Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Форма № 20-ОПП усе важливіше й важливіше

Нестеренко Максим, податковий експерт
Податки & бухоблік Червень, 2020/№ 50
Друк
Форма № 20-ОПП — це той звіт, до якого у бухгалтерів традиційно не дуже серйозне ставлення. Проте в останні роки ми чуємо про нього значно частіше, ніж раніше. Це пов’язано з тим, що значення форми № 20-ОПП суттєво зросло. Сьогодні поговоримо про те, на які робочі питання вплине подання цього звіту.

Загальна характеристика

Платник зобов’язаний повідомляти податкові органи про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням згідно з порядком обліку платників податків (п. 63.3 ПКУ, п. 8.1 Порядку № 15881).

1 Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом ПКУ (п. 63.3 ПКУ, п. 8.2 Порядку № 1588). Тобто

у формі № 20-ОПП зазначають усі приміщення, якими користується підприємство та які має у своєму розпорядженні, усі види транспорту, заправки, скважини, котли, сховища, земельні ділянки та інше майно

Довідник, в якому містяться типи об’єктів оподаткування, розміщено на сайті ДПСУ2. При цьому якщо інформація про об’єкти оподаткування міститься у податковий звітності (наприклад, прибуток у декларації з податку на прибуток), про такі об’єкти окремо повідомляти не потрібно (БЗ 116.11). Тобто форма № 20-ОПП не дублює податкову звітність платника, а дає додаткову інформацію про наявність, місцезнаходження і поточний стан його матеріальних об’єктів оподаткування.

2 Див.: tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/127294.html

Повідомлення про об’єкти оподаткування подається за формою № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588). Строк подання — протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування (п. 8.4 Порядку № 1588). Зазначений строк рахуємо від дати набуття права щодо об’єкта оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують право користування чи розпорядження (БЗ 116.11).

Форма № 20-ОПП завжди подається до податкового органу за основним місцем обліку платника. Якщо місцезнаходженням об’єкта оподаткування є територія, яка не збігається з основним місцем обліку, платник має стати на облік до податкового органу за неосновним місцем обліку (п. 8.3 Порядку № 1588).

Значення інформації із форми № 20-ОПП

При поданні форми № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації. Він стосується однотипних об’єктів оподаткування, що розміщені за однією адресою. Наприклад, якщо подається інформація про ємності, які розташовані на одній території чи в одному приміщенні, то у формі № 20-ОПП зазначаємо інформацію про територію або приміщення, де ці ємності розташовані, як про один об’єкт оподаткування.

Виняток — інформація про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному держоргані з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, кадастрового номера земельної ділянки). Цей номер зазначається у графі 12 форми № 20-ОПП окремо щодо кожного об’єкта оподаткування, тому інформацію про такі об’єкти укрупнювати не можна (див. БЗ 116.11 і роз’яснення ГУ ДПС у Тернопільській обл. від 19.05.2020 р.3). І якщо ви розділили один об’єкт оподаткування на два (наприклад, складське приміщення переобладнали в магазин і перукарню), у формі № 20-ОПП теж доведеться розукрупнити інформацію, аби показати створення двох нових об’єктів і закриття старого (БЗ 116.11).

3 Див.: tr.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/418935.html

Інформація, наведена у формі № 20-ОПП, потрапляє до Єдиного банку даних юросіб (ЄБД). Якщо повідомлення подавалося в електронній формі4, інформація потрапить до ЄБД не пізніше наступного робочого дня після її надходження, а якщо в паперовій — не пізніше 15 днів (30 днів для великих за обсягом) після надходження (БЗ 116.11). Майте це на увазі, адже у деяких випадках від швидкості потрапляння у ЄБД інформації, наведеної у формі № 20-ОПП, залежатимуть важливі речі. Податківці нещодавно прямим текстом заявили, що

4 Форма № 20-ОПП через електронний кабінет подається за запитом J/F1312002.

інформація з форми № 20-ОПП є одним з ключових індикаторів того, що підприємство здійснює реальну діяльність

Адже саме з цієї форми до електронних баз податкової вноситься інформація про наявність основних засобів на підприємстві. Натомість відсутність даних згідно з формою № 20-ОПП податківці розглядають як ознаку того, що підприємство ризикове (див. роз’яснення ОВП ДПС від 10.06.2020 р.5). А це, у свою чергу, може вплинути і на блокування податкових накладних при їх ЄРПН-реєстрації. Такі випадки справді мали місце на практиці.

5 Див.: officevp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/421549.html

Перевірити подані відомості про об’єкти оподаткування можна в приватній частині електронного кабінету: «Електронний кабінет платника податків — Облікові дані платника — Відомості про об’єкти оподаткування».

Реєстрація РРО

Кількість РРО у формі № 20-ОПП наразі не зазначається. Цю графу прибрали досить давно. Водночас починаючи з 01.10.2018 р. податківці відмовляють у реєстрації РРО щодо господарської одиниці, якщо суб’єкт господарювання не повідомив про неї як про об’єкт оподаткування (у формі № 20-ОПП). Те ж саме стосується ситуації, якщо відповідно до даних з форми № 20-ОПП господиницю як об’єкт оподаткування закрито чи вона не експлуатується (п.п. 8 п. 2 розд. ІІ Порядку № 5476).

6 Порядок реєстрації та застосування РРО..., затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р.№ 547.

Тож якщо ви відкрили нову господарську одиницю чи починаєте застосовувати РРО на вже існуючій, спочатку подайте форму № 20-ОПП про відкриття об’єкта оподаткування, а вже потім реєструйте РРО. Те ж саме слід зробити у випадку, якщо ви замінюєте РРО, а його попередник був зареєстрований без подання форми № 20-ОПП про господарську одиницю як про об’єкт оподаткування. Коротше кажучи, поки в ЄБД немає даних про наявність магазину, ресторану чи іншого об’єкта оподаткування, зареєструвати на ньому РРО буде неможливо (див. роз’яснення ГУ ДПС у м. Києві від 20.01.2020 р.7).

7 Див.: kyiv.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/404538.html

І якщо ви тимчасово не використовуєте об’єкт оподаткування, не поспішайте подавати форму № 20-ОПП про його закриття чи тимчасову неексплуатацію. Тоді вийде, що РРО зареєстрований на неіснуючу господарську одиницю. Якщо зареєстрований РРО тимчасово не використовується, він все одно залишається дійсним. Відтак повідомляти податківців про тимчасове невикористання РРО не потрібно8.

8 Докладніше про це читайте у «Податки & бухоблік», 2020, № 24, с. 27.

Реєстрація акцизних складів

Відсутність об’єкта оподаткування або наявність неповної чи помилкової інформації про нього в ЄБД перешкоджає процедурі реєстрації акцизних складів у СЕАРП. Практично будь-який акцизний склад (п.п. 14.1.6 ПКУ) є об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням. Наприклад, у нині чинному довіднику є такі акцизні склади, як автозаправна станція (код 10), бензоколонка (код 90) або паливно-заправний комплекс (код 694).

Під час реєстрації акцизних складів здійснюється звірка з даними ЄБД. І якщо в ньому немає інформації про акцизний склад або ж вона неповна чи помилкова, акцизний склад зареєструвати у СЕАРП не вийде. Іншими словами, аби зареєструвати акцизний склад у СЕАРП, ви маєте попередньо повідомити податківців про наявність такого об’єкта оподаткування, подавши щодо нього форму № 20-ОПП!

Інформацію про акцизні слід зазначати повну і точну. Адже незареєстрований акцизний склад — це величезні штрафи для розпорядника (п. 1281.2 ПКУ). Про це ми попереджали ще у «Податки & бухоблік», 2019, № 40, с. 8.

Ліцензійні питання

Тут ідеться перш за все про ліцензії на торгівлю і зберігання пального (у тому числі для власних потреб). Очевидно, що здійснення такої діяльності вимагає наявності спеціальних ємностей (резервуарів) для зберігання пального. Тож цілком імовірно, що при видачі таких ліцензій податківці теж відштовхнуться від даних, які пов’язані з формою № 20-ОПП. Тобто

спочатку перевірять, чи є в ЄБД інформація про резервуари для зберігання пального. Якщо такої інформації в ЄБД не буде, імовірно, заявнику відмовлять у видачі ліцензії

Бо тоді виходить, що заявник просить про дозвіл на діяльність, для якої не має матеріально-технічної бази. Докладно про видачу «пальних» ліцензій читайте у «Податки & бухоблік», 2019, № 48, с. 29.

Додатковий аргумент на користь цього — навіть при зберіганні пального для себе необхідно повідомляти загальну місткість резервуарів для зберігання пального та їх фактичне місцезнаходження (див. також роз’яснення ГУ ДПС у Харківській обл. від 10.01.2020 р.9). Тож не забудьте подати форму № 20-ОПП і зазначити в ній актуальні дані про ваші резервуари. Цілком імовірно, що при розгляді заяви на «пальну» ліцензію податківці звірятимуть інформацію, зазначену у заяві, із даними ЄБД.

9 Див.: kh.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/403534.html

Оновлення і запізніле подання форми № 20-ОПП

Чимало платників у попередні роки ігнорували форму № 20-ОПП і взагалі не подавали її. Звичайно, це порушення. Адже податківці наполягають: за наявності хоча б одного об’єкта оподаткування або об’єкта, пов’язаного з оподаткуванням, платник податків зобов’язаний повідомити податкову (див. роз’яснення ГУ ДПС у Івано-Франківській обл. від 05.02.2020 р.10).

10 Див.: if.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/407147.html

Тож якщо платник роками не повідомляв про об’єкти оподаткування, йому потрібно подати форму № 20-ОПП, хоча б із запізненням. Порядок № 1588 не передбачає можливості подавати форму № 20-ОПП як уточнюючу. Виправлення помилок відбувається через повторне подання форми № 20-ОПП з оновленою інформацією (БЗ 116.11). Також Порядок № 1588 не визначає звітний період для цієї форми. Тож при запізнілому поданні форму № 20-ОПП не потрібно подавати кілька разів (наприклад, щодо об’єктів оподаткування, створених у різні роки). Одним повідомленням одразу повідомляємо про всі об’єкти!

Отже, платник, що вирішив раптом подати форму № 20-ОПП, яку не подавав ніколи, повинен зібрати інформацію про усі об’єкти оподаткування (у тому числі орендовані й надані в оренду11), які він має станом на дату подання форми № 20-ОПП, і зазначити інформацію про них у розділі 3 форми № 20-ОПП. У графі 2 слід повідомити про первинне подання (код ознаки надання інформації «1»), адже про всі об’єкти повідомляємо вперше (див. роз’яснення ГУ ДПС у Запорізькій обл. від 26.03.2020 р.12). При цьому усі об’єкти зазначаються у одній формі № 20-ОПП, незалежно від того, створено їх місяць чи кілька років тому.

11 У графі 9 стан об’єкта «8» (орендується) або «9» (здається в оренду) зазначаємо саме для об’єктів, які орендуються чи надані в оренду на момент подання форми № 20-ОПП. Об’єкти, які платник колись надавав в оренду й повернуті орендарями, відображаються у формі № 20-ОПП як власні, а колись орендовані й повернуті орендодавцям самим платником — узагалі не відображаються (адже на момент подання форми № 20-ОПП цих об’єктів у платника немає).

12 Див.: zp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/413314.html

Податківці наголосили: форма № 20-ОПП подається навіть щодо тих об’єктів, які були створені, відкриті чи зареєстровані до 01.01.2011 р. (коли ще не діяв власне Порядок № 1588). З іншого боку, для повідомлення про такі об’єкти оподаткування не встановлено жодних строків (БЗ 116.11). Тобто 10-денний строк на ці об’єкти оподаткування не поширюється і про них можна повідомити навіть через 10 чи 15 років ☺.

Нарешті, дата створення чи відкриття для більшості об’єктів оподаткування (за винятком тих, що підлягають держреєстрації) фіксується виключно внутрішніми документами підприємства. До того ж власне у формі № 20-ОПП дата створення конкретного об’єкта оподаткування не зазначається.

Тож, за великим рахунком, можна сказати, що взагалі не має значення, коли саме ви повідомите податкову про свої об’єкти оподаткування. Адже, за винятком кількох вищенаведених випадків, форма № 20-ОПП має суто інформативне значення.

Інша справа, якщо форму № 20-ОПП ви подавали, але дуже давно. За умови, що у вас не з’являлися нові об’єкти оподаткування, не закривалися старі і не змінювався стан діючих об’єктів, форму № 20-ОПП можна не подавати як завгодно довго. Порядок № 1588 не передбачає жодної періодичності подання форми № 20-ОПП чи оновлення інформації, яка міститься в цьому звіті.

Єдиний імпульс до повторного подання форми № 20-ОПП — зміни у складі чи стані об’єктів оподаткування платника. Податківці, схоже, згодні з цим. Наприклад, вони визнали: не потрібно оновлювати інформацію про вже подані об’єкти оподаткування у зв’язку зі змінами до Порядку № 1588 і власне форми № 20-ОПП (БЗ 116.11).

Відповідальність за неподання

Штрафи, передбачені п. 117.1 ПКУ, нещодавно збільшено удвічі. Традиційно саме за цією нормою податківці намагаються штрафувати платників за неподання і несвоєчасне подання форми № 20-ОПП.

Фіскали вже видали консультацію, у якій заявили, що неподання форми № 20-ОПП відтепер обходитиметься платникам удвічі дорожче. Тобто 340 грн (замість 170) для самозайнятих осіб і 1020 грн (замість 510) для юридичних осіб за перше порушення. А за повторне порушення протягом року — 680 грн (замість 340) для самозайнятих осіб і 2040 грн (замість 1020) для юросіб (див. БЗ 116.12).

Однак збільшення штрафів не змінює власне диспозицію п. 117.1 ПКУ. Ця норма встановлює відповідальність за неподання (несвоєчасне подання, подання з помилками, подання не в повному обсязі) заяв або документів для: (1) взяття на облік у податковому органі; (2) реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до облікових даних платника; (3) виправлення облікових даних; (4) встановлення відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухобліку та/або складення податкової звітності.

Цілком очевидно, що форма № 20-ОПП у абсолютній більшості випадків не є заявою чи документом для взяття платника на облік, а також змін чи виправлення його облікових даних. Виняток — коли у платника є об’єкти оподаткування, наявність яких зобов’язує його зареєструватися за неосновним місцем обліку (див. п. 8.3 Порядку № 1588), а через неподання форми № 20-ОПП платник таку реєстрацію проґавив.

Та й то штраф згідно з п. 117.1 ПКУ за неподання форми № 20-ОПП буде в цьому випадку притягнутий за вуха. Адже взагалі-то заявою про взяття на облік за неосновним місцем обліку є форма № 17-ОПП (додаток 9 до Порядку № 1588). А у формі № 20-ОПП лише надано можливість замінити подання форми № 17-ОПП позначкою «√» або «+» у графі 11 розділу 3.

Нарешті, п. 117.1 ПКУ передбачає відповідальність за неподання у випадках та у строки, передбачені ПКУ. А строки подання форми № 20-ОПП ПКУ не встановлені. Тож продовжуємо наполягати на тому, що ПКУ не встановлює відповідальність за неподання форми № 20-ОПП.

Суди у цьому питанні подекуди також прихильні до платників і погоджуються, що неподання форми № 20-ОПП не містить у собі складу порушення, відповідальність за яке передбачено п. 117.1 ПКУ (див., наприклад, постанову Другого апеляційного адмінсуду від 18.02.2020 р. у справі № 520/6549/19 // reyestr.court.gov.ua/Review/87754806). А Верховний Суд схиляється до висновку, що неподання форми № 20-ОПП не призводить до штрафу згідно з п. 117.1 ПКУ, якщо не змінюється місце провадження діяльності і, відповідно, облікові дані (див. ухвалу ВС від 23.12.2019 р. у справі № 240/2759/19 // reyestr.court.gov.ua/Review/86595065).

До того ж нині штрафи згідно з п. 117.1 ПКУ цілком можна підвести під карантинний мораторій (п. 521 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Отже, навіть ті платники, які ніколи не подавали форму № 20-ОПП, здебільшого можуть особливо не поспішати з її поданням. Якщо ви раніше не повідомляли про свої об’єкти оподаткування — можете зробити це просто зараз, особливо не переймаючись про штрафи за несвоєчасне подання.

Карантинний мораторій, звичайно, може в цьому допомогти. Але підозрюємо, що податківці підведуть під нього лише подання форми № 20-ОПП щодо об’єктів оподаткування, для яких 10-денний строк на повідомлення податкової настав саме під час карантину. Навряд чи вони погодяться, що під шумок карантину ви без штрафів повідомите про усі ваші об’єкти оподаткування, якщо ще досі цього не зробили.

Втім, надія є…

висновки

  • Повідомлення за ф. № 20-ОПП містить інформацію про майно платника, наявність якого обумовлює виникнення податкових зобов'язань.
  • Інформація, наведена у ф. № 20-ОПП, потрапляє до ЄБД. Її наявність податківці розглядають як індикатор здійснення реальної діяльності, а відсутність — як ознаку ризиковості.
  • Аби зареєструвати РРО на господарську одиницю, необхідно спочатку подати ф. № 20-ОПП щодо цієї господарської одиниці.
  • Відсутність у ЄБД інформації про ємності для зберігання пального є підставою для відмови у видачі «пальної» ліцензії і перешкодою для реєстрації акцизних складів.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі