Теми статей
Обрати теми

Занижуюча помилка і переплата: чи буде штраф?

Адамович Наталія, податковий експерт, Амброзяк Наталя, юрист, Децюра Сергій, податковий експерт, Івлєва Наталія, експерт з оплати праці, Кравченко Дар’я, експерт з оплати праці, Малєєва Алла, податковий експерт, Ольховик Ольга, податковий експерт, Савченко Олена, налоговый эксперт
Податки & бухоблік Травень, 2019/№ 34-35
Друк
У 2016 році було помилково задвоєне введення в експлуатацію ОЗ. З того періоду в підприємства значиться переплата з податку на прибуток. Чи буде штраф у разі, якщо сума донарахувань при виправленні помилки не перевищить суму переплати?

Штраф у вашому випадку необхідно нарахувати незалежно від того, чи перекриє переплата суму донарахованих податкових зобов’язань. І ось чому.

Порядок застосування штрафу за помилку, що самостійно виправляється платником, установлений п. 50.1 ПКУ. У ньому сказано таке.

Платник податків, який самостійно (у тому числі й за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих періодів, зобов’язаний:

1) або надати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі 3 % від такої суми до подання уточненки;

2) або відобразити суму недоплати і штраф у розмірі 5 % від такої суми в поточній декларації, збільшивши таким чином загальну суму зобов’язань за поточний період.

Якщо ж платник не нарахує штраф самостійно, за нього це зроблять фіскали. Причому в цьому випадку спосіб виправлення вже жодної ролі не відіграє. Розмір штрафу єдиний — 5 % суми заниження ПЗ (недоплати) (п. 120.2 ПКУ).

Зверніть увагу: розмір штрафу в перелічених нормах установлений у % від суми недоплати.

Проте вирішальне значення для застосування штрафу має не наявність недоплати, а факт заниження ПЗ.

Саме заниження ПЗ є порушенням, яке карається штрафом, — незалежно від стану взаєморозрахунків з бюджетом з такого заниженого податку

Тобто під недоплатою тут слід розуміти недодекларовані ПЗ.

У вашому випадку помилка, очевидно, призвела до недодекларування ПЗ. Адже сума амортизації за задвоєними ОЗ, швидше за все, була віднесена на витрати і неправомірно зменшила об’єкт оподаткування податком на прибуток. Отже, сума ПЗ теж виявилася заниженою (звісно, якщо за цей період не був задекларований збиток). Якщо так, то без штрафу тут не обійтися. І наявність переплати від нього не врятує.

Як виправити допущену амортизаційну помилку?

У бухобліку слід відкоригувати сальдо нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) на початок звітного року (п. 4 П(С)БО 6):

Дт 13 — Кт 44 — на суму надміру нарахованої амортизації;

Дт 44 — Кт 641 — на суму податку на прибуток, який необхідно донарахувати.

Крім того, не забудьте прибрати з обліку зайвий ОЗ. Для цього відображаємо проводки: Дт 15 — Кт 631 (або інший рахунок обліку взаєморозрахунків з постачальником) та Дт 10, 11, 12 — Кт 15 — методом «червоне сторно» на суму задвоєної вартості.

Відповідні коригування в обліку відображають на підставі бухгалтерської довідки. А нарахований самоштраф відносять на витрати в поточному періоді: Дт 948 — Кт 641.

У декларації з податку на прибуток таку помилку можна виправити або шляхом подання УД або заповнивши додаток ВП до поточної декларації. Але зауважте: якщо за прибутком ви звітуєте щоквартально, то уточненки доведеться подавати окремо за кожен помилковий період (1 квартал, півріччя, 3 квартали і рік).

А повністю виправити помилку за допомогою додатка ВП у вас не вийде. Адже через додаток ВП можна виправляти помилки тільки одного періоду (тобто до поточної декларації подають лише один додаток ВП). Тому, щоб підприємству-квартальнику виправити амортизаційні помилки декількох періодів, йому все одно доведеться разом з додатком ВП до поточної декларації складати декілька УД — за кожен не виправлений додатком ВП помилковий період.

Детальніше про виправлення амортизаційних помилок див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 26, с. 23.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі