).

Операція з продажу корпоративних прав за грошові кошти не належить до об’єкта оподаткування ПДВ (п.п. 196.1.2 ПКУ). А якщо платник податків починає використовувати придбані товари/послуги частково в оподатковуваних, частково в неоподатковуваних операціях, то йому необхідно розподіляти вхідний податковий кредит (далі — ПК) за правилами ст. 199 ПКУ шляхом нарахування часткових податкових зобов’язань (далі — ПЗ). Причому під неоподатковуваними розуміються не лише пільгові операції (ст. 197 і Перехідні положення ПКУ), але й ті, що не віднесені до об’єкта оподаткування (ст. 196 ПКУ, а також послуги з місцем постачання за межами території України). Отже, компенсувати вхідний ПК шляхом нарахування часткових ПЗ вам, швидше за все, доведеться.

Найчастіше йдеться про ПК, включений у вартість оренди офісу, комунальних платежів за будівлею офісу, послуг зв’язку, канцелярського приладдя, обладнання офісу тощо. Тобто це ті витрати, які не можна точно співвіднести з конкретною діяльністю (неоподатковуваною чи оподатковуваною). А ці витрати якраз у вас є. Тому насамперед потрібно розрахувати коефіцієнт ЧВ/«анти»-ЧВ. Формула для його визначення зазначена в ряд. 2 табл. 1 додатка Д7 до декларації. Зверніть увагу — для розрахунку беремо обсяги оподатковуваних і неоподатковуваних операцій тільки цього періоду (п. 199.3 ПКУ). Саме цей додаток подається разом з декларацією за цей період.

Далі визначаємо товари/послуги, фактично використані протягом цього періоду в подвійних операціях. Причому якщо ви придбали їх у попередніх періодах для використання тільки в оподатковуваних операціях (а отже, «компенсуючих» ПЗ ви не нараховували), але фактично використовували в цьому періоді в подвійних операціях, то вони також підпадають під частковий розподіл. Що стосується необоротних активів подвійного призначення, то і за ними також доведеться нарахувати часткові ПЗ з тим нюансом, що базою нарахування виступатиме балансова (залишкова) вартість на початок періоду, в якому з’явилася неоподатковувана операція. За нарахованими ПЗ не пізніше за останній день цього періоду складається зведена ПН з типом причини «08» і кодом зведеності «2».

За товарами/послугами, придбаними та/або використаними в наступних періодах, нарахування ПЗ згідно зі ст. 199 ПКУ робити не потрібно, адже вони повністю будуть використані в оподатковуваних операціях.

Наступний етап — річний перерахунок, що проводиться в останньому періоді року.

По-перше, потрібно перерахувати коефіцієнт «анти»-ЧВ (він розраховується в ряд. 3.1 таблиці 1 додатка Д7).

Розрахунок здійснюємо виходячи з обсягів оподатковуваних і неоподатковуваних операцій усього року

По-друге, потрібно відкоригувати нараховані раніше ПЗ, адже оподатковувані обсяги всього року значно більше тих, що були враховані тільки в періоді неоподатковуваної операції. Робиться за допомогою складання РК до тих ПН, які були виписані в періоді здійснення неоподатковуваної операції, а відображається перерахунок у таблиці 2 додатка Д7. У вашому випадку була складена одна ПН, ось її й коригуємо. У результаті сума нарахованих ПЗ стрімко зменшиться.

По-третє, разом із декларацією за останній період року і перший період наступного потрібно подати додаток Д7. Розрахований у ньому показник «анти»-ЧВ може бути використаний вами в наступному році в разі, якщо раптом знову вискочить неоподатковувана операція.

Детальніше про розподіл ПДВ, у тому числі при разових неоподатковуваних операціях, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 104-105, а також 2018, № 1-2, с. 27.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі