Теми статей
Обрати теми

Рік немає оборотів: як зберегти ПДВ-статус

Ольховик Ольга, податковий експерт
Податки & бухоблік Березень, 2020/№ 18
Друк
Якщо платник ПДВ протягом року не декларує ні податкових зобов’язань (ПЗ), ні податкового кредиту (ПК), податківці можуть позбавити його ПДВ-статусу. А оскільки попереджати про свої наміри фіскали не зобов’язані, платник часто дізнається про все вже постфактум. І тому, що сталося, як правило, зовсім не радий. Чи можна якось зберегти свій статус платника ПДВ, незважаючи на відсутність оподатковуваних оборотів? І що робити, якщо податківці таки встигли прийняти рішення про анулювання ПДВ-реєстрації? Про це і поговоримо.

Умови для ПДВ-розреєстрації

Згідно з п.п. «г» п. 184.1 ПКУ ПДВ-реєстрація може бути анульована, якщо платник протягом послідовних 12 податкових місяців (1) не подає контролюючому органу декларації з ПДВ та/або (2) подає таку декларацію, що свідчить про відсутність постачань/придбань товарів/послуг, здійснених з метою формування ПЗ або ПК. Це означає, що втрата ПДВ-статусу загрожує платникові, якщо:

1) ПЗ/ПК не декларуються послідовні 12 календарних місяців;

2) платник не подає та/або подає декларації, що свідчать про відсутність ПДВ-значимих операцій. Тож якщо підприємство декларує відсутність оборотів протягом січня-листопада 2019 року, а за грудень 2019 року просто забуло відзвітувати — це теж привід для анулювання його статусу платника ПДВ;

3) протягом послідовних 12 місяців не декларуються ні ПЗ, ні ПК. Тому якщо, наприклад,

12 місяців немає ПЗ, але при цьому хоча б в одному з цих місяців задекларований ПК, приводу для ПДВ-розреєстрації немає

Підтверджують це і податківці (див. БЗ 101.03).

Щоправда, на місцях фіскали таки грішать ПДВ-розреєстрацією навіть за наявності ПК. Підтвердженням тому слугує, наприклад, лист № 4720*. З нього випливає, що податківці анулювали реєстрацію платника унаслідок відсутності оборотів за період з 01.05.2017 р. по 30.04.2018 р. Хоча за цей період він задекларував придбання необоротних активів (товарів) і від’ємне значення з ПДВ. А отже, приводу для розреєстрації взагалі не було.

* Лист ДФСУ від 06.11.2018 р. № 4720/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

І ще. Зверніть увагу! Для цілей ПДВ-розреєстрації згідно з п.п. «г» п. 184.1 ПКУ має значення саме факт декларування ПЗ або ПК. Тобто мова не про порожні декларації з ПДВ. У них можуть бути задекларовані пільгові постачання та/або безПДВшні придбання, але це не врятує платника від втрати статусу платника ПДВ. Точно так не врятує від ПДВ-розреєстрації і декларування від’ємного значення з ПДВ, що переходить з декларації в декларацію 12 місяців поспіль.

Крім того, зазначимо, що анулювання реєстрації згідно з п.п. «г» п. 184.1 ПКУ може бути здійснено не лише за рішенням контролерів, але і на підставі заяви платника. Датою анулювання буде відповідно дата ухвалення рішення податківцями або дата подання заяви платником (п. 184.2 ПКУ). Про анулювання контролери повинні письмово повідомити протягом трьох робочих днів з дати такого анулювання (п. 184.10 ПКУ). А ось попереджати про свої наміри, як ми вже відмічали, фіскали не зобов’язані.

Наслідки ПДВ-розреєстрації

З моменту анулювання ПДВ-реєстрації особа втрачає право на відображення ПК, складання ПН (п. 184.5 ПКУ). Останнім звітним періодом анульованого платника буде період з першого дня, що йде за останнім днем попереднього звітного періоду по день анулювання реєстрації (п. 184.6 ПКУ). Причому відбутися нульовою декларацією за цей період, швидше за все, не вийде.

Якщо товари/послуги, необоротні активи (далі — товари) платника, суми ПДВ за якими були включені до складу ПК, не були використані в оподатковуваних операціях у рамках господарської діяльності, платник в останньому звітному періоді (не пізніше за дату анулювання його ПДВ-реєстрації) повинен нарахувати ПЗ за цими товарами, виходячи з їх звичайних цін (п. 184.7 ПКУ).

Причому ПЗ треба нарахувати не лише на невикористані товарні залишки, але й на суму дебіторської заборгованості за оплаченими, але не отриманими товарами (див. БЗ 101.03). Звичайно, тільки у разі, якщо за такою дебіторкою був відображений ПК (детальніше про умовні ПЗ, що нараховуються згідно з п. 184.7 ПКУ, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 65, с. 19).

І навіть якщо в майбутньому платник зареєструється ПДВшником наново і товари таки почнуть використовуватися в оподатковуваних операціях у рамках госпдіяльності підприємства, підстав для коригування ПЗ, нарахованих згідно з п. 184.7 ПКУ, у такого новозареєстрованого платника не виникне (див. лист № 4720). А у разі їх постачання доведеться нарахувати ще і звичайні загальнопоставні ПЗ. Виходить, за такими товарами підприємству доведеться заплатити подвійні ПЗ — спочатку від імені анульованого, а потім (у разі постачання) — від імені новозареєстрованого платника ПДВ.

Відкоригувати умовні ПЗ, нараховані згідно з п. 184.7 ПКУ, вийде тільки у разі, якщо анулювання ПДВ-реєстрації буде визнано незаконним. Здійснити це податківці пропонують так: (1) скласти РК до умовної ПН; (2) показати суму коригування з РК в ПДВ-декларації за перший звітний період після відновлення ПДВ-реєстрації (лист ДФСУ від 21.12.2017 р. № 3087/6/99-99-15-03-02-15/ІПК // «Податки та бухгалтерський облік», 2018, № 15, с. 5). Хоча була й інша порада від фіскалів — проводити таке коригування через УР як виправлення помилки (див. лист ДФСУ від 29.06.2017 р. № 888/6/99-99-12-03-01-15/ІПК // «Податки та бухгалтерський облік», 2017, № 65, с. 11).

Якщо за підсумками останнього звітного періоду платник задекларує бюджетне відшкодування, то воно буде отримано у встановлені строки незалежно від того, буде особа зареєстрована платником ПДВ на дату такого отримання або ні (п. 184.9 ПКУ). А ось якщо ви не зможете заявити до бюджетного відшкодування усю суму наявного від’ємного значення (наприклад, унаслідок нестачі регліміту), то такий

не заявлений до відшкодування залишок від’ємного значення згорить (див. лист № 4720)

І ще, врахуйте. У тих щасливчиків, яким вдасться довести незаконність анулювання ПДВ-реєстрації, період з дати анулювання до дати ухвалення рішення судом про відміну цього анулювання випаде з їх ПДВ-життя. На думку фіскалів, на цей період у особи відсутній обов’язок складання ПН, право на формування ПК і отримання бюджетного відшкодування. Звітність з ПДВ за цей період подавати не треба (БЗ 101.13).

Хоча це не відповідає вимогам законодавства. Оскільки дата реєстрації платником ПДВ у разі відміни рішення контролерів не змінюється (якщо інше не визначене рішенням суду (п. 5.10 Положення про реєстрацію платників ПДВ, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130)), то й жодних перерв у ПЗ і ПК бути не повинно. І якщо безпосередньо в періоді анулювання відобразити ПЗ/ПК неможливо, то після відновлення ПДВ-статусу платник уже точно має право (і повинен мати можливість) відобразити ПЗ/ПК і подати пропущені декларації. Суди, схоже, дотримуються такої ж точки зору (див., наприклад, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2019 р. у справі № 826/17716/18 // reyestr.court.gov.ua/Review/86425411).

Якщо ще не пізно щось зробити

Очевидно, що зберегти ПДВ-реєстрацію можна, тільки порушивши умови для її анулювання, перераховані в першому розділі. Тобто якщо ви протягом послідовних 11 місяців декларували відсутність ПЗ/ПК, в 12-му вам просто до зарізу необхідно задекларувати хоча б якийсь ПДВ (ну або подати уточненку до одного з 11 нульових місяців).

Можна, наприклад, придбати з ПДВ якусь дрібницю (припустимо, щось із канцтоварів) і відобразити це придбання в тій самій 12-й декларації. За бажання, можете тут же обнулити відображений ПК компенсуючими ПЗ згідно з п.п. «г» п. 198.5 ПКУ (заявивши, що придбання має негосподарське призначення). Можна оформити і звичайне постачання. Причому в майбутньому (коли проблем з оборотами вже не буде) можна буде його обнулити, як помилкове (подавши уточненку).

Якщо ж ви вже подали 12 послідовних нульових декларацій, але фіскали ще не встигли вас розреєструвати — швидше уточнюйте хоча б одну з них

Якщо придбання за цей період оформити вже не вдасться і жодних заначок ПК (припасених з минулих періодів) у вас немає, нараховуйте ПЗ (щоправда, пам’ятайте: ПЗ без ПН у теорії можуть стати приводом для позапланової перевірки — детальніше див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 83, с. 29). У крайньому випадку, пізніше їх відкоригуєте. Головне, встигнути уточнитися. Тоді підстави для розреєстрації зникнуть.

Якщо ПДВ-реєстрація вже анульована

Справи йдуть набагато гірше, якщо реєстрація ПДВ вже анульована. Зовсім погано, якщо анулювання здійснене на законних підставах. Єдиний шанс у такому разі заявляти, що в одному з нульових періодів припустилися помилки, і намагатися подати уточненку. Звісно, з огляду на те, що ПДВ-реєстрація вже анульована, електронкою звітність не пройде. Та і в паперовій формі податківці її не приймуть (з цієї ж причини). Зареєструвати ПН, звичайно, теж не вийде. Нічого не залишається, як оскаржити рішення про анулювання ПДВ-реєстрації в суді. Обґрунтовуючи свою позицію тим, що реально ПДВ в одному з 12 місяців був, а отже, підстав для анулювання не було. І просити суд зобов’язати податківців прийняти уточненки і зареєструвати ПН. Щоправда, успіх цього заходу зовсім не гарантований. Суди в таких ситуаціях часто визнають дії фіскалів обґрунтованими (див., наприклад, постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2019 р. у справі № 640/19352/18 // reyestr.court.gov.ua/Review/85612684). Звісно, ми не говоримо про випадки, коли неподання декларацій виправдане якимись залізобетонними обставинами. Наприклад, якщо декларації не подавалися в результаті незаконного анулювання ПДВ-статусу, що стало приводом для повторної незаконної розреєстрації (див. постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 17.01.2018 р. у справі № 805/2691/17-а // reyestr.court.gov.ua/Review/71655620).

Загалом, якщо ПДВ-реєстрація вже анульована, можливо, потрібно думати не про те, як її відновити, а про те, як мінімізувати негативні наслідки втрати ПДВ-статусу. Наприклад, з метою уникнення подвійних ПЗ (за невикористаними залишками) можна оформити їх постачання до того, як буде здійснена повторна ПДВ-реєстрація. А ось придбання на безПДВшний період краще призупинити (хоча б на паперах). Це допоможе зберегти ПК. Якщо у вас є від’ємне значення, в останній декларації не забудьте заявити максимально можливу суму до бюджетного відшкодування (детальніше про те, як це зробити, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2019, № 63, с. 11).

Ну а в майбутньому ви вже, звичайно, ніколи не подасте податківцям 12 безПДВшних декларацій поспіль. ☺

висновки

  • ПДВ-реєстрація може бути анульована, якщо платник протягом послідовних 12 податкових місяців не подає декларації з ПДВ та/або подає декларації, але в них не відображені ні ПЗ, ні ПК.
  • Зберегти ПДВ-реєстрацію за відсутності оборотів можна, тільки порушивши умови для її анулювання, тобто задекларувати ПЗ або ПК хоча б в одному з 12 місяців.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі