Ліміт каси, де немає банків, множимо на 5: НБУ дав добро!

Войтенко Тетяна, податковий експерт
Податки & бухоблік Вересень, 2019/№ 78
В обраному У обране
Друк
Лист НБУ від 14.08.2019 р. № 50-0006/42074

висновок документа

Підприємства з населених пунктів, де немає банків, можуть визначати ліміт каси в 5-кратному розмірі середньоденних надходжень готівки або її середньоденної видачі з каси

Лист, що коментується, украй важливий для підприємств, розташованих у населених пунктах, де немає банків. Буквально нещодавно ми аналізували позицію податківців щодо можливості встановити їм ліміт каси в 5-кратному розмірі (див. лист ГУ ДФС у Миколаївській обл. від 02.07.2019 р. № 3032/ІПК/14-29-14-06-15 // «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 68, с. 29). Тоді фіскали дійшли висновку, що підприємства з населених пунктів, де немає банків, не можуть встановлювати щоденний ліміт залишку готівки в касі, помножений на 5. Натомість їм можна тримати в касі понадлімітну готівку протягом 5 робочих днів з першого дня, в якому виникло перевищення, до 5-го робочого дня включно. Ми, зі свого боку, вказували на безпідставність подібних вимог податківців.

І ось НБУ вщент розбив вільне трактування податківцями приписів Положення № 148*. Адже саме НБУ визначає порядок ведення касових операцій підприємствами (п. 6 ст. 33 Закону України «Про Національний банк України» від 20.05.99 р. № 679-XIV) і має право роз’яснювати його положення. До обов’язку ж податківців входить лише проведення перевірок на предмет дотримання встановленого НБУ порядку. Тож думка НБУ має пріоритет над вигадками фіскалів.

* Положення про ведення касових операцій в нацвалюті, затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.2017 р. № 148.

Хід думок регулятора такий.

За нормами п. 49 Положення № 148 строки здавання готівкової виручки для її зарахування на рахунки підприємства узгоджують з банком і обов’язково визначають у договорах банківського рахунку. При цьому підприємства, розташовані в населених пунктах, де є банки, зобов’язані здавати готівкову виручку в день надходження готівки до їх каси (п.п. 1 п. 48 Положення № 148). Якщо ж у населеному пункті немає банків, тоді п.п. 3 п. 48 Положення № 148 дозволяє здавати готівку не рідше ніж один раз на 5 робочих днів.

В позаробочий час, нагадаємо, підприємства можуть зберігати у своїх касах готівку в сумі, що не перевищує самостійно встановлений ними ліміт каси (п. 15 Положення № 148). Сам порядок розрахунку ліміту каси Положення № 148 не прописує. Водночас воно вимагає розробити та затвердити внутрішнім документом Порядок розрахунку ліміту каси як самого підприємства, так і його відокремлених підрозділів (п. 50 Положення № 148). Якраз у процесі розрахунку беруть до уваги строк здавання готівки для її зарахування на банківські рахунки.

Розраховують ліміт каси на вибір підприємства одним із двох способів (п. 50 Положення № 148):

1) на основі середньоденного надходження готівки до каси або

2) виходячи із середньоденної видачі готівки з каси підприємства.

Якщо підприємство здає виручку до банку щодня, ліміт каси буде тотожний середньоденному показнику. А ось якщо підприємство розташоване в населеному пункті, де немає банків, то воно має право збільшити середньоденний показник у 5 разів. Адже таким суб’єктам п.п. 3 п. 48 Положення № 148 дозволяє здавати готівку не рідше одного разу на 5 робочих днів. Таку позицію ми озвучували в «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 41, с. 59. Цю точку зору підтримує і НБУ. Регулятор чітко заявив: підприємства, розташовані в населених пунктах, де немає банків, можуть визначати ліміт каси у 5-кратному розмірі середньоденних показників про надходження або видачу готівки.

Як би там не було, зараз підприємствам боятися нічого. Адже драконівські «касові» штрафи, у тому числі й за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах, скасовані ще 23.06.2019 р. Подробиці про це читайте у «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 52, с. 2.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд