3. Підприємницький ЄСВ

В обраному У обране
Друк
Податки та бухгалтерський облік Жовтень, 2019/№ 85
Будь ви єдиноподатником чи загальносистемником, вам практично напевно не уникнути «зустрічі» з ЄСВ. По-перше, якщо у вас є наймані працівники або ви маєте справу з фізособами, які виконують роботи чи надають послуги за ЦПД, вам доведеться нарахувати на зарплату (дохід), що їм виплачується, ЄСВ і сплатити його до бюджету. По-друге, ФОП за загальним правилом зобов’язані сплачувати ЄСВ ще й зі своїх підприємницьких доходів (ЄСВ «за себе»).

Про нарахування і сплату ЄСВ підприємцем за найманих працівників і осіб, які працюють за ЦПД, ви можете дізнатися зі спецвипуску «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 75. У цьому ж номері ми зупинимося виключно на ЄСВ, що сплачується підприємцями «за себе».

Передусім зазначимо, що ставка ЄСВ єдина — 22 % — і не залежить від системи оподаткування, на якій працює підприємець.

Сплачувати ЄСВ підприємці можуть (п.п. 2 п. 2 розд. ІV Інструкції № 449):

у безготівковій формі — якщо в них відкрито рахунок у банку;

готівкою через каси банків або відділення зв’язку — якщо ФОП не має банківського рахунку.

Але! Як ми згадали вище, сплата підприємницького ЄСВ є загальним випадком, а отже, здійснюється не завжди. Так, для деяких підприємців робиться виняток. Про те, коли ФОП може не сплачувати ЄСВ «за себе», розповімо далі.

3.1. Підприємці-звільненці

Відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону № 2464 від сплати ЄСВ «за себе» звільнені ФОП, які (див. підкатегорію 301.04 БЗ):

— отримують пенсію за віком (у тому числі на пільгових умовах, передбачених ч. 2 і 3 ст. 114, а також п. 2 розд. XV Закону № 1058);

— досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, і отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу (незалежно від виду пенсії);

— отримують пенсію зі зниженням пенсійного віку (у тому числі на пільгових умовах, передбачених ст. 55 Закону № 796);

— є особами з інвалідністю (незалежно від отримання ними пенсії або соціальної допомоги);

— отримують дострокову пенсію (у тому числі на пільгових умовах, передбачених ч. 1 ст. 115 і п. 72 розд. XV Закону № 1058).

Такі «виняткові» підприємці можуть стати платниками ЄСВ за умови їх добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соцстрахування

Зверніть увагу: підприємці, які не досягли віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058, і отримують пенсії за вислугу років або у зв’язку з втратою годувальника, сплачують ЄСВ «за себе» на загальних підставах.

Якщо ФОП є особою з інвалідністю та отримує соцдопомогу з Фонду соціального страхування або Управління праці та соціального захисту населення, то для підтвердження встановлення інвалідності і, відповідно, права не сплачувати ЄСВ «за себе» йому необхідно подати до податкового органу за місцем реєстрації довідку до акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

А ось іншим «винятковим» підприємцям окремо повідомляти контролюючий орган про отримання відповідного статусу пенсіонера або особи з інвалідністю не потрібно. Податківці цю інформацію повинні отримати безпосередньо з Пенсійного фонду (див. роз’яснення в підкатегорії 301.04.02 БЗ).

Звільнення від сплати ЄСВ «за себе» діє з наступного місяця після отримання підприємцем відповідного статусу. Про це говориться вже в іншому роз’ясненні з тієї ж підкатегорії БЗ.

Також абзацом першим п. 92 розд. VIII Закону № 2464 передбачено звільнення від сплати ЄСВ «за себе» для підприємців без найманих працівників, призваних на військову службу під час мобілізації або залучених до виконання обов’язків щодо мобілізації на посадах, передбачених штатами військового часу, на весь строк військової служби.

При цьому зауважте, що під це звільнення не підпадають ФОП, прийняті на військову службу за контрактом і призвані на строкову військову службу.

Якщо ви до списку звільненців не потрапили, то сплати ЄСВ «за себе» не уникнути. Як при цьому діяти загальносистемникам і єдиноподатникам, розповімо далі. Розпочнемо з підприємців на загальній системі.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити